Newsletter – 2 lipca 2018

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 r.

Kolejny Newsletter, prawie ostatni przed wakacjami. Absolutorium dla Prezydenta, komisja nadzwyczajna, start Karty Krakowskiej i najważniejszy „wyczyn” tego 2018 roku – wspólne listy koalicji demokratycznej, czyli Komitetu Prezydenta i Koalicji Obywatelskiej. Ruszamy najpierw skrótami: samorządowym i politycznym, potem rozwinięcie samorządowe i polityczne. Zaczynamy:

Skrót spraw samorządowych:

 • Za nami jedna z ważniejszych sesji RMK, z absolutorium, planami, sprawami Zakrzówka, naprawą braku dofinansowania żłobków.
 • Głosowanie ws absolutorium: 22 za, 20 przeciw. Głosowaliśmy za, bo było dobre formalne i rachunkowe wykonanie dochodów i wydatków, bo sporo inwestycji, bo problemy były takie jak w innych samorządach. Gratuluję wszystkim.
 • W środę zamknięto negocjacje w sprawie wspólnych list Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego i Koalicji Obywatelskiej. Wszelkie badania wskazują, że taka lista może dostać największą liczbę głosów, praktycznie gwarantującą większość w przyszłej Radzie Miasta i zdecydowane poparcie dla Prezydenta Jacka Majchrowskiego.
 • Rada nie przyjęła uchwały o zmianie terminu przygotowania raportu komisji nadzwyczajnej w sprawach komunikacyjnych.
 • W najbliższą środę z jednej strony dokończenie sesji ostatniej, z drugiej strony ostatnia sesja przed wakacjami. Będzie dużo, pracowicie.
 • Rusza Karta Krakowska. Każdy zainteresowany może się zarejestrować internetowo, osobiście i potem w dowolny sposób odebrać Kartę, dającą znaczne preferencje dla Krakowian. Zapraszamy.

Sprawy polityczne:

 • Dlaczego jako Platforma Obywatelska byliśmy za absolutorium?
 • Wspólne listy – konsekwencje, problemy, szanse, zagrożenia.
 • Trzeba porozmawiać o programie.

Ruszamy z pełną wersją:

 • Środowa ostatnia sesja RMK skończyła się przed pierwszą w nocy, po przedyskutowaniu ponad kilkudziesięciu punktów, w tym sprawy absolutorium i sprawozdania z wykonania budżetu, spraw planistycznych, w tym Dolina Rudawy i wielki plan ponad 200 miejsc zielonych w Krakowie, były sprawy budżetowe, w tym powrót do dofinansowania żłobków, zaniechany na poprzednim posiedzeniu. Były uchwały i rezolucje w sprawie ratowania Zakrzówka, były uchwały nadające nazwy, nie przyjęto uchwały ws zmiany terminu złożenia raportu z prac komisji nadzwyczajnej. Zrobiliśmy ponad 50 punktów, ale zostało jeszcze prawie 40. Bardzo pracowita i efektywna sesja.
 • Głównym elementem merytorycznym dwóch środowych sesji były sprawy sprawozdania z wykonania budżetu i absolutorium dla Prezydenta. Bardzo dobre wykonanie dochodów Miasta, na poziomie ponad 100%, w tym dochody z mienia, podatków i opłat. Dobre wykonanie wydatków bieżących. Niezłe, biorąc pod uwagę realia, brak oferentów lub dużo większe niż zakładano efekty przetargów, wydatki inwestycyjne – to główne powody udzielenia absolutorium. Nie przemawiały do nas argumenty, że zmniejsza się nadwyżka operacyjna, owszem zmniejsza się, bo także opozycja np. kasując okresowo dochody z biletów zmniejsza przychody, a zwiększając skalę przewozów zwiększa wydatki, bo wszyscy są za zwiększaniem wydatków na edukację, a przecież dostajemy na to zbyt mało. Sam więc samorząd zmniejsza swoimi decyzjami nadwyżkę i pogarsza wynik, a potem część tego samorządu widzi w tym problem. Kompletny brak konsekwencji.
 • W środę odbyła się najważniejsza część konsultacji i negocjacji w sprawie wspólnych list Koalicji Obywatelskiej (PO+N.pl) i KWW Jacka Majchrowskiego. W efekcie uznano zasadność takich wspólnych list i określono proporcje osób z poszczególnych grup na tych listach. To wielkie zwycięstwo ludzi, którzy chcą, aby Kraków był wolny od ostrej walki politycznej, jaka ma miejsce w Warszawie, to wielkie zwycięstwo liderów z wszystkich strony tej koalicji. Wszelkie badania wskazują, że taki układ powinien dać w wyborach do Rady Miasta większość mandatów, a w wyborach na prezydenta zapewnić wybór prof. Majchrowskiego na prezydenta Krakowa na następną kadencję. Oczywiście, diabeł tkwi w szczegółach, ale najważniejsze zostało zrobione, dziękuję wszystkim zaangażowanym. Sam miałem w tym mały udział i jestem dumny, że do takiego zwycięstwa doszło. Jak to jest ważne – widać po reakcjach konkurencji i wspierających ją mediów, widzących w tym samo zło. Mam poczucie, że ustalenie wspólnych list to najważniejszy wyczyn tego roku i tej kadencji. Brawo Wy !
 • Rada Miasta późno w nocy nie przyjęła uchwały o zmianie terminu przygotowania raportu z działań komisji nadzwyczajnej w sprawach komunikacyjnych. Pewnie były różne przyczyny, najważniejsza to chyba konieczność wdrożenia reform w ZIKiT, przeniesienia części zadań do Zarządu Inwestycji, czy do Zarządu Zieleni Miejskiej, a także do nowo powoływanego Zarządu Transportu Publicznego.
 • W najbliższą środę, 4 lipca, ostatnia przed wakacjami sesja RMK. Najpierw dokończenie sesji z 28 czerwca, zostało około 40 punktów, w tym sprawy termomodernizacji. Potem ostatnia sesja RMK przed wakacjami, bardzo obszerna, w szczególności budżetowo. Z ważnych spraw m.in. w WPF środki na Park Duchacki, w budżecie środki na połączenie ścieżki pieszo-rowerowej między Widłakową a wałami wiślanymi, bardzo ważne i potrzebne dla rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.
 • Rusza Karta Krakowska – www.kk.krakow.pl – najważniejsze przedsięwzięcie krakowskiego samorządu tej kadencji. Wiele już o tym pisałem, sam się zarejestrowałem i zapraszam innych do rejestrowania się, bo to jest proste. Karta Krakowska to jeden z najważniejszych moich projektów samorządowych, kiedyś forsowałem akcję „Płać podatki w Krakowie”, Karta Krakowska , kiedyś zwana Kartą Przywilejów Krakowskich czy Kartą Krakowiaka, to efekt wspólnej pracy wielu osób, którym dziękuję za te działania.

Sprawy polityczne:

 • Dlaczego Krakowska PO głosowała za absolutorium z wykonania budżetu dla prezydenta Majchrowskiego? Nie tylko dlatego, że formalnie i merytorycznie było dobrze, a słabe sprawy zostały wywołane przez przyczyny obiektywne, czy własne działania RMK, nie tylko dlatego, że od prawie 6 lat jesteśmy w koalicji i mamy wpływ na zawartość budżetu. Także i przede wszystkim dlatego, że wiele naszych działań, jak choćby właśnie akcja „Płać podatki w Krakowie” przyniosła bardzo dobre rezultaty, że nasze starania o dofinansowanie spraw lokalnych, terenów zielonych przyniosło efekt. Mieliśmy na wiele spraw spory wpływ, choć pewnie chcielibyśmy mieć większy…
 • Wspólne listy i koalicja z PJM to, wg mnie, największy, jak na razie sukces tej kadencji władz PO. Oczywiście są wielkie plusy i minusy, szanse i zagrożenia. Zważmy to. Jako plusy widzę: dobre przesłania dla naszego elektoratu, że wspólnie, że razem. Ludzie to lubią, chcą mieć nadzieję jaką daje wspólne działanie. Plus to siła i przewaga takiej koalicji do końca tej kadencji samorządu, plus to dobry wizerunek w Krakowie i w Polsce. Minusy? Po pierwsze niechęć części aparatu partyjnego, mediów niesprzyjających i być może części elektoratu niechętnego PJM w PO/N.pl czy niechętnego PO w elektoracie PJM. Szanse? Wygranie wyborów przez Prezydenta Majchrowskiego, który przy braku innych kandydatów koalicji PO/N.pl, ma na to wielką szansę, po drugie wygranie Rady Miasta, gdzie wspólna koalicja będzie miała 24-28 miejsc i bezwzględną większość. Zagrożenia? To tworzenie wspólnych list i ewentualność innych komitetów (Kukiz, Gibała, ruchy miejskie). To ewentualne nieporozumienia personalne i programowe wewnątrz koalicji. Podsumowując, z jednej strony ewentualne problemy, konflikty, niechęci – z drugiej szansa na wygraną prezydencką i do RMK. Po piłkarsku to jest wygrana 3:1. Jestem pewien teraz wygranej i dużego zwycięstwa. Cieszę się, że dołożyłem do tego malutką cegiełkę.
 • Dlaczego wyborca ma głosować na nas, na mnie, na moich kolegów? Bo coś zrobiliśmy, bo pomogliśmy w wielu lokalnych sprawach. Ale do kogo taka informacja dochodzi? Trzeba jasno wyrazić, dlaczego dobrze jest głosować na nas, dlaczego zwykły mieszkaniec może wybrać nas? Bo ochronimy Kraków przed PiS? Słaby argument. Spora część elektoratu nie widzi aż tak wielkich zagrożeń, aby jako główne kryterium widzieć anty-PiS. To działa w ograniczonym zakresie.
  Mogę mówić w swoim imieniu. Na mnie można i trzeba  głosować, jeśli potrzebuje się kogoś, kto pomoże znaleźć środki finansowe na ważne centralne i lokalne sprawy:

  • Kiedyś znalazłem tańsze finansowanie miejskich wodociągów, dzięki czemu udało się taniej finansować wielkie inwestycje.
  • Kiedyś doprowadziłem do powstania holdingu komunalnego, co dało przez lata ponad 150 mln zł oszczędności, co oznacza, że dwa nowe mosty zostały dzięki temu sfinansowane.
  • Kiedyś doprowadziłem do reformy krakowskiego mieszkalnictwa, dzięki czemu znalazły się środki na remonty i modernizacje.
  • Kiedyś doprowadziłem do reformy finansów miasta, dzięki czemu Kraków był bezpieczny finansowo.
  • W tej kadencji wdrożyłem program „Płać podatki w Krakowie”, dzięki czemu co roku przybywało podatników i znacznych środków finansowych dla Krakowa.
  • Ostatnio doprowadziłem do wdrażania Karty Krakowskiej, dzięki czemu mieszkańcy mają tańsze usługi, a Miasto więcej pieniędzy.

  I sprawy lokalne. Można na mnie głosować, jeśli trzeba szukać środków na ważne lokalne sprawy:

  • Kiedyś doprowadziłem do zamiany gruntów i uratowania terenów Parku Duchackiego, a jak z          modernizacją Parku zrobiły się problemy – znalazłem na to środki, powoli, krok po kroku.
  • Kiedyś doprowadziłem do znalezienia środków na miejskie instytucje kultury, dzięki czemu na   Ruczaju, Klinach, Soboniowicach czy Wróblowicach są wyremontowane domy kultury, kiedyś znalazłem środki na modernizację szkół: SP43 na Myślenickiej, SP53 na Skośnej, szkołę na Klinach czy SP134  na Opatkowicach, na drogi w Swoszowicach (Myślenicka, Krzyżańskiego, Niewodniczańskiego), Klinach (Borkowska, Forteczna, Mieczykowa), Kurdwanowie i Piaskach (Nowosądecka, Witosa, Łużycka, Cechowa), przedszkola na Kościuszkowców czy na Kobierzyńskiej.

  Jestem właśnie od szukania środków na ważne lokalne i ogólnomiejskie sprawy. Składam ogólnomiejskie i lokalne poprawki, w tej kadencji złożyłem poprawki prawie na 320 mln zł, z czego zdecydowana większość została zrealizowana. Jestem znany z tego, że nie odpuszczam i prędzej czy później wdrażam swoje pomysły. Jeżeli ktoś potrzebuje takiego radnego, radnego od szukania możliwości sfinansowania swoich dobrych pomysłów – to jestem w tym zakresie wielokrotnie sprawdzony i dlatego warto w takim przypadku na mnie głosować. Trzeba więc też przedstawić powody i uzasadnienie głosowania na nasze ugrupowania w tych najbliższych wyborach , uzasadanienie pozytywne, czyli dlaczego warto na nas głosować.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >