Newsletter – 19 grudnia 2016

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 r.

Witam, prawie ostatni w tym roku, budżetowy, edukacyjny i „odwołaniowy” newsletter z wiadomościami z samorządu i krakowskiej Platformy. Na początek jak zawsze skrót:

Sprawy samorządowe:

 • Odbyła się nadzwyczajna sesja RMK poświęcona reformie sieci szkół. 
 • Przed nami ostatnia w tym roku sesja RMK i najważniejsze – przyjęcie uchwały budżetowej na 2017 rok. W uchwale zostało zawarte wiele ważnych spraw tak ogólnomiejskich, jak i lokalnych.
 • Przed ostatnią sesją RMK opłatek samorządowy.
 • PiS złożył uchwałę o odwołanie mnie z funkcji Przewodniczącego RMK z enigmatycznym uzasadnieniem.

Sprawy Platformerskie:

 • Duży nasz budżetowy sukces, wiele Platformerskich spraw znalazło się w budżecie.
 • Widzimy co się dzieje…

Szczegóły spraw samorządowych:

 • Odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona reformie sieci szkół. Dowiedzieliśmy się, że jako samorząd mamy tylko realizować politykę rządu, ws. szkół szczegółów jednak nie znamy. Przyjęliśmy rezolucję, w której wyraziliśmy sprzeciw wobec tak realizowanej reformie edukacji prosząc o szersze i dłuższe konsultacje społeczne. Nasza rezolucja jest też odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa, które również liczy na konkretne odpowiedzi w tej tak ważnej dla nas wszystkich sprawie. Podczas tej sesji PiS złożył uchwałę o odwołanie mnie z funkcji Przewodniczącego RMK za zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji.
  Cały czas prowadzone są rozmowy i konsultacje ws. reformy sieci szkół. Reforma zostanie przeprowadzona w dwóch etapach, w pierwszym – styczeń/luty przyjmiemy tzw. uchwały o zamiarze, w drugim – luty/marzec zajmiemy się uchwałami ostatecznymi.
 • Przed nami ostatnia w tym roku sesja RMK i najważniejsze – przyjęcie uchwały budżetowej na 2017 rok. A w niej wiele spraw ważnych i ogólnomiejsko i lokalnie. Z moich własnych wniosków znalazło się w uchwale sporo, nawet bardzo sporo spraw, które należałoby zrealizować. W pierwotnej wersji budżetu, obok już rozpoczętych i realizowanych wniosków (jak np. ul. Myślenicka, Krzyżańskiego, Taklińskiego, Ważewskiego, Lubostroń, Widłakowa, DK Kliny, DK Wola Duchacka, Park Duchacki, Zakrzówek, Ruczaj, SP 43, SP 53, SP 134, Zespół Szkół na Bartla, Przedszkola na Kobierzyńskiej i Kościuszkowców, Park&Ride na Kurdwanowie, harcówki, akcja „Płać podatki w Krakowie”) są zawarte nowe projekty (jak np. DK Ruczaj, Basen na Ruczaju, Krakowska Karta Mieszkańca, ul. Cechowa). W ostatecznej wersji, po autopoprawce, znajdą się też kolejne projekty do realizacji (przebudowa ul. Niewodniczańskiego, Gałęzowskiego, zielony skwer na Wolności). Pracuję też nad kolejnymi (infrastruktura sportowa dla SP 162 na Kurdwanowie). Przede mną jest więc dużo wyzwań i pracy.
 • Przed ostatnią sesją RMK tradycyjny opłatek samorządowy i życzenia dla radnych, urzędników i wszystkich przyjaciół krakowskiego samorządu. Zapraszamy – środa 21 grudnia – godz. 10:00.
 • PiS złożył uchwałę o odwołanie mnie z funkcji Przewodniczącego RMK z enigmatycznym uzasadnieniem. Ustnie formułowany zarzut to zarzut zwołania sesji nadzwyczajnej. Zgodnie z prawem mam obowiązek zwołać sesję w ustalonym statutem i możliwościami organizacyjnymi terminie. Zarzut drugi to zawiadomienie, poprzez Wydział Edukacji, szkół i rodziców o zwołaniu tej sesji i jej szczegółowej zawartości, ale gdyby Wydział Edukacji widział w tym coś niewłaściwego, pewnie tego by nie zrobił. Zgodnie z obowiązującym prawem, mam obowiązek skutecznego zawiadamiania zainteresowanych o sesji. Zarzut kolejny to, że dyskusja była szersza, niż przewidywał plan sesji. W Radzie Miasta, zgodnie z dobrym obyczajem, nigdy nie blokowaliśmy radnym i gościom wypowiedzi. Głosowanie w tej sprawie pewnie w styczniu. Oświadczenie w tej sprawie przedstawiłem tutaj.

I sprawy Platformerskie:

 • Przyjmowany na najbliższej sesji RMK budżet to też spory sukces Krakowskiej PO. Wprowadziliśmy tam zadania (i zostały przyjęte w autopoprawce) na naprawdę spore kwoty, w tym także do tzw. WPF (Wieloletniej Prognozy Finansowej). Mamy więcej środków na tereny zielone (już ponad 80 mln zł, a będzie więcej). Mamy też więcej środków na dzielnice, na smocze skwery i na obiekty sportowe. Mamy ciekawy projekt infrastrukturalnej rewitalizacji Nowej Huty. Wyliczając dalej, mamy po raz pierwszy wpisany pomnik płk. Kuklińskiego. Mimo, że nie udało się wpisać do realizacji tyle zadań, ile chcieliśmy pierwotnie, to należy powiedzieć, że jest to i tak spory sukces. Teraz ważne jest, aby wszystko udało się dobrze wdrożyć oraz zrealizować dalsze, wynikające z oszczędności z kolejnych przetargów, obietnice. Jest naprawdę nieźle.
 • W zeszłym tygodniu spotykaliśmy się na rocznicowych spotkaniach poświęconych rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Takie, ważne dla pamięci o minionych wydarzeniach, spotkania organizował Klub Obywatelski. Były kwiaty złożone pod bramą Huty, były obchody oficjalne. Oddawaliśmy hołd i cześć bohaterom tamtych trudnych czasów. Równocześnie mamy wydarzenia obecne. Ogromnie emocjonujące wydarzenia. Mam wrażenie, że te wypadki, których jesteśmy naocznymi świadkami, to początek czegoś mocno zmieniającego obecną rzeczywistość. Widzimy, co się dzieje…

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę spokoju i pokoju, spełnienia marzeń. Chwili refleksji i niezapominania o odpowiedzialności jaką każdy z nas ponosi za nasze otoczenie, i to rodzinne, i to społeczne, i to polityczne. Wesołych Świąt i Dosiego 2017 Roku!

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >