Newsletter – 19 czerwca 2017

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 r.

Spotykamy sie po dłuższym dla niektórych weekendzie. Dziś jak zawsze o sprawach samorządowych i Platformerskich. Najpierw jak zawsze skrót, potem rozwiniecie. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 1. Ostatnia sesja Rady Miasta, miejscowe plany, budzet, pojawił sie ponownie problem zagospodarowania szkoły na Odnowiciela, a także ciekawy pomysł, w skrócie dot. Szybkiej Koleji Miejskiej.
 2. Znienacka pojawił sie pomysł Szybkiej Kolei Miejskiej, a w zasadzie wykorzystania miejsc na tymczasowe przystanki wewnętrznej obwodnicy kolejowej.
 3. Dziwne rzeczy dzieją sie w krakowskiej edukacji, jeden z najlepszych dyrektorów krakowskich szkół, dyr. ZSOI nr 7 Artur Ławrowski, w konkursie uzyskał wynik 6 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący, 1 nieważny.
 4. Za chwile dyskusja nad absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok.
 5. Głosujemy za zadaniami z Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Sprawy Platformerskie:

 1. Mamy posiedzenie zarządu krakowskiej PO.
 2. Tworzymy program, bardzo poważny program dla Polski, Małopolski i Krakowa.

I rozwiniecie:

 1. W środę mieliśmy kolejne posiedzenie Rady Miasta. Obok zwykłych spraw jak zmiany budżetowe i zgody na sprzedaż nieruchomości mieliśmy też sprawy miejscowych planów. Ze względu na przyjęte poprawki  wstrzymane zostało uchwalenie miejscowego planu Wrocławska Łokietka. Rozpatrzyliśmy też zastrzeżenia do planu Wielicka i zgodziliśmy się na przystąpienie do miejscowego planu Czyżyny-Śliwkowa. Odbyła się też dyskusja ws sposobu zagospodarowania pustej szkoły w dzielnicy III, na ul. Kaziemierza Odnowiciela. Kluczowym elementem tej sesji była też uchwała ws przygotowania tymczasowych przystanków w ramach wewnętrznej obwodnicy kolejowej.
 2. Właśnie temat Szybkiej Kolei Miejskiej jako sposobu zagospodarowania wewnętrznej obwodnicy kolejowej Krakowa stał się kluczowym na tej ostatniej sesji. Pierwotnie i podstawowo rzecz dotyczy budowy kilku tymczasowych przystanków, docelowo może dotyczyć jednej z głównych osi komunikacyjnych Krakowa, rzeczy  ważnej jak potencjalne metro krakowskie. Ważny, bardzo ważny temat, ważne, aby władze wykonawcze Krakowa zrealizowały na początek te nowe, tymczasowe przystanki kolejowe.
 3. Dziwne rzeczy dzieją się w Krakowskiej edukacji. Jeden z najlepszych krakowskich dyrektorów szkół – dyrektor od lat Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7, Pan Artur Ławrowski w konkursie, gdzie nie miał konkurentów uzyskał wynik 6 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący, 1 nieważny. Wg rozstrzygnięć sądowych  taki wynik kwalifikuje Go na dyrektora, jednak sprawa nie została zakończona. Dziwne to. Dziwne też jest to, że takich nierozstrzygniętych konkursów jest w Krakowie kilkanaście, okazuje się, że kandydaci nie uzyskują bezwzględnej większości, choć struktura komisji konkursowych jest jednoznaczna. Dziwne to i wymaga jakiegoś wytłumaczenia…
 4. Na następnej sesji dyskusja nad wykonaniem budżetu i udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu. Będę o tym niedługo pisał szczegółowo. Komisja Rewizyjna przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium, przedstawiciele PO i PK głosowali za, przedstawiciele PiS wstrzymali się od głosu. W głosowaniu ostatecznym w celu uzyskania absolutorium musi być bezwzględna większość.
 5. Rozpoczynamy głosowanie nad zadaniami Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trzeba wybrać 3 zadania ogólnomiejskie i 3 dzielnicowe. Można głosować internetowo, można papierowo. I choć jest w głosowaniu nieco trudniej – głosujemy wszyscy, bo warto wybrać co się chce, aby w Krakowie się działo. Warto głosować w budżecie obywatelskim, bo  w ten sposób decydujemy o Krakowie i swojej najbliższej okolicy, bo pokazujemy co dla nas jest ważne i najważniejsze, bo możemy przyśpieszyć jakieś ważne lokalne czy ogólnomiejskie działania. Głosujemy !

I sprawy Platformerskie:

 • W środę mamy posiedzenie zarządu Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Stosunkowo dużo się dzieje, choć w wielu sprawach nie jest optymalnie. Plusy to działania programowe, trochę działań towarzyskich, sporo współpracy z sojuszniczymi strukturami. Na minus każdy może sobie dopowiedzieć. Ważne, że wielu chce się działać, zmieniać rzeczywistość, ważne, że zmniejszyły się zdecydowanie napięcia personalne. To dobra pozycja startowa.
 • Zarówno w Krakowie jak i w Małopolsce i w skali całego kraju jest tworzony program działania. Bardzo podoba mi się, że jest to program rządzenia, czyli zestaw działań odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom znacznej części elektoratu. Ważne też, że są też pomysły, jak z tymi działaniami, także czasem bardzo trudnymi, jak np. finansowe. Ale i takie rzeczy trzeba tłumaczyć, może nawet szczególnie takie rzeczy trzeba tłumaczyć.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >