Newsletter – 19 czerwca 2017
Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 r.
Spotykamy sie po dłuższym dla niektórych weekendzie. Dziś jak zawsze o sprawach samorządowych i Platformerskich. Najpierw jak zawsze skrót, potem rozwiniecie. Zaczynamy:
Sprawy samorządowe:
- Ostatnia sesja Rady Miasta, miejscowe plany, budzet, pojawił sie ponownie problem zagospodarowania szkoły na Odnowiciela, a także ciekawy pomysł, w skrócie dot. Szybkiej Koleji Miejskiej.
- Znienacka pojawił sie pomysł Szybkiej Kolei Miejskiej, a w zasadzie wykorzystania miejsc na tymczasowe przystanki wewnętrznej obwodnicy kolejowej.
- Dziwne rzeczy dzieją sie w krakowskiej edukacji, jeden z najlepszych dyrektorów krakowskich szkół, dyr. ZSOI nr 7 Artur Ławrowski, w konkursie uzyskał wynik 6 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący, 1 nieważny.
- Za chwile dyskusja nad absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok.
- Głosujemy za zadaniami z Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Sprawy Platformerskie:
- Mamy posiedzenie zarządu krakowskiej PO.
- Tworzymy program, bardzo poważny program dla Polski, Małopolski i Krakowa.
I rozwiniecie:
- W środę mieliśmy kolejne posiedzenie Rady Miasta. Obok zwykłych spraw jak zmiany budżetowe i zgody na sprzedaż nieruchomości mieliśmy też sprawy miejscowych planów. Ze względu na przyjęte poprawki wstrzymane zostało uchwalenie miejscowego planu Wrocławska Łokietka. Rozpatrzyliśmy też zastrzeżenia do planu Wielicka i zgodziliśmy się na przystąpienie do miejscowego planu Czyżyny-Śliwkowa. Odbyła się też dyskusja ws sposobu zagospodarowania pustej szkoły w dzielnicy III, na ul. Kaziemierza Odnowiciela. Kluczowym elementem tej sesji była też uchwała ws przygotowania tymczasowych przystanków w ramach wewnętrznej obwodnicy kolejowej.
- Właśnie temat Szybkiej Kolei Miejskiej jako sposobu zagospodarowania wewnętrznej obwodnicy kolejowej Krakowa stał się kluczowym na tej ostatniej sesji. Pierwotnie i podstawowo rzecz dotyczy budowy kilku tymczasowych przystanków, docelowo może dotyczyć jednej z głównych osi komunikacyjnych Krakowa, rzeczy ważnej jak potencjalne metro krakowskie. Ważny, bardzo ważny temat, ważne, aby władze wykonawcze Krakowa zrealizowały na początek te nowe, tymczasowe przystanki kolejowe.
- Dziwne rzeczy dzieją się w Krakowskiej edukacji. Jeden z najlepszych krakowskich dyrektorów szkół – dyrektor od lat Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7, Pan Artur Ławrowski w konkursie, gdzie nie miał konkurentów uzyskał wynik 6 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący, 1 nieważny. Wg rozstrzygnięć sądowych taki wynik kwalifikuje Go na dyrektora, jednak sprawa nie została zakończona. Dziwne to. Dziwne też jest to, że takich nierozstrzygniętych konkursów jest w Krakowie kilkanaście, okazuje się, że kandydaci nie uzyskują bezwzględnej większości, choć struktura komisji konkursowych jest jednoznaczna. Dziwne to i wymaga jakiegoś wytłumaczenia…
- Na następnej sesji dyskusja nad wykonaniem budżetu i udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu. Będę o tym niedługo pisał szczegółowo. Komisja Rewizyjna przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium, przedstawiciele PO i PK głosowali za, przedstawiciele PiS wstrzymali się od głosu. W głosowaniu ostatecznym w celu uzyskania absolutorium musi być bezwzględna większość.
- Rozpoczynamy głosowanie nad zadaniami Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trzeba wybrać 3 zadania ogólnomiejskie i 3 dzielnicowe. Można głosować internetowo, można papierowo. I choć jest w głosowaniu nieco trudniej – głosujemy wszyscy, bo warto wybrać co się chce, aby w Krakowie się działo. Warto głosować w budżecie obywatelskim, bo w ten sposób decydujemy o Krakowie i swojej najbliższej okolicy, bo pokazujemy co dla nas jest ważne i najważniejsze, bo możemy przyśpieszyć jakieś ważne lokalne czy ogólnomiejskie działania. Głosujemy !
I sprawy Platformerskie:
- W środę mamy posiedzenie zarządu Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Stosunkowo dużo się dzieje, choć w wielu sprawach nie jest optymalnie. Plusy to działania programowe, trochę działań towarzyskich, sporo współpracy z sojuszniczymi strukturami. Na minus każdy może sobie dopowiedzieć. Ważne, że wielu chce się działać, zmieniać rzeczywistość, ważne, że zmniejszyły się zdecydowanie napięcia personalne. To dobra pozycja startowa.
- Zarówno w Krakowie jak i w Małopolsce i w skali całego kraju jest tworzony program działania. Bardzo podoba mi się, że jest to program rządzenia, czyli zestaw działań odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom znacznej części elektoratu. Ważne też, że są też pomysły, jak z tymi działaniami, także czasem bardzo trudnymi, jak np. finansowe. Ale i takie rzeczy trzeba tłumaczyć, może nawet szczególnie takie rzeczy trzeba tłumaczyć.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Newsletter – 12 czerwca 2017 · Okiem Przewodniczącego – Muzeum Kraków? »