Newsletter – 18 czerwca 2018

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 r.

Kolejny Newsletter  i najważniejsza sprawa tej kadencji – Karta Krakowska, ale i sprawy ZIKITu, przygotowania do absolutorium, wreszcie sprawa wspólnych, czy niewspólnych list do Rady Miasta. I sprawa głosowania w Krakowskim Budżecie Obywatelskim. Zaczynamy, jak zawsze od skrótów, samorządowych i politycznych, potem rozwinięcie. Ruszamy:

Sprawy samorządowe:

 • W tygodniu ogłoszono szczegółowe zasady otrzymywania Karty Krakowskiej. Ogromne zainteresowanie mieszkańców.
 • Co dalej z ZIKiT?
 • Wstępne podsumowanie wykonania budżetu 2017 roku.
 • Co z wyborami dzielnicowymi.
 • Rusza krakowski budżet obywatelski.

Sprawy polityczne:

 • Wspólna lista – czy to się opłaca?

Sprawy samorządowe i rozwinięcie:

 • W czwartek odbyła się konferencja prasowa, na której podano szczegóły Karty Krakowskiej. Wielki projekt krakowskiego samorządu, najważniejszy projekt tej kadencji Rady Miasta (więcej informacji). Przede wszystkim  projekt lojalnościowy, dający mieszkańcom/podatnikom Krakowa prawo do wspólnoty, ale ido znaczących preferencji ekonomicznych. Teraz tańsze bilety okresowe, teraz tańsze wejście do galerii i muzeów, w przyszłości tańsze wejścia do wchodzących do programu restauracji, sklepów, być może tańsze parkowanie, czy tańsza woda i ścieki. Każdy podatnik daje do wspólnej kasy prawie 2,5 tys zł i poprzez preferencje związane z Kartą Krakowską za to mu dziękujemy. Jestem dumny, że projekt który obiecałem, miałem w swoim programie wyborczym, któremu w maju 2015 roku, wspólnie z radnymi PO i PK, w uchwale kierunkowej określiliśmy szczegółowe zasady, wchodzi w życie. Potem wspólnie w zespole zadaniowym mieliśmy wzloty i problemy, bowiem narzędzia, które do takich kart zastosowały inne miasta (bezpośrednie sprawdzanie łączem z Izbą Skarbową, czy dana osoba jest podatnikiem) zostały prawnie zmienione. Alternatywa w postaci corocznego przychodzenia do UMK i pokazywania PITu przy 300-400 tysiącach użytkowników mogła być strasznym przedsięwzięciem. Na szczęście po 3 latach przygotowań projekt jest wdrażany i jest to ogromna zasługa wielu osób, w tym prezydenta Kuliga, ludzi z UMK, ludzi z MPK. Brawo wy! A sam czuję się dumny, że to po troszę „moje samorządowe dziecko”, także jeden z najważniejszych, obok holdingu komunalnego, reformy krakowskiego mieszkalnictwa i reformy finansów miasta, moich projektów samorządowych. 
 • Prezydent Majchrowski zdecydował , że ZIKiT musi być zreformowany, podzielony zreorganizowany. W tej sytuacji zrezygnował dyrektor ZIKiT Andrzej Mikołajewski.  Osobiście uważam, że ZIKiT jako jednostka organizacyjna z tak wielkim zakresem działania, tak różnym i tak ważnym, powinna działać w innej konfiguracji. Drogi, torowiska, transport publiczny, inwestycje strategiczne, inwestycje programowe, inwestycje lokalne/dzielnicowe, uzgodnienia do inwestycji komercyjnych, ścieżki rowerowe, mobilność, działania w zakresie ochrony środowiska i parę jeszcze innych działań było w tej jednostce. Wielokrotnie mowiłem, że trzeba to podzielić. I dobrze że się tak dzieje.
 • Przed nami dyskusja o absolutorium z wykonania budżetu za 2017 rok, ale i dyskusja nad sprawozdaniem finansowym za ten rok. Najważniejsze wskaźniki są pozytywne, choć widać problemy i niebezpieczeństwa, wynikające przede wszystkim z sytuacji ogólnej. Dochody są wykonane ogólnie na poziomie 100%+, choć dochody majątkowe niżej. Główny powód problemów z dochodami majątkowymi to środki zewnętrzne, tu widać mocne buksowanie, co dzieje się w większości samorządów i to jest problem ogólnopolski. Widać też, że wprowadzanie bezpłatnych biletów dla dzieci i młodzieży, a także w dni smogowe powoduje spadek dochodów z biletów. Cieszy wzrost dochodów z PIT, choć to jest efekt akcji z 2015 roku. Po stronie wydatków widać lekkie spowolnienie inwestycji, szczególnie inwestycji programowych, w tym w zakresie kultury i ekologii. Główny powód to problem z wykonawcami. Cieszy spadek, w stosunku do zakładanego, deficytu miasta. Komisja Rewizyjna zdecydowała o udzieleniu absolutorium.
 • Wiele mówi się o terminach wyborów dzielnicowych. Krakowskie doświadczenia są takie, że wybory dzielnicowe robione przy wyborach do rady miasta i na prezydenta mają 2-3 razy większą frekwencję niż osobno. Dlatego najlepiej byłoby, aby wybory były w tym samym terminie. Ale wydaje się to niemożliwe, bowiem parlament decyduje o zmianie tzw kodeksu wyborczego i wprowadza zasadę, że wybory dzielnicowe nie powinny być w tym samym terminie co samorządowe. Być może byłoby możliwe robić wybory dzielnicowe z innymi wyborami, np. do europarlamentu czy do parlamentu krajowego. Jeżeli jednak nie zmienimy statutów dzielnic to wybory dzielnicowe muszą być 11 listopada, w najgorszym dla dzielnic terminie. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby statuty dzielnic zostały zmienione.
 • Od soboty ruszył w Krakowie projekt kolejnego budżetu obywatelskiego. Zachęcam do głosowania, proste logowanie, prosty wybór (więcej informacji na stronie www.budzet.krakow.pl). W każdej dzielnicy są interesujące zadania, ważne dla każdego z nas, takie zadania są też interesujące w budżecie ogólnomiejskim. Taki indywidualny wybór to także wskazówka dla samorządu, co jest ważne dla poszczególnych mieszkańców. Zachęcam do wyboru zadań i głosowania w Krakowskim Budżecie Obywatelskim.

Sprawy polityczne:

 • Wspólne listy – czy to się opłaca? Wraca cały czas sprawa wspólnych list i opłacalności tego dla poszczególnych środowisk. Oczywiście, osobne listy to więcej miejsc dla swoich, to pełna identyfikacja nazwy i loga komitetu wyborczego, to możliwości korzystania z ogólnopolskiej kampanii wyborczej, może i dobrej kolejności list i bycia na nich w pierwszej kolejności, to szansa dla nielicznych, będących na pierwszych miejscach, na pewne wejście do Rady, to wreszcie budowanie wizerunku komitetu wyborczego na przyszłość. To ważne wartości, nie wolno ich lekceważyć. Ale jest jeszcze druga strona osobnych list – sumaryczny efekt wyborczy. Prosta symulacja wskazuje, że jeżeli Komitet A będzie miał ponad 30%, Komitet B i C ponad 20%  to oznaczać to może z bardzo dużym prawdopodobieństwem otrzymanie około 8-10 mandatów dla komitetów B i C i około 22-24 dla komitetu A. A to oznacza, że zdecydowaną większość będzie miał komitet A. I odwrotnie, kiedy komitety B i C się połączą i nawet razem będą miały nie 40, ale 35% to zdecydowanie zwyciężą. Matematyki nie da się oszukać. Będą miały w okręgu nie 1-2 miejsca tylko 3-4  i dużo większe prawdopodobieństwo wybrania także z dalszego miejsca. Warto także te argumenty wziąć pod uwagę, myśląc o przyszłości politycznej w Krakowie. Czy się to komuś podoba czy nie – pójście razem oznacza zdecydowaną większość w Radzie Miasta, pójście osobno oznacza, że Komitet A ma na 5 lat większość w Radzie Miasta Krakowa. Odpowiedzialność za decyzję ponoszą liderzy, po to zostali wybrani. Na dobre i na złe…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >