Newsletter – 17 października 2016

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 r.

Witam i zapraszam do Newslettera. Jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie. I najpierw sprawy samorządowe, potem platformerskie. Zaczynamy skrót, sprawy samorządowe:

 • Ostatnia sesja Rady Miasta Krakowa, problem dekomunizacji, zielonego planu ochronnego i problemy planistyczne.
 • Trudny problem VAT i dowód, że decentralizacja jest lepsza niż centralizacja.
 • Zakończenie pierwszego etapu kampanii „Kraków dla pokoleń” i wnioski na przyszłość.
 • Komisja Główna i sprawy Honorowego Obywatelstwa, współpracy z telewizją i o petycjach.
 • Rusza Młodzieżowa Rada Krakowa IV kadencji.

I sprawy Platformerskie w skrócie:

 • Zarząd Platformy, sprawa sprzedaży alkoholu, sprawy programowe i forum przedsiębiorczości.
 • Róbmy Newsletter Platformy w Krakowie.

Szczegóły spraw samorządowych:

 • Ostatnia sesja Rady Miasta Krakowa to prawie 60 punktów planistycznych, sprowadzających się do głosowania odrębnymi uchwałami rozstrzygnięć w sprawie przyjęcia (lub odrzucenia) uwag do dwóch miejscowych planów. Drugim kluczowym tematem była kierunkowa uchwała ws. dekomunizacji. Jako PO wnioskowaliśmy o włączenie do niej szerokich konsultacji społecznych i rozpatrywania w dwóch czytaniach. Cały czas dyskutujemy nad przyjęciem jednego, ale zawierającego 215 miejsc, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zielonych. Uważam, że mimo ryzyk, powinniśmy to przyjąć.
 • Na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów rozmawialiśmy, zresztą na mój wniosek, na temat wdrożenia tzw. centralizacji VAT. Centralizacja VAT wchodzi w wyniku ustawy, formułowanej w wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok stanowi, że w Polsce jednostki administracji publicznej mają VAT scentralizowany, czyli UMK jest jedynym głównym płatnikiem VAT. W efekcie będziemy mieli ok. 100 mln zł mniej odliczeń VAT co roku. Mamy jednak plan jak taki problem minimalizować, choć i tak sporo stracimy.
 • W czwartek skończył się pierwszy etap kampanii „Kraków dla pokoleń”, mającej wypracować główne założenia perspektywy 30-letniej strategii rozwoju Krakowa. Kraków 2040 to europejska metropolia rozwijająca się do wewnątrz, znacząca w tej części Europy, z nowoczesną, ale szanującą tradycję gospodarką i administracją, mająca nowe motory rozwoju, dająca najlepsze w Polsce warunki życia, mieszkania, pracy, rekreacji. Jak powiedziałem – Kraków jak Monachium, Lyon, Mediolan. Kraków to też  perspektywa konserwatywnego, ale otwartego rozwoju, szanująca tradycję, ale otwarta na nowoczesność europejska metropolia. Ciąg dalszy nastąpi, bo to dobry pomysł.
 • W poniedziałek ważne posiedzenie Komisji Głównej, w tym omówienie propozycji współpracy Rady Miasta Krakowa z Krakowskim Oddziałem Telewizji Polskiej. Ciekawy pomysł, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Na posiedzeniu Komisji omówimy też plan działania wobec tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Mamy zgłoszonych 10 kandydatur i albo omówimy każdą z nich i zarekomendujemy kogoś albo ustalimy wewnętrzną procedurę i ustalimy plan postępowania. Omówimy też sprawę petycji – i danej konkretnej, i w ogóle postępowania w sprawach petycji. To ważna sprawa, bowiem każdy Krakowianin może zgłosić petycję, a samorząd musi się do tego odnieść.
 • W sobotę odbyło się inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Krakowa IV kadencji. Młodzieżowa Rada Krakowa to efekt ponadpolitycznej współpracy pań radnych PO i PiS w ubiegłej kadencji: Agaty Tatary, Barbary Nowak, Małgosi Jantos i Marty Pateny. Teraz rusza IV kadencja MRK, a szefem MRK został Konrad Grybel – radny 3 poprzednich kadencji MRK. Życzę sukcesów !

I sprawy Platformerskie:

 • W piątek odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO. Mówiliśmy o wielu sprawach, na plan pierwszy wyłaniają się dwie: ewentualnej modyfikacji zasad sprzedaży alkoholu i wsparcia dzielnic. W sprawie modyfikacji zasad sprzedaży alkoholu musimy rozważyć dwa aspekty: pierwszy to ryzyko utraty możliwości działania kilkudziesięciu krakowskich przedsiębiorców, którym wygasa koncesja alkoholowa i będą prawdopodobnie musieli czekać kilka miesięcy na nową koncesję i drugie to działania większości dzielnic i lokalnych społeczności, oczekujących ograniczenia sprzedaży. Czekamy więc na obecne, aktualne, stanowisko dzielnic. I sprawa druga – wsparcia dla krakowskich dzielnic samorządowych, które od lat nie dostają dodatkowych środków. Rzecz warta rozważenia, dzielnice to bardzo ważny element rozwoju samorządności. Organizujemy też Forum Przedsiębiorców, gdzie przedstawimy aktualne propozycje zmian wspierania przedsiębiorców w Krakowie. Kiedyś, w 2010 roku, czterech szefów kół gospodarczych PO w Krakowie przygotowało bardzo dobrze przyjęty przez krakowskich przedsiębiorców Krakowski Program Wpierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego. Tam mówiliśmy o pomysłach wspierania przedsiębiorczości tradycyjnej (i sławny w Polsce program wspierania branż chronionych i zanikających), ale i po raz pierwszy mówiliśmy o wpieraniu innowacji, start-upów i nowoczesnej gospodarki, również o edukacji gospodarczej. Dziś, po 6 latach, ma nastąpić aktualizacja tego programu i o tym chcemy z krakowskimi przedsiębiorcami rozmawiać.
 • Wszystkich czytelników mojego Newslettera obecnego w obiegu od 2012 roku (a jest Państwa tygodniowo 500 do ponad 1000 czytelników) zapraszam i zachęcam do współtworzenia Newslettera Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Przydało by się szersze informowanie o działaniach zarządu, kół, działaniach politycznych i programowych.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >