Newsletter – 16 października 2017

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 r.

Kolejny jesienny Newsletter o sprawach krakowskiego samorządu i krakowskiej PO. Zapraszamy najpierw skrót:

Sprawy samorządowe:

 • Ostatnia sesja to uchwały podatkowe.
 • Zaciekła dyskusja o Komitecie Audytu.
 • Pomysł na wspieranie inwestujących w Krakowie.
 • Sesja nadzwyczajna o krakowskich kłopotach  transportowych.
 • W tym tygodniu ciekawe podsumowanie akcji „Płać podatki w Krakowie”.

I sprawy Platformerskie:

 • Prezentacja projektu ustawy antysmogowej w Krakowie.
 • Konwencja programowa PO – o nowoczesnym, otwartym, europejskim samorządzie.
 • Zmiany statutowe i nowe wewnętrzne wybory.

I wersja pełna samorządowa:

 • Ostatnia sesja Rady Miasta Krakowa to przyjęcie uchwał podatkowych, w zakresie podatku od nieruchomości i w zakresie podatków od środków transportu, a także zadziwiająco zaciekła dyskusja o powołaniu Komitetu Audytu. W zakresie podatków podnieśliśmy podatki tylko o inflację, czyli średnio o 2%. Podatek od mieszkań i domów podnieśliśmy o 2 grosze na 1 mkw, a podatek od nieruchomości komercyjnych o ponad 1,40 zł. W przypadku właścicieli mieszkań wzrost podatku to około 1 zł rocznie. Tak, 1 złotówka rocznie więcej do zapłacenia przez krakowską rodzinę. W przypadku właścicieli lokali komercyjnych to około 150 zł rocznie za 100 mkw lokalu komercyjnego, lokalu, który z wynajmu ma co najmniej około 2-3 tysiące zł miesięcznie. A z drugiej strony to około 20-30 mln zł dodatkowo do budżetu w sytuacji, kiedy wiemy z wszystkich badań, że podatki od nieruchomości nie mają żadnego wpływu na decyzje inwestycyjne. Mamy także doświadczenia z czasów kryzysu, kiedy podatki i opłaty musieliśmy podnosić skokowo i to było o wiele większym obciążeniem dla mieszkańców niż inflacyjny coroczny wzrost. Dlatego podatki zostały podniesione praktycznie o poziom inflacji.
 • Jako Rada Miasta mieliśmy powołać Komitet Audytu, bo do tego nas zobowiązywała kontrowersyjna ustawa przyjęta przez Sejm. Ustawa zakładała, że każda firma i korporacja, notowana publicznie musi powołać taki Komitet Audytu, którego zadaniem jest nadzorowanie spraw audytorskich i rachunkowych. W firmach są to albo wyłonione spośród Rady Nadzorczej kilkuosobowe grupy, szczególnie znające się na sprawach audytorskich i rachunkowych albo całe Rady Nadzorcze. Odpowiednikiem rady nadzorczej jest Rada Miasta licząca 43 osoby, stąd większość Rady uważała, że powinien być powołany mniejszy Komitet Audytu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie frakcje Rady Miasta. Koledzy z PiS chcieli, aby Komitetem Audytu była cała Rada Miasta. W końcu został powołany Komitet Audytu, w którym 3 miejsca zostały obsadzone przez PO, Przyjazny Kraków i radnych niezależnych, 2 miejsca czekają na PiS. Dzięki publicznym obligacjom mamy bardzo tanie środki i Komitet Audytu jest tego niewielkim kosztem.
 • Musieliśmy, ze względów formalnych i ekonomicznych, podnieść podatki (od nieruchomości i od środków transportu), ale mamy sprawdzony w kilku miastach i kiedyś także w Krakowie pomysł na realne wsparcie dla inwestujących w Krakowie przedsiębiorców – tzw. ulgę inwestycyjną. Problemem polskiej gospodarki są od 2 lat stosunkowo niskie nakłady na inwestycje. Dlatego w Krakowie chcemy zaproponować, że jeśli ktoś inwestuje w budowę nowej nieruchomości i dzięki temu są miejsca pracy – dostaje kilkuletnią ulgę w płaceniu podatku od nieruchomości. Tak funkcjonowało kiedyś w Krakowie, tak funkcjonuje choćby we Wrocławiu, tak ponownie zafunkcjonować może w Krakowie. To dobry pomysł radnych, ale i Pełnomocnika ds. Przedsiębiorczości – Janusza Chwajoła.
 • W środę najbliższą odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta zwołana w celu rozpatrzenia problemów transportowych Krakowa, w szczególności problemów związanych z natłokiem bieżących remontów, ale i sprawą zmian w zakresie strefy parkowania i zmian systemu transportu w centrum Krakowa. Jeśli chodzi o natłok remontów i związane z tym problemy z korkami i przejazdem przez miasto mamy generalnie dwa warianty. Pierwszy to nagromadzenie wszystkich w jak najkrótszym czasie, aby potem szybciej  było lepiej. Drugi to rozłożenie wszystkiego w dłuższym czasie. Mamy więc wybór: krótko, ale bardzo ciężko lub dłużej, ale lżej. Osobiście uważam, że jednak wariant drugi, mimo dłuższego czasu kłopotów jest dla mieszkańców lepszy. Przy okazji każdy remont może być prowadzony na 2 lub nawet na 3 zmiany, co powoduje dla mieszkańców troszkę większe niedogodności, ale jest szybszy. A jeśli chodzi o zmianę systemu transportu w Krakowie, szczególnie w centrum to kiedyś, na początku lat 90-tych mieliśmy około 35% obecnego stanu samochodów w Krakowie, przez ostatnie lata ilość samochodów wzrosła prawie 3 razy. Teraz nie wystarczają stare i nowo wybudowane drogi, nie wystarczają stare, ale i nowe miejsca parkingowe. To już zupełnie inna sytuacja. I o tym też musimy porozmawiać.
 • W czwartek podsumujemy tegoroczną edycję akcji „Płać podatki w Krakowie”. Spory wysiłek Wydziału Promocji, spora akcja promocyjna to nasze koszty. A efekty? Zapraszam w czwartek o godzinie 13, wtedy dowiemy się o efektach, ale i o bardzo ciekawych wnioskach płynących z tegorocznej akcji. Dowiemy się też o ciekawych trendach i usytuowaniu w tym naszego miasta. Będzie bardzo ciekawie i dalszy ciąg też będzie bardzo ciekawy !

Sprawy Platformerskie:

 • Tydzień temu, w poniedziałek, w Teatrze Słowackiego, został zaprezentowany projekt nowej ustawy antysmogowej, autorstwa parlamentarzystów PO. Najważniejsze założenia, to stały udział wydatków na działania antysmogowe na poziomie 0,5% PKB, to zmiana szeregu ustaw, pozwalająca na szybsze i sensowniejsze inwestowanie tych środków, to propozycja zmian funkcjonowania narodowego i wojewódzkich funduszy ekologicznych. Prezentacja projektu odbyła się w Krakowie, bo to Kraków jest miastem, w którym walka ze smogiem jest prowadzona najszerzej i najbardziej odpowiedzialnie. Przedstawiliśmy też nasze, krakowskie propozycje zmian. Będą w ostatecznym projekcie uwzględnione.
 • W sobotę w Łodzi Konwencja Platformy Obywatelskiej. Porozmawiamy o zmianach statutowych, ale i o sprawach programu samorządowego Platformy na najbliższe wybory. Ten samorządowy program to przede wszystkim decentralizacja samorządów i większy wpływ mieszkańców na małe lokalne ojczyzny, to szybsze stawanie się polskich samorządów takimi jak w całej Europie: z większymi kompetencjami i środkami, z większymi możliwościami działania. I po trzecie to trwałe ekonomiczne podstawy funkcjonowania, to tzw. samorządowy PIT, to sprawiedliwy podatek od nieruchomości, to większe uprawnienia finansowe samorządów, ale i samorządowy fundusz solidarności. Decentralizacja to zdecydowanie większe możliwości samorządów, ale i ich jednostek pomocniczych, to powszechnie funkcjonujący budżet obywatelski i obywatelskie inicjatywy, to zdecydowanie większy udział, ale i wsparcie dla organizacji pozarządowych. Szybsze stawanie się samorządów europejskimi to większe uprawnienia i niezależność samorządów, prawo do większych samodzielnych decyzji. Samorząd w Polsce to jedno z dwóch (obok środków UE) największych dźwigni rozwoju Rzeczpospolitej, teraz poprzez polityczne naciski mocno zagrożony. Ale samorząd to wielka wykorzystana szansa Polaków i nowa szansa na przyspieszenie w Rzeczpospolitej. I o tym na konwencji będziemy mówili.
 • Drugą kwestią Łódzkiej Konwencji PO będzie zmiana statutu i nowe zasady wyboru delegatów w Platformie Obywatelskiej. Podstawowa zmiana to o wiele większe znaczenie osób wybranych publicznie – parlamentarzystów (posłów i senatorów), radnych, przedstawicieli władz samorządowych. To oni będą mieli o wiele większy wpływ na wybór władz lokalnych PO. I druga zmiana to uśrednienie wpływu różnych wielkością organizacji lokalnych PO. Mimo, że jestem reprezentantem jednego z bardziej aktywnych kół PO w Małopolsce, uznaję, że nie może być zbyt dużych różnic w reprezentacji wielu lokalnych organizacji. Od dawna mówię, i jest to zdanie członków naszego bardzo aktywnego koła, 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie, że reprezentacja we wszystkich organach władzy powinna być proporcjonalna, ze szczególnym uwzględnieniem najmniejszych organizacji. To się po prostu opłaca !

Pozdrawiam wszystkich ciepło jesiennie,

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >