Newsletter – 15 stycznia 2017

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 r.

I znów spotykamy się na kolejnym Newsletterze. Jak zawsze najpierw skróty, potem rozwinięcie, o sprawach samorządowych i platformerskich. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 • Dziwna sesja RMK, obiecujący program osłonowy dla działań antysmogowych, program „Bezpieczny Kraków” chwalony i krytykowany, zaskarżone nakazowe zmiany nazw ulic i zaskakująca sytuacja z planem Łokietka.
 • Plan Łokietka-Wrocławska, prośba prezydenta, ewentualna szansa na 9 mln zł, ale konieczna bezwzględna większość i jednak silna, skuteczna  koalicja.
 • Znów problem z Parkiem Duchackim.

Sprawy Platformerskie:

 • Po sejmowym zamieszaniu.
 • PO noworocznym spotkaniu PO.

Szczegółowe rozwinięcie spraw samorządowych:

 • Pierwsza sesja 2018 roku była bardzo dziwna. Z jednej strony ogólnie i szeroko popierana zmiana zasad wspierania mieszkańców, realizujących działania antysmogowe, większe dofinansowanie bieżących wydatków, ale i dyskusja o szerszych sprawach antysmogowych, czyli jak spowodować zmiany źródeł zasilania u ludzi biednych, jak spowodować, że tam, gdzie dostarczane jest centralne ogrzewanie, wszyscy będą z tego korzystać. Z drugiej strony „Bezpieczny Kraków” mocno chwalony przez specjalistów, radnych PO i PK i krytykowany przez PiS. Po ostrej dyskusji zaskarżyliśmy nakazowe decyzje wojewody zmieniające nazwy ulic osób, co do których były wątpliwości, czy spełniały warunki ustawowe ustawy dekomunizacyjnej. Zawsze jak jest poważna wątpliwość, a nie można tego uzgodnić- warto pójść do sądu o wiążące rozstrzygnięcie. I najbardziej zaskakujące – burzliwa sprawa zdjęcia z porządku obrad głosowania planu Łokietka.
 • Właśnie sprawa głosowania planu Łokietka-Wrocławska była najbardziej kontrowersyjnym tematem ostatniej sesji i to w sytuacji, kiedy nie było w tej sprawie dyskusji, a miało być tylko głosowanie. W tej sprawie Sekretarz Miasta wystosował pismo, w którym prosił o zdjęcie z porządku obrad głosowania, argumentując, że należy poczekać na ewentualną decyzję inwestora, który został wezwany do zapłacenia 9 mln zł z tytułu zmiany sposobu użytkowania wieczystego. W tej sprawie wypowiedziała się też podobnie dyrektor Wydziału Skarbu. Jako koalicjanci – PO i Przyjazny Kraków – zagłosowaliśmy za tą propozycją, ale nie mieliśmy bezwzględnej większości, więc wniosek przepadł. Zostały jednak ściągnięte osoby, członkowie naszego Klubu Radnych, nieobecne ze względów losowych (choroba i delegacja) i wniosek przegłosowano. Teraz czekamy na ciąg dalszy, ale było dziwne…
 • Znów problem z Parkiem Duchackim. Co prawda najważniejsze zdarzyło się na przełomie 2012/2013 kiedy udało mi się zrealizować pomysł zamiany terenów Parku Duchackiego z innymi terenami, ale przecież od 2016 roku były środki, wnioskowane przeze mnie do budżetu, na zagospodarowanie i terenu parku i dworku. Monitorując realizację tej inwestycji wiedziałem, że wreszcie są wszystkie dokumenty inwestycyjne, projekty i dokumentacja projektu. Ale w 2017 roku okazało się, że wartość kosztorysowa całości inwestycji to kwota ponad 15 mln zł, a z rozmów z urzędnikami wynikało, że może to kosztować jeszcze więcej, około 20 mln zł. Takich pieniędzy nie było szans znaleźć i trzeba poszukać szerszego rozwiązania. Liczę tutaj na rozsądek wszystkich, urzędników, lokalnych mieszkańców, wykonawców. Trzeba wymyślić realny plan działania, dający szansę na zagospodarowanie parku. Tak jak wymyślono w 2012 roku udany plan ratowania Parku Duchackiego, bez egzaltacji, nerwów i histerii, realnie i merytorycznie.

Sprawy Platformerskie:

 • Wiele mówi się o ostatnich wydarzeniach sejmowych, kiedy także w wyniku pomieszanego głosowania posłów PO i .N nie doszło do dalszych prac nad obywatelskim projektem liberalizującym aborcję, kiedy równolegle przeszedł inny obywatelski projekt antyaborcyjny. Łatwo jest krytykować czyjeś działania, kiedy samemu tego nie musi się robić. Jako radny takich dylematów nie mam, bowiem samorząd zajmuje się innymi sprawami. Podzielam zdanie większości wyborców PO, że nie chcemy skrajności i tzw. kompromis aborcyjny powinien być kontynuowany. Jednak decyzja, jaką w sejmie podejmowano dotyczyła kontynuacji dalszych prac nad projektami, a nie była to decyzja opowiadania się za lub przeciw projektami. Więc według mnie tak należało postąpić, przyjąć kontynuowanie prac, a jednocześnie ogłosić, że będzie się przeciwko obydwu projektom. Co zrobić teraz? Chyba jedyne rozwiązanie to dać szansę na kontynuację, nawet jeśli się nie uda przegłosować. I drugie, oczywiście to była polityczna wpadka, ale skala ataków z naszej politycznej strony, mediów i lewicy jest przeogromna i zdecydowanie wg mnie na wyrost. Opozycja nie będzie we wszystkim jednością i na pewno we wszystkich sprawach ideologicznych zgody nie będzie. Na szczęście w samorządzie takich dylematów tak często nie mamy…
 • Po noworocznym spotkaniu PO. W niedzielę w Pauza In Garden spotkali się członkowie i sympatycy krakowskiej i małopolskiej Platformy Obywatelskiej, ale i .Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Komitetu Obrony Demokracji i prezydenckiego Klubu Radnych Przyjazny Kraków. W potężnym i sojuszniczym gronie życzyliśmy sobie pomyślności na superważny 2018 rok. Jeżeli udałoby się w takim zestawieniu wystartować w wyborach samorządowych – to sukces byłby o wiele bliżej, czego sobie i Państwu życzę!

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >