Newsletter – 15 maja 2017

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 r.

Kolejny majowy czas i kolejne sprawozdanie. Najpierw skróty, potem szerzej. Zapraszam!

Skrót spraw samorządowych:

 • Sesja Rady Miasta – dzieci z Aleppo, zmiany budżetowe, nowelizacja Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, zastaw na akcjach Spółki Trasa Łagiewnicka.
 • Sprawy Honorowego Obywatelstwa ciąg dalszy.
 • Katowicki Kongres Gospodarczy i sprawy samorządowe.
 • Po pierwszym prezydenckim sondażu – liderzy działajcie !

Skrót spraw platformerskich:

 • Wizyta Przewodniczącego PO Schetyny w Krakowie.
 • Wstępnie samorząd 3.0, czyli trzeci krok reformy samorządowej.

Sprawy samorządowe:

 • W środę kolejna sesja Rady Miasta. Będziemy dyskutować nad uchwałą kierunkową o sposobie przyjęcia rannych dzieci z Aleppo przez Kraków. Są w innych miastach rozwiązania, może uda się to zastosować w Krakowie. Będziemy obradować nad nowelizacją Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, to kontynuacja programu z 2015 roku, trochę się zmieniło, doszły nowe inwestycje, doszły nowe zasady i dlatego nowelizacja. Będziemy też dyskutować nad daniem zastawu na akcjach Spółki Trasa Łagiewnicka, zastawu koniecznego dla zabezpieczenia dużego kredytu na sfinansowanie nakładów. Będzie też wiele spraw budżetowych, wiele spraw sprzedaży mienia.
 • Komisja Główna wstępnie omówiła zmiany w zakresie nadawania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Zdecydowaliśmy wprowadzić ograniczenie na czas zbierania podpisów mieszkańców do wniosków ws HOK. Zdecydowaliśmy też, że choć Rada Honorowych Obywateli jest potrzebna – nie będziemy rozwijać kompetencji Rady. Następne decyzje Komisji Głównej na następnym posiedzeniu, potem na sesji zdecydujemy co i jak.
 • W Katowicach odbył się IX Europejski Kongres Gospodarczy. Było wiele spotkań i tematów samorządowych. W wielu sprawach jako Kraków byliśmy traktowani jako ogólnopolski lider, ale i były obszary, gdzie takim liderem nie byliśmy, np. Open Data, czyli otwarcie danych na potrzeby społeczne. W dyskusjach samorządowych potwierdzało się, że obecna władza będzie chciała zmienić ordynację wyborczą, wprowadzić jednak ograniczenie czasu pełnienia funkcji wykonawczych do 2 kadencji, ale i z liczeniem kadencji przeszłych, mówiono o ewentualnej jednej turze wyborów samorządowych, także prezydenckich, mówiono o możliwym ograniczeniu możliwości startowania w wyborach podmiotów niepolitycznych (czyli startują tylko partie) . To oznacza, że wybory będą istotnie inne, można powiedzieć – mordercze !
 • Został opublikowany pierwszy sondaż prezydencki w Krakowie. Z jednej strony  bez zaskoczeń: Prezydent Majchrowski zdecydowanym liderem, kandydat PiS drugi, PO trzeci. Z drugiej strony optymistycznie – bo w przypadku nie możności startowania przez dotychczasowego prezydenta wydaje się, że kandydat PO ma największe szanse, a na dodatek widać, że w Krakowie PO raczej wygra wybory. Z trzeciej strony widać, jak być może zmarnują się głosy mniejszych ugrupowań, które dostaną zbyt małą liczbę głosów, aby mieć radnych i to będzie poważna strata. Teraz czas dla liderów, aby zaczęli działać.

Sprawy Platformerskie:

 • W sobotę był w Krakowie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna. W prawie 200 osobowej grupie mówiliśmy o reformie samorządów, o działaniach wyborczych, o pomysłach na wybory, o propozycjach programowych. Widać, że władze centralne realnie, ale i bardzo sensownie patrzą w przyszłość i planują działania. Ze swej strony pytałem o realia koalicji wyborczych z udziałem PO, pytałem o główny przekaz kampanii – decentralizację samorządów, pytałem o przyszłość finansową samorządów. Dobre spotkanie, powinno takich być więcej !
 • Przewodniczący Schetyna pokazał też główne założenia pozytywnego programu dla samorządów – Samorząd 3.0, czyli trzeci krok reformy samorządowej. Główne przesłanie, to więcej samodzielności dla samorządów – samodzielności kompetencyjnej (przejmowanie kompetencji części władz państwowych, ale i naszej wewnętrznej – np. przekazywanej jednostkom pomocniczym – dzielnicom, partycypacyjnie mieszkańcom), samodzielności finansowej (więcej środków dla JST, zmodyfikowany PIT, CIT, VAT – i nasza krakowska propozycja – zmodyfikowany podatek od nieruchomości), wreszcie nasza krakowska sugestia – poza sprawiedliwym zmodyfikowanym podatkiem od nieruchomości – budowa samorządowej infrastruktury finansowej (fundusze, banki, ubezpieczenia). Będę o tych propozycjach szerzej pisał, bo to ciekawe, bardzo innowacyjne i efektywne narzędzia przygotowania się samorządów różnych poziomów do nowych czasów. Mamy poważny pomysł na nowe polskie samorządy w nowych czasach po wygranych wyborach. Samorządy staną się bardzo mocnymi strukturami organizacyjnymi, finansowymi i przede wszystkim społecznymi. To będzie bardzo dobry czas dla polskich samorządów. Będzie, ale najpierw musimy to przygotować i wygrać wybory !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >