Newsletter – 15 lutego 2016

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 r.

Kolejny raz informacje z samorządu i Platformy. Najpierw skrótowo, potem szczegółowo:

 • O przyszłej sesji Rady Miasta Krakowa, o pomniku w Parku Jordana, o wielu bieżących sprawach.
 • O Trasie Łagiewnickiej, o zaletach, wadach, fałszywych alternatywach i historycznej decyzji.
 • O 25-leciu Krakowskich Dzielnic Samorządowych, o najbardziej krakowskich mieszkańcach Nowej Huty.
 • O znaczącej zmianie w programie antysmogowym, o nowych pomysłach i przyspieszeniu. Przy okazji sygnalizowane wstępnie kolejne pomysły.

Dla Platformersów i sympatyków PO:

 • O inicjatywie Krakowskiego Klubu Obywatelskiego i pomysłach na przyszłość.
 • Podziękowania po Balu Ostatkowym.
 • O ankiecie Platformerskiej.

A teraz bardziej szczegółowo:

 • W środę kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Na sesji wiele spraw, w tym informacja na temat Studium rozwoju systemu transportu, w tym budowy metra, sprawa spółki budującej Trasę Łagiewnickiej, wiele spraw planistycznych, w zakresie mienia. Jest też sprawa zgody Rady Miasta na wzniesienie pomnika Zofii Kossak Szczuckiej w Parku Jordana. Tu słów kilka o tym. Rada Miasta w uchwale wyraża zgodę na wznoszenie pomników, przyjmując, że i wnioskodawca i UMK przedstawiają informacje zgodne z prawem, zgodne z rzeczywistością i sprawdzone. Sam na Komisji Głównej przy dyskusji o tym punkcie prosiłem o sprawdzenie, czy ze względów formalnych możliwe jest wznoszenie kolejnego pomnika w Parku Jordana, czy jest to zgodne z planem rewitalizacji. Jako Rada wyrażamy zgodę, biorąc pod uwagę wnioskowany „tytuł” pomnika. Sprawy formalne są sprawdzane nie przez Radę. I tak też będzie tym razem.
 • Na sesji staje sprawa powołania spółki, mającej realizować projekt Trasa Łagiewnicka. Oczywiście o wszystkim trzeba dyskutować, choć w 2. czytaniu dyskusja jest tylko o poprawkach. Są tu trzy poziomy dyskusji.
  Po pierwsze czy w ogóle realizować Trasę Łagiewnicką, w ogóle realizować tzw. trzecią obwodnicę Krakowa. Tu mówi się, że ta inwestycja jest w ogóle niepotrzebna, że zablokuje inne możliwości, vide metro. Inni mówią, że bez trzeciej obwodnicy Kraków nigdy nie zostanie odkorkowany, wręcz za chwilę zatka się dokumentnie, że bez trzeciej obwodnicy nie „odsmogujemy” tej części Krakowa, że sensownie gospodarując będziemy mieli środki na inne inwestycje.
  Po drugie czy robić najpierw Trasę Łagiewnicką. Tu niektórzy mówią, że to nic nie da, że najpierw Trasa Zwierzyniecka i Pychowicka. Inni mówią, że to jedyny sposób na odkorkowanie wewnętrznej komunikacji  północy Krakowa z południem po zachodniej stronie, jedyny sposób na odkorkowanie i „odsmogowanie” Aleji Trzech Wieszczów, Konopnickiej oraz Kamińskiego i mówią, że ta inwestycja jest najlepiej przygotowana.
  Po trzecie dyskusja, czy Trasa Łagiewnicka musi być „taka”, szeroka, wielopasmowa, w ten sposób realizowana. Jedni mówią, że tak trzeba, że inaczej nie przejmie się realnie ruchu alternatywnego, że inaczej trasa się zakorkuje i mimo wydatków nie spełni swojej funkcji. Inni mówią, że można inaczej, z preferencjami dla transportu publicznego.
  Takie oto realne dylematy. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby Zakopiańska, gdyby nie Tischnera, jak wyglądałaby północ Krakowa, gdyby nie Lublańska–Opolska. Trasa Łagiewnicka to historyczna decyzja, zmieniająca, jak wskazane inwestycje,  komunikację w Krakowie.
 • W tym roku mija 25 lat od momentu powołania dzielnic samorządowych Krakowa (przeczytaj mój artykuł na ten temat). Ostatnio pokazaliśmy,  co myślą o Krakowie mieszkańcy czterech głównych obszarów Krakowa (dowiedz się więcej). Wyszło bardzo ciekawie, to mieszkańcy Nowej Huty są najbardziej krakowscy, najbardziej zadowoloni (zobacz infografikę).  Barometr to poważne i bardzo ciekawe źródło informacji. Wyniki pokazaliśmy także na spotkaniu Konwentu Przewodniczących Dzielnic. Tam ustaliliśmy, że wspólnie robimy wielki festyn dzielnicowy, ewaluację dzielnic, barometr dzielnicowy. We współpracy z organizacjami pozarządowymi rusza Forum Przyszłości Dzielnic – cykl spotkań, na których każdy będzie mógł pokazać swoją wizję przyszłych dzielnic. Zapraszamy na spotkanie pierwsze – wtorek 23 lutego, godz 11, Centrum Obywatelskie, Stadion Wisły. Zapraszamy !
 • W poprzednią środę odbyło się kolejne spotkanie Forum na rzecz czystego powietrza. Rozmawialiśmy o likwidacji niskiej emisji. Miasto, ustami p. Prezydent Koterby i p. dyr. Dej pokazało plan przyspieszenia: doradcy z miasta chodzą do ponad 16 tys gospodarstw domowych, będzie bezgotówkowe rozliczanie, czas rozpatrywania wniosków to 9 dni, lista rekomendowanych dostawców. To duży, ogromny skok, jeśli zostanie zrealizowany – będzie dużo lepiej. Ze swej strony wstępnie zaproponowałem jeszcze większe przyspieszenie: mapę drogową, czyli plan rzeczowo-finansowy z harmonogramem i planem osiągania spadków zanieczyszczeń, obywatelski monitoring (pomysł ze Smogathonu), podział Krakowa na rejony likwidacji palenisk i przeprowadzanie tam przetargów na konsorcja realizujące likwidację, wreszcie pełne „zaopiekowanie się” mieszkańcami. Szczegóły wkrótce.

Szczegóły dla Platformersów i sympatyków PO :

 • Nie milkną podziękowania za przygotowanie i zrealizowanie Balu Krakowskiej PO. Poważna liczba gości, dobre jedzenie, fajna atmosfera i wiele sympatycznych rozmów to dowód, że było dobrze, że takie imprezy są potrzebne. Jeszcze raz dziękuję Wojtkowi Przeździeckiemu z mojego macierzystego 2. Koła Gospodarczego PO  i Wojtkowi Krzysztonkowi z Koła Porozumienie Dzielnic Nowohuckich.
 • Szykuje się kolejna ważna inicjatywa Krakowskiej PO, realizowana przez Jacka Niedźwieckiego z mojego macierzystego 2, Koła Gospodarczego PO i przez Anię Gapys – spotkania Krakowskiego Klubu Obywatelskiego. Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się w poniedziałek 7 marca, gość będzie wielką niespodzianką. Będzie to inauguracja Klubów Obywatelskich w Polsce, szykuje się więc wizyta wielu ważnych i najważniejszych gości. Liczymy na sukces, Jacku, Aniu – trzymamy kciuki i jesteśmy do pomocy !
 • Niedługo przedstawię wyniki przeprowadzonej w 2015 roku 2. ankiety platformerskiej w Krakowie. Rozesłane mailem do ponad 2 tysięcy członków linki do internetowej ankiety spowodowały, że wielu z nas powiedziało, co myśli, co chce, co być powinno. Już niedługo szczegóły, ale pozwólcie, że pierwsi będą członkowie zarządu Krakowskiej PO. Będzie sporo niespodzianek. Zapraszam !

Pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >