Newsletter – 14 listopada 2016

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 r.

Witam wszystkich czytelników mojego Newslettera, dziś jak zawsze skrót i rozwinięcie najważniejszych informacji z Krakowskiego Samorządu. Zaczynamy skrótem:

 • W środę odbyła się długa i duża sesja Rady Miasta. Oprócz spraw alkoholowych były i planistyczne, sportowe, Park Kulturowy Nowa Huta i pomnik Juliusza Leo.
 • Udało się wypracować kompromisowy projekt ws. ilości punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie, ale i przyjąć Program Komisji przeciwdziałania alkoholizmowi.
 • W piątek mieliśmy wielkie Święto Niepodległości i świętowaliśmy po krakowsku.
 • We wtorek Prezydent przedstawi projekt budżetu na 2017 rok, łatwo nie będzie.
 • Za chwilę przed nami półmetek kadencji, zbliżamy się do podsumowań.

I sprawy Platformerskie:

 • Platforma Obywatelska RP święcenie Dnia Niepodległości rozpoczęła w Krakowie na Wawelu.
 • Krakowska Platforma Obywatelska ma swoją deklarację programową.

I szersze rozwinięcie:

 • Środowa sesja była bardzo długa i mocno absorbująca. Oprócz wielu spraw planistycznych, w zakresie mienia mieliśmy oczywiście sprawy alkoholowe. Na sesji były też dwie ważne uchwały prosportowe: przyjęcie Programu Rozwoju Sportu w Krakowie na lata 2016–2019 i określenie warunków i trybu udzielania i rozliczania dotacji służących sprzyjaniu rozwojowi sportu w Krakowie. To bardzo ważne dla rozwoju sportu i pomocy klubom sportowym w Krakowie. Ważna sprawa to zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terytorium Gminy Miejskiej Kraków – taryfa pozostaje jak w zeszłym roku. Przyjęliśmy też uchwałę o rozpoczęciu działań nad Parkiem Kulturowym Nowa Huta. Kiedyś tworząc Park Kulturowy Stare Miasto zainicjowaliśmy w samorządach ten kierunek, teraz czas na Nową Hutę. Ważna była też uchwała o ustaleniu lokalizacji pomnika jednego z największych prezydentów Krakowa – twórcy Wielkiego Krakowa – Juliusza Leo.
 • W sprawach alkoholowych zajmowaliśmy się ilością punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie, ale i przyjęciem Miejskiego Programu Przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. W sprawach ilości punktów sprzedaży znaleźliśmy kompromis między oczekiwaniami mieszkańców a potrzebami przedsiębiorców, zwiększając na 1225 ilość punktów sprzedaży gastronomicznej i zmniejszając do 1275 liczbę punktów sprzedaży detalicznej. Dajemy tym samym wyraźny sygnał, że w Krakowie preferujemy sprzedaż gastronomiczną, a redukujemy detaliczną. Zdajemy sobie sprawę, że przy bardzo dynamicznym rozwoju nowych restauracji ten limit może się szybko wyczerpać, także i przy sprzedaży detalicznej, ale zakładamy, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości da wreszcie realne możliwości wpływania przez samorząd na zmianę działania tych punktów. Przyjęliśmy też Miejski Program Przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wychodzi, że 1 punkt sprzedaży alkoholu powinien przypadać na 1500 mieszkańców. Przyjmując, że w Krakowie mieszka , obok 760 tys stałych mieszkańców, jeszcze ok 150 tys niezameldowanych a także ok 100 tys studentów spoza Krakowa-mamy 1 mln mieszkańców. To oznacza ,że wg tych wskazań powinno być ok 700 punktów. Mamy jeszcze turystów, dlatego mamy tych punktów więcej.
 • W piątek 11 listopada odbyło się Święto Niepodległości. W Krakowie święciliśmy po krakowsku, najpierw kwiaty pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu, potem uroczystości na Wawelu, marsz niepodległości ulicami Starego Miasta, z kwiatami na Plac im. o. Adama Studzińskiego i pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki, tam też były główne uroczystości i defilada. Po południu wspólne śpiewanie polskich piosenek (Perfect, Grechuta), a wieczorem patriotyczne śpiewanie pieśni historycznych i wojskowych na 62. Lekcji Śpiewania. Były i inne sposoby świętowania, ale te były dla wszystkich.
 • We wtorek 15 listopada Pan Prezydent przedstawi projekt budżetu Miasta na 2017 rok. To będzie trudny budżet, w którym z jednej strony będą przesunięte zadania z 2016 roku, bo wytyczne przetargowe do wszystkich samorządów przyszły bardzo późno, będzie mniej pieniędzy z różnych źródeł, ale i będzie więcej – głównie z podatku PIT od mieszkańców Krakowa. W Krakowie PIT rośnie proporcjonalnie najszybciej i dziękujemy za to mieszkańcom, szczególnie tym nowym.
 • Za parę tygodni półmetek kadencji, powoli zbliża się czas podsumowań i ocen. Wg mnie symbolami tej części kadencji były: wielki sukces Światowych Dni Młodzieży, blamaż organizatorów nieudanej próby referendum odwoławczego, znaczący, skuteczny wzrost działań antysmogowych, wielki sukces transportu publicznego, zielony skok w Krakowie, ekospalarnia, działania senioralne, zdecydowanie bardziej szerokie konsultacje i dialog społeczny. Symbolem tej kadencji są także bezpieczne i rozwojowe finanse publiczne. Oczywiście są też problemy i wyzwania. Będę o tym szerzej pisał.

I sprawy Platformerskie :

 • Platforma Obywatelska swoje święcenie Dnia Niepodległości rozpoczęła od Krakowa. Najpierw Msza Święta na Wawelu, potem składanie kwiatów na grobach Marszałka Piłsudskiego i Prezydenta Kaczyńskiego, potem spotkanie z mediami. Jako polska partia polityczna szanujemy wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania, a potem trwania niepodległości naszej Ojczyzny, jako polska partia polityczna chcemy, aby w taki dzień każdy czujący się Polakiem mógł z innymi święcić ten dzień. Polska jest sprawą wszystkich Polaków, każdy z nas ma te same prawa !
 • Powoli kończy się tworzenie Deklaracji Programowej Krakowskiej PO. Osobiście brałem udział w pracach kilku zespołów, członkowie mojego macierzystego 2 Koła Gospodarczego brali udział w większości zespołów. Osobiście jako najważniejsze w działaniach samorządowych PO w Krakowie widzę po pierwsze: decentralizację Miasta i bardzo duży wzrost kompetencji i finansowania samodzielnych dzielnic i druga kwestia: bezpieczna i aktywna polityka finansowa, która da podstawy do wszelkich innych działań, bo przecież bez pieniędzy prawie każde zadanie nie ma szans. Decentralizacja i bezpieczna, aktywna polityka finansowa to wg mnie główne wyróżniki działań PO w samorządzie Krakowa, to moje najważniejsze postulaty. Cieszę się, że znalazły uznanie !

Szanowni Państwo, poprzedni newsletter w ciągu poprzedniego tygodnia przeczytało ponad 1600 unikalnych osób. To ogromna rzesza czytelników, interesujących się samorządem i polityką. Bardzo Państwu dziękuję !

Szanowni Państwo, coraz więcej mówi się o ewentualnej zmianie przewodniczącego rady miasta. Obiecałem,że w tej sprawie zabiorę głos. Dziś, w poniedziałek, około godz 12 przedstawię komunikat w tej sprawie.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >