Newsletter – 13 listopada 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 r.

Ostatni w tej kadencji newsletter Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

O ostatniej sesji RMK, o pożegnaniu i podsumowaniu, o sesji inauguracyjnej, o plotkach i blotkach, ale i o ostatnim posiedzeniu zarządu małopolskiej PO, o przyszłych działaniach i perspektywach. Najpierw skrótowo o sprawach samorządowych i platformerskich, potem rozwinięcie tych spraw. Zaczynamy:

Skrót spraw samorządowych:

 • Ostatnia sesja tej kadencji, sprawy budżetowe, planistyczne, przyjęte programy: antyalkoholowy, współpracy z organizacjami pozarządowymi, o przeciwdziałaniu hałasowi w Krakowie.
 • Sesja pożegnalna, przemówienie Prezydenta, Przewodniczącego, wręczenie pamiątek, pożegnania personalne.
 • 100-lecie niepodległości, wydarzenia i podsumowania.
 • Sesja inauguracyjna, termin i przebieg.
 • Nie komentuję sygnałów jakoby…

Skrót spraw platformerskich:

 • Po zarządzie małopolskiej Platformy, próby rozliczania. Potrzeby i perspektywy, ale i brzemię przywódców…

Pełna wersja spraw samorządowych:

 • W środę 7 listopada odbyła się ostatnia sesja tej kadencji Rady Miasta Krakowa. Jak każda ostatnia w kadencji sesja jako główne miała sprawy budżetowe i planistyczne. W sprawach budżetowych ważne informacje dla Klinów. W budżecie znalazły się środki na rewitalizację Fortu 52 Borek. Miasto daje na to spore pieniądze, tak aby ze środkami Unii Europejskiej i środkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa można było realnie myśleć o pełnym przeprowadzeniu tej potrzebnej tam inwestycji. Przypomnę, że w tym Forcie miejsce ma znaleźć Klub Kultury Kliny, ma być też miejsce dla Biblioteki Polskiej Piosenki, a być może pomieszczenia dla X Dzielnicy. Przyjęliśmy ważne programy: współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale i program przeciwdziałania alkoholizmowi. Tutaj ważny sygnał: coraz więcej dzielnic chce wprowadzić ograniczenia godzin sprzedaży detalicznej alkoholu. Był także przygotowywany przez ostatnie kilka lat program przeciwdziałania hałasowi. Program nie uwzględniał potrzeb części mieszkańców Bieżanowa, mieszkających obok autostrady. W tej sprawie był protest mieszkańców i wniosek jednej radnej, aby de facto program odrzucić. Także dzięki mojej interwencji udało się z jednej strony wycofać ten wniosek, a z drugiej zadeklarować zajęcie się tym tematem przez Miasto. To też rola Przewodniczącego Rady – reagować na takie sprawy, radzić jak rozwiązać i znajdywać porozumienie.
 • Na sesji 7 listopada odbyliśmy też zamknięcie tej upływającej kadencji. Najpierw podziękował za kadencję Pan Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski. Mówił o najważniejszych wyzwaniach i sukcesach: o Światowych Dniach Młodzieży, o wielkich działaniach antysmogowych, odniósł się też do „betonowania” i działań organicznych tej kadencji. Potem dziękował Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Mówiłem o symbolach tej kadencji, w tym o ŚDM, Trasie Łagiewnickiej, Karcie Krakowskiej, o ważnych działaniach samej Rady Miasta (Forum Przyszłości Dzielnic, bezpośrednia transmisja obrad, działania partycypacyjne, program zalesiania, zakupy oczyszczaczy powietrza, akcja PIT). To była kadencja niełatwa, choć nie tak trudna jak poprzednia, to była kadencja zmian, dużych i małych, to była kadencja nowych narracji politycznych i programowych. Na sesji pożegnaliśmy też, po 19 latach służby, Sekretarza Miasta – Pana Pawła Stańczyka. Przed sesją pożegnałem też po prawie 20 latach miejskiej służby Pana Dyrektora Wydziału Rozwoju Rafała Kulczyckiego. Panowie, w imieniu Miasta Krakowa serdecznie dziękuję !
 • W tym roku, 11 listopada nasza Ojczyzna – Najjaśniejsza Rzeczpospolita – obchodzi 100. rocznicę odzyskania w 1918 roku Niepodległości. W Krakowie przyjęliśmy, że obchody będą miały 2 cele, pierwszy to godne, radosne uczczenie tej wielkiej rocznicy, drugi to pokazanie roli i miejsca Krakowa w odzyskaniu niepodległości. Realizując cel pierwszy, rzeczywiście mieliśmy wiele radosnych projektów – gry terenowe, biegi sportowe, wspólne śpiewanie hymnu, ale i wspólne śpiewanie na wielkich imprezach terenowych, mieliśmy składanie kwiatów w ważnych miejscach, Msze Święte za Ojczyznę, marsze patriotyczne, wspólne robienie flag i kotylionów, słowem przypominanie, nie tylko w sposób wielce poważny, jak ważne dla Polaków są takie rocznice. Realizując cel drugi mieliśmy kilka konferencji, kilkadziesiąt artykułów, filmów, pokazujących rolę Krakowa, krakowskich środowisk w odzyskaniu niepodległości. To przypominanie Naczelnego Komitetu Narodowego, Komisji Likwidacyjnej, roli samorządu, roli krakowskiej edukacji, uniwersytetu i środowisk akademickich. Osobiście za bardzo ważne uważam pokazanie roli w ogóle polskich samorządów w odzyskaniu Niepodległości. Czytaj więcej na blogu Rady Miasta Krakowa >>
 • Na środę 21 listopada o godz 12.00 Komisarz Wyborczy zwołał pierwszą sesję Rady Miasta Krakowa nowej kadencji. W programie odebranie zaświadczeń o wyborze, zaprzysiężenie radnych, zaprzysiężenie wybranego prezydenta Miasta Krakowa, wybór przewodniczącego Rady Miasta i być może Wiceprzewodniczących. Zapraszamy.
 • Od jakiegoś czasu coraz częstsze są sygnały, jakobym miał zostać kimś w Urzędzie Miasta Krakowa. Nie komentuję takich sygnałów, bo jakże je komentować. Jestem radnym od 1994 roku, od 1998 roku do 2009 byłem Wiceprzewodniczącym Rady, od 2010 do 2018 byłem Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. W tym czasie doprowadziłem do powstania w Krakowie Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który dał od 1997 roku około 150 mln zł oszczędności. Doprowadziłem do tańszego i bezpieczniejszego finansowania inwestycji, przygotowałem program reformy mieszkalnictwa, gdzie udało się wprowadzić racjonalne czynsze komunalne i program osłonowy, wprowadziłem program elewacyjny, dający znaczne możliwości remontów elewacji w Krakowie. Przeprowadziłem poważne reformy finansów Miasta, ale i doprowadziłem do koalicji zabezpieczającej perspektywy rozwoju Krakowa, wprowadziłem akcję „Płać podatki w Krakowie”, a potem doprowadziłem do wdrożenia Karty Krakowskiej. Oczywiście robiłem to dzięki ogromnemu zaangażowaniu moich współpracowników, radnych, urzędników, Państwa Prezydentów i szefów komunalnych spółek. Te wszystkie sukcesy to też ich wielkie sukcesy. W ostatnich latach otrzymałem od Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymałem od ogólnopolskiego środowiska samorządowego, skupionego wokół ł czasopisma samorządowego „Wspólnota” jako pierwszy w Polsce nie-prezydent, burmistrz a radny – tytuł samorządowca Roku 2016. W badaniach społecznych Barometr Krakowski mieszkańcy zdecydowali, że kierowana przeze mnie Rada Miasta Krakowa została dużo lepiej (o 15% w ciągu ostatnich 4 lat) oceniona. Także mieszkańcy, dając mi najlepszy wynik w okręgu wyborczym, jeden z lepszych w Krakowie mimo startu dopiero z 3. miejsca, pozytywnie mnie ocenili. To są fakty, a plotek nie komentuję…

I sprawy platformerskie:

 • W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zarządu małopolskiej PO, poświęcone pierwszym ocenom i rozliczeniom powyborczym. Spotkanie było poprzedzone artykułem w jednym z portali krakowskich, w którym sygnalizowano możliwość poważnych wniosków personalnych. Byłem i, jako że nie jestem członkiem zarządu małopolskiej PO, tylko słuchałem. Ale pamiętam, jaką ciężką pracę wykonywali wzmiankowani członkowie zarządu, jak to oni szukali kandydatur, jeździli po regionie, „gasili pożary”, szukali rozwiązań. Sam pokusiłem się tydzień temu o taką wstępną ocenę. Łatwo jednak prowadzić ocenę, ważniejsze są wnioski i propozycje działań. Same wnioski personalne są fascynujące, ale nie prowadzą do poprawy działań choć mocno wzbudzają i dla wielu są najważniejszą sprawą, jednak na dłuższą metę nie dają perspektyw. Ważniejsze, zdecydowanie ważniejsze były sygnalizowane przez osoby startujące na funkcje prezydentów i burmistrzów potrzeby wsparcia lokalnych środowisk, wymiany doświadczeń, wykorzystanie wielkiego potencjału jaki pojawił się przy ostatnich wyborach. To trzeba zagospodarować, to trzeba zorganizować, to trzeba przygotować, temu trzeba poświęcić czas, energię i w tym kierunku trzeba działać. To jest rola liderów, przywódców – pokazać perspektywy, pokazać możliwości, pokazać działania, pokazać szanse i nadzieje. Bez tego wielki entuzjazm, wielka energia i możliwości nie zostaną wykorzystane. To jest zadanie wodzów, bo samo rozliczanie jest mało perspektywiczne.

Szanowni Państwo, to mój jeden z ostatnich newsletterów. Pisałem je od 2012 roku. Co tydzień, poza wakacjami, pisałem Państwu o sprawach samorządowych i platformerskich. Od kiedy puszczałem to na swojej stronie – miałem okazję widzieć, ile osób czytało te moje próby „dziennikarskie”. Zaczynałem od kilkudziesięciu czytelników tygodniowo, potem ponad 100 tygodniowo, potem ustalił się poziom do 500 unikalnych czytelników tygodniowo, ale były też newslettery z ponad tysiącem unikalnych czytelników. Rekord, co prawda jednorazowy, to prawie 2 tysiące czytelników. Zmuszało mnie to do pisania, a najpierw przygotowywania cotygodniowych podsumowań. Ciekawa praca, ciekawe doświadczenie. Serdecznie Państwu za to doświadczenie dziękuję. Mam nadzieję, że ktoś ten sposób informowania Platformersów, ale i osób w ogóle zainteresowanych krakowską polityką samorządową przejmie i będzie się z Państwem co tydzień spotykał. Pozdrawiam serdecznie  i do zobaczenia…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >