Newsletter – 13 czerwca 2016

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 r.

Jak co tydzień informacje z samorządu i z krakowskiej Platformy. Najpierw skrót, potem rozwinięcie:

Krótko sprawy samorządowe:

 • Na ostatniej sesji wiele ważnych spraw, w tym przyjęcie polityki transportowej, programu aktywizacji zawodowej, pakiet odpadowy i dokończenie spraw Trybunału Konstytucyjnego.
 • Po ponad miesiącu dokończyliśmy sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Krakowskiej Radzie Miasta, szerzej i w postaci rezolucji.
 • W czerwcu odbędzie się dyskusja ws. wykonania budżetu za 2015 rok i ws. udzielenia za to absolutorium Prezydentowi Miasta. 
 • W środę 15 czerwca „Dzielnice naszych marzeń” – konferencja o możliwej przyszłości dzielnic samorządowych Krakowa. Mamy 9 pomysłów, zapraszamy 15.06, godz 17.00 Sala Obrad RMK.

Krótko sprawy platformerskie:

 • Z Klubu Radnych PO w Radzie Miasta ubyła Marta Patena, wieloletnia radna, zawsze z bardzo dobrymi wynikami wyborczymi. Szkoda.
 • Pracuje Krakowskie Centrum Programowe, ale każdy z nas ma też własne mniejsze i większe pomysły, dziś ponownie o Karcie Mieszkańca, o gruponie i o kooperatywach mieszkaniowych.

Teraz szerzej o sprawach samorządowych:

 • Sesja ostatnia to prawie 90 punktów, w tym sprawy miejscowych planów „Rynek Krowoderski” i „Czyżyny-AWF”. Plan „Rynek Krowoderski” to realizacja naszego zobowiązania wyborczego, a ponadto na sesji przyjęliśmy nową politykę transportową. Zdecydowane preferencje dla transportu publicznego, Szybka Kolej Aglomeracyjna i premetro, ważne trasy tramwajowe i sieć parkingów, duża rozbudowa ścieżek rowerowych i tras pieszych – to priorytety, dziś oczywiste, kilka lat temu nie uznawane przez większość. Przyjęliśmy też uchwałę rekomendującą Prezydentowi skasowanie opłaty targowej, szczególnie dla osób płacących podatki w Krakowie.
 • Po ponad miesiącu (pierwsze działania były w kwietniu) udało się zakończyć sprawy trybunalskie w Krakowskiej Radzie Miasta. Powody dla których sam głosowałem za tą rezolucją podałem (więcej informacji tutaj), dodam, że wybraliśmy formę rezolucji, bo to powszechny apel, a taka forma jest najlepsza dla spraw nie wprost samorządowych, a także rezolucja nie może być przez Wojewodę skasowana i po trzecie – rezolucje Rada podejmuje nie tylko w sprawach samorządowych, ale i innych, stąd taka forma jest najwłaściwsza. Cieszę się, że tę rezolucję podjęliśmy, trzeba było dać świadectwo!
 • W czerwcu odbędzie się dyskusja o stanie wykonania budżetu za 2015 rok i o udzieleniu Prezydentowi Miasta absolutorium z wykonania budżetu. Główne wskaźniki wykonania budżetu są bardzo dobre. Dochody wykonano w 98,7%, wydatki w 98,1%. To lepiej niż przed rokiem. Dochody własne 98%, majątkowe 87%, choć sprzedaż mienia na poziomie 106%. Dochody z biletów na poziomie 98%, o 5 mln zł mniej niż zakładano. Podatek CIT i wywóz śmieci powyżej 100% planu, choć w przypadku śmieci nadwyżka szybko maleje, w zasadzie już nie ma nadwyżki. Po stronie wydatków: bieżące 98,6%, majątkowe 95%. Inwestycje strategiczne na poziomie 97%, programowe 92%, dzielnice 99%. Inwestycje w 2015 są w sumie o 91 mln zł niższe niż w 2014. Zadlużenie wzrosło o 1,7%, czyli o 34 mln zł, a wskaźnik zadłużenia jest na poziomie 48,6%. Kraków jest w niezłym stanie finansowym, z pozytywnymi perspektywami i oby tylko tego ktoś różnymi złymi działaniami nie popsuł.
 • W najbliższą środę, 15 czerwca godz 17.00 w Sali Obrad Rady Miasta konferencja „Dzielnice naszych marzeń”, gdzie powiemy o pomysłach na krakowskie dzielnice samorządowe. Po 25 latach warto porozmawiać o przyszłości, mamy 9 różnych pomysłów, mamy kilka pomysłów rewolucyjnych, kilka ewolucyjnych, kilka utopijnych. Warto przyglądnąć się różnym projektom, od rewolucyjnej zmiany ilości, wielkości dzielnic, przez zmiany ewolucyjne w zakresie finansowania i kompetencji aż do zasadniczych zmian ustawowych i małych zmian szczegółowych. Zapraszamy środa 15 czerwca godz 17,00 Sala Obrad Rady Miasta Krakowa, więcej o Forum Przyszłości Dzielnic na stronie forumdzielnicowe.pl

I szerzej o sprawach Platformerskich (dla członków i sympatyków krakowskiej PO) :

 • Z Klubu Radnych PO w Radzie Miasta ubyła Marta Patena, wieloletnia radna, zawsze z bardzo dobrymi wynikami wyborczymi. Marta jest radną od 2002 roku z przerwami, zajmuje się sprawami edukacyjnymi, smogiem elektromagnetycznym, była autorką ważnego projektu edukacyjnego krakowskiej PO (tzw obwody zintegrowane). Co prawda Marta nie zmienia poglądów i w najważniejszych sprawach politycznych nas będzie wspierać, ale to szkoda!
 • Pracuje Krakowskie Centrum Programowe, ale każdy z nas ma też własne mniejsze i większe pomysły. Przygotowujemy działania ws. Karty Mieszkańca, aby każdy płacący podatki w Krakowie miał z tego korzyść i poczucie lojalności wobec wspólnoty. Wdrażany jest, wzorem spraw energetycznych, grupon gazowy, czyli wspólne zakupy gazu dla miejskich jednostek. Grupon energetyczny dał ponad 3 mln zł oszczędności, grupon gazowy powinien dać około 2 mln zł oszczędności. Warto pomyśleć o grupowym zakupie energii elektrycznej i gazu dla mieszkańców Krakowa, oszczędności mogłyby być dla mieszkańców znaczne, a to ułatwiłoby korzystanie z gazu i mniejszy smog. Pracujemy nad tym, tańszy gaz to ważny argument. Pracujemy też nad tzw. kooperatywą mieszkaniową, będzie ciekawie !

Jeszcze raz zapraszam na Konferencję o Dzielnicach naszych marzeń, środa 15 czerwca, godz 17.00 Sala Obrad Rady Miasta, UMK, pl. Wszystkich Świętych 3-4. Zapraszamy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >