Newsletter – 12 lutego 2018

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 r.

Feryjny newsletter, jak zawsze o krakowskim samorządzie i krakowskiej Platformie. Najpierw w skrócie, potem szeroko. Zaczynamy:

Krakowskie sprawy samorządowe:

 • Po sesji RMK – Strategia Rozwoju Krakowa, Karta Krakowska, miejscowe plany, plany wodociągowe, zainteresowanie ośrodkiem dla dzikich zwierząt, nowe zasady wynajmu mieszkań.
 • Karta Krakowska – najważniejszy projekt tej kadencji, ulgi i bonusy dla mieszkańców i podatników, stabilne i większe dochody Miasta, nowe wielkie możliwości, ale i sporo oporu.
 • Przyjęcie Strategii Rozwoju Krakowa – wizji Krakowa za 12 lat, metropolii europejskiej, ale i miejsca dobrego mieszkania, pracy i pobytu, miasta małych miasteczek.
 • Odeszli i od razu przeszli do PiS, tak się dzieje i trzeba umieć sobie z tym poradzić.

Sprawy platformerskie:

 • Zacznijmy działać, możemy wygrać, ale trzeba działać.

Krakowskie sprawy samorządowe:

 • W środę odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Kluczowymi były dwie sprawy – Karta Krakowska i Strategia Rozwoju Krakowa, ale też wreszcie przegłosowaliśmy projekt uchwały ws. miejscowego planu Łobzów-Wrocławska, zajęliśmy się też planem Kolna. Ważną sprawą były dwa projekty wodociągowe. Pierwszy to program działań Krakowskich Wodociągów w zakresie wdrażania kanalizacji sanitarnej, po wyroku Naczelnego Sądu. Drugi to wieloletni program inwestycyjny Krakowskich Wodociągów, program na prawie 600 mln zł do 2022 roku. Krakowskie Wodociągi to jedno z najlepszych polskich przedsiębiorstw wodociągowych, z dobrymi wynikami i ogromnym planem inwestycyjnym. Ważnym projektem był nowy program wynajmu mieszkań. Kiedyś, w przeszłości, w 2006 roku nasz program wynajmu zrewolucjonizował krakowski rynek mieszkaniowy. Wtedy zdecydowaliśmy się podnieść czynsz regulowany do maksymalnej dopuszczalnej wysokości, a dla ludzi słabiej sytuowanych daliśmy bonusy do 80% wartości czynszu. Dla 20% biednych wynajmujących było zdecydowanie taniej, dla Miasta znaczne środki na remonty i modernizacje miejskiego zasobu mieszkaniowego. Wyremontowaliśmy ponad 50% zasobu, na znaczną skalę wprowadziliśmy termomodernizację zasobu. Wtedy było ostro i  mimo wielkich oporów przyniosło dobre rezultaty. Ale program trzeba zmienić i ponownie to zrobiliśmy. Ciekawym punktem był projekt uchwały w sprawie budowy w Krakowie ośrodka dla dzikich zwierząt.
 • Najważniejszym punktem tej sesji było przyjęcie programu Karta Krakowska. Wiele o tym projekcie pisałem w poprzednim newsletterze. W trakcie dyskusji wyszło, że wielu nie doczytało projektu. Były zarzuty o bezsensownym rozdzielaniu Krakowskiej Karty Miejskiej i Karty Krakowskiej a przecież zapisane było, że jednym z nośników Karty Krakowskiej może być KKM. Kwestionowano niezintegrowanie KK z innymi kartami, a przecież też to było zapisane w projekcie choć jako opcja. Przedstawiono  kilka dodatkowych możliwości Karty Krakowskiej – jako elektronicznej portmonetki, jako źródło i nośnik podpisu elektronicznego, jako aplikacji smartfonowej. Jestem dumny, że doprowadziłem, wraz z innymi,  do uchwalenia tego programu, że rozpoczynamy wdrożenie tego najważniejszego projektu tej kadencji.
 • Ogromnie ważnym tematem tej kadencji było przyjęcie Strategii Rozwoju Krakowa – wizji Krakowa na 2030 rok i drogi dojścia do tej wizji. Kraków 2030 to europejska metropolia, to miasto ważnych obywatelskich spraw, zainteresowanych mieszkańców, ciekawych, innowacyjnych rozwiązań.  Miasto w którym chce się żyć, mieszkać, uczyć, pracować i wypoczywać. Najważniejszym elementem dojścia jest zaangażowanie mieszkańców, partycypacja, działania obywatelskie, nowe, bardziej kompetentne i mocno dofinansowane dzielnice. Właśnie decentralizacja zarządzania Krakowem wydaje się jednym z głównych elementów drogi dojścia. Mniejsze wspólnoty, więcej działań lokalnych i środków na lokalne działania. I drugi główny element – innowacje, ważne lokalne i centralne nowe działania, nowe pomysły, nowe koncepcje, ale i rozwiązania. Kiedyś byliśmy w tym bardzo mocni i chcemy to wykorzystać. Kraków ma strategię rozwoju i jako samorząd nie tylko wiemy, co chcemy osiągnąć, ale i jak do tego dojść. Kraków 2030 już za 12 lat i mamy przygotowany dobry plan działania.
 • We wtorek okazało się, że nasi niedawni klubowi koledzy, wielokrotnie mający wiele pretensji i zarzutów do PiS przeszli właśnie do tego klubu. Ich prawo, ich decyzja i choć mamy żal, powinniśmy dalej działać i, w miarę możliwości, przejąć inicjatywę. Teraz, po takiej zmianie, powinniśmy przeliczyć parytety w Komisji Głównej, a to oznacza, że, jeśli się nic nie zmieni, PiS będzie tam miał przewagę nad klubami koalicyjnymi. Dalszym krokiem może być zmiana parytetów w Komisji Rewizyjnej. Klub PiS ma 21 członków, kluby koalicyjne PO (14 osób) i Przyjazny Kraków (6 osób) w sumie razem 20 osób, ale jeszcze z nami działają radne niezależne Małgosia Jantos i Marta Patena. W sumie mamy 22 osoby, więc przewagę ale w komisjach możemy mieć mniej. Przed nami czas próby charakterów dla członków koalicji. Przypomina mi się podobny czas i podobna próba w latach 2009/2010. Wtedy też kilku naszych ówczesnych członków odeszło, straciliśmy większość, ale wytrzymaliśmy. Wygraliśmy kolejne wybory, a wszyscy, którzy od nas odeszli nawet nie dostali się do RMK. Idzie czas próby, próby lojalności i próby charakterów. Tę ważną próbę powinniśmy wygrać, bo to się na przyszłość opłaci.

Sprawy Platformerskie:

 • Obecna sytuacja polityczna, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim wydaje się bardzo trudna i wielu traci nadzieję i wiarę w powodzenie naszych działań. Osobiście uważam, że w lokalnym wymiarze mamy wielką szansę wygrać wybory samorządowe, zarówno na poziomie prezydenckim, jak i Rady Miasta, jak i rad dzielnic. Są dwa główne warunki – pierwszy to utrzymanie większości koalicji w Radzie Miasta, tak aby Prezydent Majchrowski i koalicja mogli doprowadzić do końca wiele ważnych, przygotowanych i realizowanych projektów. Powinno to się udać, bo nasi koledzy są porządnymi, lojalnymi ludźmi i wiedzą, że wspólne dotrwanie do końca kadencji będzie się opłacać. Warunek drugi – pójście razem do wyborów, razem z jednym kandydatem na prezydenta, razem z jedną listą do Rady Miasta, z jedną listą do rad dzielnic. Biorąc pod uwagę obecne notowania, trzeba liczyć że jako PO będziemy mieli ok. 20%+, w koalicji z Nowoczesną.pl w Krakowie powinniśmy mieć razem ok. 30%, wespół z SLD i Klubem Prezydenta Majchrowskiego ok. 40%. To powinno dać zwycięstwo, zarówno w wyborach do RMK, jak i w wyborach prezydenckich. Mamy wielką, realną szansę na zwycięstwo w Krakowie i trzeba to osiągnąć. To nasza szansa, to nasza nadzieja, to nasza wielka wizja polityczna na dobrą przyszłość w Krakowie. Ale, aby to zrealizować, musimy działać, organizować koalicję, przygotowywać program i prosić ludzi, aby nas poparli. Musimy działać !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >