Newsletter – 12 grudnia 2016

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 r.

Witam Państwa, dziś kolejny Newsletter i kolejna garść informacji z krakowskiego samorządu. Najpierw, jak zawsze, skrót, a potem rozwinięcie.

Krakowskie sprawy samorządowe:

 • Na środowej sesji mieliśmy wiele spraw planistycznych, sprawy wielu ważnych programów – Rewitalizacji, Przedsiębiorczości, Wspierania osób bezdomnych, Strategii Promocji, była nowelizacja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, miejscowe plany dla Bieńczyc i Nowej Huty Przyszłości, rekomendacja dla nowych planów w Swoszowicach i Opatkowicach.
 • Projekt Budżetu Miasta i dyskusja na temat poprawek.
 • Półmetek kadencji i moje sprawozdania: pierwsze dwa lata i dokonania Rady Miasta w tym czasie, dokonania moje jako Przewodniczącego Rady Miasta, dokonania, ale i problemy jako radnego Miasta.
 • Nadzwyczajna sesja ws. edukacji i ważna dyskusja o reformie edukacji w Krakowie.

I krakowskie samorządowe szczegóły:

 • W środę odbyła się sesja Rady Miasta Krakowa. Sesję zdominował pomysł wykorzystania dronów jako narzędzia kontroli i monitorowania szkodzących powietrzu palenisk. Pomysł sam z siebie dobry, ale wykonanie złe. Nie promuje się przed przetargiem produktu, który ma być przedmiotem przetargu, rodzi to oczywiste podejrzenia korupcyjne. Drony to jednak trzecioplanowy sposób działań antysmogowych, przy problemach z finansowaniem wymiany pieców, przy problemach z przepisami prawa, dominowanie spraw antysmogowych przez drony można traktować jako sposób na zamulenie innych problemów. Niedobry start nowego radnego Łukasza Wantucha. A ze spraw dobrych – głosowaliśmy  sprawę Miejskiego Programu Rewitalizacji, umożliwiającego sięganie po znaczne środki UE, ale i dającego szerokie możliwości społeczne. Dyskutowaliśmy  nad propozycją Programu Wspierania Bezdomnych (a Kraków ma tutaj i duże tradycje i bieżące zróżnicowane doświadczenia), będziemy dyskutowali nad aktualizacją Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Tu przypomnę, że jako jeden z kilku radnych zajmowałem się tą sprawą od 1994 roku, pomagając pozyskać środki, angażując te środki w likwidację pieców i działania antysmogowe już na początku 2001 roku. Ważnym dyskutowanym projektem było zupełnie nowatorskie spojrzenie na promocję miasta w postaci Strategii Promocji. Proponowana   główna idea promocyjna (ESP) Krakowa brzmi: Kraków dodaje znaczeń i porusza umysły.
 • Zostały zgłoszone poprawki do projektu Budżetu Miasta. Poprawki zgłosiły przede wszystkim kluby radnych: PO, Przyjazny Kraków, PiS. PO zgłosiła poprawki na prawie 70 mln zł, w tym dotyczące środków na budżet obywatelski, dzielnice, tereny zielone, ścieżki rowerowe, projekty w Nowej Hucie, smocze skwery i boiska sportowe. Była też spora pula poprawek dotyczących spraw lokalnych. Szczegóły za tydzień.
 • Półmetek kadencji to okazja do podsumowań i przedstawienia planów na przyszłość. Sam przedstawiłem sprawozdanie z prac Rady Miasta, swoje sprawozdanie jako Przewodniczącego Rady Miasta i jako radnego miasta z realizacji spraw lokalnych. Jako najważniejsze sprawy Rady w ciągu tych dwóch lat widzę Światowe Dni Młodzieży, nieudane dla wnioskodawców referendum, sprawy antysmogowe i inwestycje. Jako moje, Przewodniczącego RMK, dodatkowe sukcesy uważam znaczące zwiększenie liczby podatników w Krakowie i w ogóle większe bezpieczeństwo finansowe Miasta. Z kolei w sprawach lokalnych, w moim okręgu wyborczym, jako moje sukcesy widzę zrealizowanie już 12 obiecanych zadań, dobre przygotowanie i realizowanie dalszych 19, ale i podjęcie się realizacji kolejnych, nowych, już przygotowanych 10 spraw, a także nierealizowanie tylko 4 obiecanych zadań. To sporo sukcesów, działań w trakcie i działań realizowanych nowych.
 • W środę nadzwyczajna sesja poświęcona sprawom edukacyjnym. Na ostatniej sesji Rady Miasta nie udało się nawet wprowadzić rezolucji ws. reformy edukacji i skutków tej reformy dla Krakowa, dlatego grupa radnych zmuszona została do zwołania sesji nadzwyczajnej. Przedmiotem obrad sesji ma być planowana reforma sieci szkolnej na terenie Miasta Krakowa oraz rozpatrzenie projektu rezolucji Rady Miasta Krakowa wg druku nr 1448 – R w sprawie sprzeciwu wobec zapisów rządowych projektów ustawy Prawo oświatowe i Prawo wprowadzające Ustawę Prawo oświatowe dotyczących m.in. likwidacji gimnazjów oraz przewidywanych skutków ich likwidacji.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >