Newsletter – 12 czerwca 2017

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 r.

Kolejny czerwcowy newsletter, a w nim:

Skrót spraw samorządowych: 

 • Święto Miasta, uroczysta sesja i Cracoviae Merenti dla Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
 • Sesja Rady Miasta – miejscowe plany, aport do projektu Nowa Huta Przyszłości, nowe zasady przyznawania Honorowego Obywatelstwa.
 • O Honorowym Obywatelstwie Krakowa lekko po nowemu.
 • Tauron Arenie minęło 3 lata, warto przypomnieć jak do tego doszło.
 • Głosujemy na zadania Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Sprawy Platformerskie:

 • Wspólnie do wyborów?

I pełna wersja:

 • W poniedziałek 5 czerwca jak zawsze Święto Miasta. Właśnie 5 czerwca 1257 roku Kraków został ulokowany na prawie magdeburskim, co dało impuls do wielkiego rozwoju naszego Miasta. W święto Miasta spotkaliśmy się na Mszy Św. w Kościele OO. Franciszkanów, dziękując Bogu za poprzedni rok i prosząc o dobrą przyszłość. Potem spotkaliśmy się na uroczystej sesji Rady Miasta poświęconej przyznaniu Towarzystwu Miłośników Historii i Zabytków Krakowa srebrnego medalu Cracoviae Merenti. Dokładnie w tej Sali, sali posiedzeń Rady Miejskiej w krakowskim Magistracie, przed 120 laty, dokładnie 6 stycznia 1897 roku, odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, na którym został zatwierdzony jego Statut. Od tego czasu w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce, pojawiła się jedna z najważniejszych dla naszego miasta instytucji, można powiedzieć organizacji pozarządowych, zainteresowanych  Krakowem. Trzeba powiedzieć, że przez te 120 lat Towarzystwo znakomicie wypełniło założone cele i stało się wzorem dla podobnych organizacji w całej Polsce, przez te lata Towarzystwo dobrze służyło Krakowowi i jego mieszkańcom.
 • W środę kolejna sesja Rady Miasta. W programie uchwała o wniesienie aportu do spółki Nowa Huta Przyszłości, kilkanaście uchwał budżetowych, przystąpienie do nowych planów – Czyżyny ul. Śliwkowa, ale i uchwalenie planów – Łobzów Łokietka i Wielicka, a także planu dla Składu Solnego, porozmawiamy też o  losach budynku szkolnego przy ul. Odnowiciela, a także o nowych zasadach przyznawania Honorowego Obywatelstwa.
 • Po 14 latach (ostatnie merytoryczne zmiany w 2003 roku) dokonujemy istotnych zmian w zasadach przyznawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Proponujemy, aby w kadencji było przyznawanych do 4 tytułów, żeby odbywało się to w Święto Miasta – 5 czerwca, aby także mieszkańcy mogli zgłaszać propozycje, aby powstała Rada Honorowych Obywateli.
 • Krakowskiej Tauron Arenie minęło właśnie 3 lata. Hala była budowana w okresie 2011-2014, w okresie wielkiego kryzysu finansowego w Krakowie. Wtedy jednak, mimo oszczędności w wielu dziedzinach, jako radni większościowi w ówczesnej RMK dążyliśmy do wybudowania, mimo wielu oporów i protestów. Dziś, po 3 latach, widać jak ważna dla Krakowa była to decyzja. Z jednej strony setki imprez sportowych, artystycznych, koncertów, konferencji, targów, kongresów, wydarzeń miejskich. To dzięki tej hali w Krakowie odbyły się wielkie koncerty, mistrzostwa Europy czy świata w wielu sportowych dziedzinach. Z drugiej strony Hala zarobiła na siebie, na bieżące utrzymanie, wręcz zarobione rocznie ponad 3 mln zł zysku planowaliśmy dopiero po kilku latach. Z trzeciej strony Hala przynosi krakowskiej gospodarce około 70 mln zł dodatkowych dochodów, co przekłada się na miejsca pracy, podatki i dochody miasta. Warto było walczyć o Tauron Arenę mimo sprzeciwów społecznych i politycznych!
 • W tym tygodniu ruszamy z głosowaniem na zadania Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, mamy ponad 100 zadań ogólnomiejskich, mamy ponad 300 zadań dzielnicowych. Głosujemy elektronicznie, ale i możemy głosować papierowo. Elektronicznie będzie się głosowało jak poprzednio, ale z wykorzystaniem kodu z SMS-u, który zostanie wysłany na telefon głosującego. Papierowo będzie się głosowało tylko osobiście, pokazując swój dowód tożsamości. W tej sprawie mam swoje zdanie, ale zapraszam wszystkich do głosowania na najlepsze, Waszym zdaniem, zadania w budżecie ogólnomiejskim i w budżecie dzielnicy w której mieszkacie. Głosujemy od 17 do 30 czerwca, zapraszam. Sam zagłosuję elektronicznie, zadania już wybrałem.

Sprawy Platformerskie :

 • W zeszłą niedzielę w Krakowie wspólnie pracowały i potem spotkały się na rejsie po Wiśle środowiska  Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, KOD-u i wielu innych. Wspólnie rozmawialiśmy o przyszłości. Z tych rozmów, ale także z oceny sytuacji politycznej  wynika, że możliwym jest pójście wspólnie do wyborów, także tych najbliższych, samorządowych. Jeżeli pójdziemy w Krakowie wspólnie, prawie na pewno osiągniemy wynik, pozwalający w Krakowie rządzić w samorządzie. Jeżeli pójdziemy wspólnie w wyborach do sejmiku małopolskiego – mamy szansę na zwycięstwo. Oczywiście takie działania wymagają minimum wspólnego programu, ustalenia parytetów na poszczególnych listach wyborczych. Oczywiście, istnieje ryzyko, że ktoś chcący na kogoś głosować zobaczy innych na liście i się zniechęci. Historia jednak uczy, że głosujący dają premię za jedność, taką premię daje także prawie każda ordynacja wyborcza. Alternatywą oczywistą będzie pójście osobno. Dzięki temu poszczególne ugrupowania będą bardziej wyraziste, ale premii za jedność, podwójnej premii nie będzie. Czy idąc osobno, w Krakowie czy w Małopolsce osiągniemy więcej?

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >