Newsletter – 11 września 2017

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 r.

Jak zawsze w poniedziałek o sprawach samorządu krakowskiego i krakowskiej Platformy. Najpierw skróty:

Sprawy samorządowe:

 • Kolejna sesja, plany, sprawy budżetowe i żłobkowe, pracownie twórcze, aport do spółki NHP, ważne uchwały kierunkowe: ws. zagospodarowania miejsca przy przebudowywanych torach i ws. terenów zielonych przy Karmelickiej.
 • W Krynicy odbyło się Forum Ekonomiczne, wręczaliśmy nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy, braliśmy udział w panelach.
 • Narasta problem parkingowy w Krakowie, wskazane większe zaangażowanie strony miejskiej.
 • Mamy pierwsze wyniki akcji „Płać podatki w Krakowie”, jest nieźle.

Sprawy Platformerskie:

 • Z posiedzenia Zarządu Krakowskiej PO.
 • O plotkach ws. samorządowych wyborów.

Szerzej o sprawach samorządowych:

 • Przed nami kolejna sesja Rady Miasta, w środę 13 września. W programie kilkanaście porządkujących uchwał budżetowych (sprawy dzielnic, transport publiczny, środki na przebudowę Igołomskiej i 29 Listopada, większe środki z podatku od nieruchomości). Podejmujemy wreszcie uchwały ws. przyjęcia kolejnych planów miejscowych dla obszarów Czyżyny-Galicyjska, Prokocim. Przyjmujemy nowe statuty dla żłobków, przyjmujemy nowsze zasady obsługi pracowni twórczych, finalnie wnosimy aport do spółki Nowa Huta Przyszłości, co powinno dać impuls do rozwoju tej spółki. Jako PO wnieśliśmy uchwałę kierunkową w zakresie podjęcia działań zmierzających do zagospodarowania terenów pod budowaną estakadą kolejową pomiędzy ulicami Miodową a Kopernika, chcemy rozmawiać o sposobie zagospodarowania (w miejscowym planie) działki między Dolnych Młynów a Karmelicką.
 • W Krynicy odbyło się kolejne, 27 Forum Ekonomiczne. Jako Kraków wręczaliśmy tam nagrodę kulturalną forum – Nowa Kultura Nowej Europy. Nagrodę otrzymała białoruska pisarka, reportażystka, niedrukowana na Białorusi Swietłana Aleksijewicz, laureatka Nagrody Nobla w 2015 roku. Pani Swietłana w prostych słowach pokazała stan ducha społeczeństw tej części Europy, puentując, że w czasach napięć, konfliktów, populizmów i nacjonalizmów, to co może nas uratować i nas uratuje, to miłość… Ponadto brałem udział w panelu finansowym, dotyczącym perspektywy finansowej samorządów i w panelu transportowym, dotyczącym możliwości stosowania w transporcie paliwa wodowego (więcej). Nasi koledzy też byli obecni przy wielu tematach: Dominik Jaśkowiec dzielnie pokazywał ważne sprawy partycypacji, a Tomasz Urynowicz sprawy sportu.
 • W związku z zaleceniami Wojewody mamy w Krakowie zredukować około 3000 miejsc postojowych w centrum miasta. Wynikło to z konieczności stosowania się do zapisów ustawy o koniecznej przestrzeni dla pieszych uczestników ruchu. W sytuacjach nadzwyczajnych możliwe jest zredukowanie tej przestrzeni do mniejszej. Szukając porozumienia i kompromisu także w tej sprawie warto zastanowić się, czy właśnie te sytuacje specjalne, nadzwyczajne nie są jakimś częściowym rozwiązaniem, choć  trzeba sobie zdawać sprawę, że przy tak wzrastającej ilości samochodów w Krakowie, miejscowych i przyjezdnych, takie rozwiązanie na dłuższą metę niewiele załatwi.
 • Mamy pierwsze wyniki akcji „Płać podatki w Krakowie”, wyniki za ostatni, 2016 rok, rozliczany podatkowo do 30 kwietnia. Jest nieźle, rośnie liczba podatników i w ilościach  bezwzględnych, i w ilościach względnych. Więcej, mamy w stosunku do innych miast największy wzrost, już kolejny rok. Szczegóły po sprawdzeniu danych pod koniec września.

I sprawy Platformerskie:

 • W piątek 8 września odbyło się pierwsze po wakacjach posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO. Powołaliśmy pełnomocnika zarządu do reprezentowania nas, krakowskiej PO, w spotkaniach zjednoczonej opozycji. To Ania Szybist. Rozmawialiśmy o sytuacji w Radzie Miasta, w tym o sprawach edukacyjnych. Rozmawialiśmy o działaniach programowych PO. Zobaczymy, co z tego wyniknie… Poruszono też sprawę konsultacji ewentualnych zmian granic między dzielnicami IX/X/XI. Sprawa dzielnic jest określona w umowie koalicyjnej, dla nas – Krakowskiej PO – sprawa jest bardzo poważna i budzi poważne kontrowersje. Będziemy się przyglądać konsultacjom, nic przecież nie powinno się robić wbrew zdaniu lokalnej społeczności.
 • Od jakiegoś czasu pojawiają się plotki na temat działań krakowskiej PO ws. wyborów samorządowych. A to, że jako PO poprzemy Prezydenta Majchrowskiego w wyborach na prezydenta w 2018 roku, a to że jako PO poprzemy Łukasza Gibałę. Jak napisałem na moim Facebooku: „Nie wiem, czy Pan Prof Majchrowski będzie kandydatem PO w wyborach prezydenckich w Krakowie. Nie wiem czy w ogóle będzie kandydatem. Nie wiem jaka będzie ordynacja wyborcza. W takiej sytuacji najważniejsze to przygotować atrakcyjny pozytywny program dla samorządu w Polsce i w Krakowie. Przekazanie sporej władzy i środków do jednostek pomocniczych, obywatelskich grup mieszkańców, szersze wsparcie NGO to szansa na samorząd bardziej odpowiedzialny i obywatelski i w sumie tańszy. W sytuacji redukowania środków z UE konieczne jest znalezienie nowych źródeł finansowania koniecznych inwestycji. Konieczna jest decentralizacja także instytucji samorządowych i państwowych. Kończymy doganianie samorządów Europy Zachodniej pod względem infrastruktury i wielkich inwestycji, konieczne jest doganianie społeczne, małe lokalne sprawy, małe lokalne inwestycje. I dlatego tak ważna jest decentralizacja władzy, środków i kompetencji. Taka jest pozytywna perspektywa polskiego samorządu, taka jest perspektywa samorządowa naszego miasta”. A Łukasza Gibały jako ewentualnego prezydenta Krakowa jakoś wyobrazić sobie nie jestem w stanie, choć jestem w stanie wyobrazić sobie na tym miejscu kandydata PiS. Jednak najbardziej prawdopodobnym jest, że przyszłym prezydentem Krakowa będzie wspólny kandydat dużej koalicji, wygrywającej i stanowisko prezydenta i zdecydowaną większość w samorządzie: w Radzie Miasta, radach dzielnic. I sobie i Państwu tego życzę !

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >