Newsletter – 11 stycznia 2016

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 r.

Witam po pierwszym tygodniu 2016 Roku. Przedstawiam informacje o tym, co w najbliższym, i nie tylko, czasie w Krakowskim Samorządzie. Najpierw skrót spraw najważniejszych, potem dla zainteresowanych, rozwinięcie. Zapraszam:

 1. W środę 13 stycznia pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Krakowa. W programie szereg ważnych i lokalnie i ogólnomiejsko spraw Krakowa.
 2. Najważniejsze wydarzenie tego tygodnia to decyzja, podejmowana w piątek, Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie zakazu palenia węglem. 
 3. Coraz głośniej pojawia się sprawa budowy w Krakowie metra. I o tym wstępnie.
 4. Na ostatniej w 2015 roku sesji RMK podjęta została uchwała zmieniająca zasady dotacji przedszkoli, ale i punktów przedszkolnych. Sprawa wraca, szczególnie w tej drugiej kwestii.

I dla chętnych informacje szersze:

 1. Najbliższa sesja Rady Miasta to wiele ważnych spraw. Musimy wreszcie podjąć decyzję ws inwestycji na Dębnikach (IPA), rozmawiamy na temat pakietu wspierania księgarń, przystępujemy wreszcie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Tuchowska-Cechowa-Bojki, podejmujemy decyzję ws. zasad dotowania żłobków, dyskutujemy o powołaniu spółki celowej dla Trasy Łagiewnickiej, rekomendujemy zajęcie się hangarem lotniczym na Czyżynach, wreszcie apelujemy do Rządu i Prezydenta RP o finansowanie pomników: Armii Krajowej i płk Ryszarda Kuklińskiego. Wielu to popiera, warto, aby się dołożyli. Apelujemy też do Rządu RP, aby wdrażając ustawy, wpływające na finanse samorządów, rekompensował straty z tego wynikające innymi dochodami.
 2. W piątek 15 stycznia Sejmik Województwa Małopolskiego zdecyduje o wprowadzeniu w Krakowie zakazu palenia węglem, inaczej – dopuszczając wszędzie tam, gdzie nie ma tzw zezwoleń zintegrowanych, tylko centralne ogrzewanie, gaz, energię elektryczną i odnawialne źródła energii. Dzieje się to na wniosek Miasta Krakowa, skierowany przez Prezydenta Miasta, a poparty przez Radę Miasta w wyniku długotrwałych starań środowisk antysmogowych. Oznacza to, że nie będzie można palić węglem, drewnem (kominki), innymi niedopuszczonymi paliwami. Tak musi być, abyśmy w Krakowie radzili sobie ze smogiem. To warunek konieczny ale nie wystarczający. Koniecznych jest wiele innych działań, związanych i z likwidacją niskiej emisji i z likwidacją emisji komunikacyjnej, i z likwidacją emisji z gmin ościennych Krakowa.
 3. Przy okazji ewentualnego zakazu palenia węglem w Krakowie (i nie tylko węglem) wraca sprawa budowy metra w Krakowie. Jak pewnie wielu, widząc jak metro działa w innych miastach chciałbym czegoś takiego w Krakowie i bardzo mi  to się podoba. Ale trzeba działać nie tylko odważnie, ale i rozważnie. Musi być jasne, czy metro realnie rozwiąże główne problemy  komunikacyjne i smogowe Krakowa, musi być jasne ile to będzie inwestycyjnie kosztowało, na jakie środki UE i Państwa możemy liczyć, ile musi wyłożyć samorząd, jak to obciąży na lata samorząd, ile corocznie, oprócz spłaty inwestycji, będzie dodatkowo metro kosztowało samorząd dopłat. Wreszcie, czy nie można podobnych efektów osiągnąć innymi sposobami (Koleją Aglomeracyjną, szybkim tramwajem i preferencjami dla transportu publicznego, budową w określonych miejscach tuneli, przyśpieszających przejazd). Wszystko „da się”, trzeba jednak tak wielkie rzeczy robić rozważnie. Czekamy na wstępne studium wykonalności, zresztą zlecone w ubiegłym roku w wyniku mojej poprawki do budżetu. Sprawa metra powinna być w 2016 roku albo realnie (tzn. z projekcją finansową i odpowiedzią na w/w dylematy) podjęta lub przedstawione inne rozwiązania. Będę do tego wracał.
 4. Na ostatniej w 2015 roku sesji Rada podjęła uchwałę zmniejszającą dotację do niepublicznych przedszkoli, ale i niepublicznych punktów przedszkolnych. W przypadku przedszkoli dotację zmniejszono z 85% do 80% czyli o 5%, co względnie oznacza zmniejszenie o 6%. W przypadku punktów przedszkolnych dotacja została zmniejszona z 60% do 40% czyli o 20%, co względnie oznacza zmniejszenie o 33%. To realnie wielki wstrząs dla tych instytucji, powodujący w niedalekiej przyszłości nie tylko bankructwo tych przedsiębiorców, ogromne problemy dla setek rodziców i dzieci, ale i większe w niedalekiej przyszłości koszty dla Miasta, kiedy te dzieci będą w przedszkolach, a nie punktach przedszkolnych. Musimy do tego wrócić.

Pozdrawiam wszystkich (w coraz większej ilości) czytelników tegoż Newslettera.

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >