Newsletter – 10 września 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 r.

Jak co tydzień informacja o tym co w samorządzie i w krakowskiej Platformie. Najpierw skróty, potem rozwinięcie. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 • Najbliższa sesja RMK: godziny sprzedaży detalicznej alkoholu na Starym Mieście, połączenie instytucji muzealnych, nazwy ulic, nowe i stare plany zagospodarowania przestrzennego, nowe stawki podatkowe, konsultacje społeczne w nowej formie, Willa Decjusza miejską instytucją kultury.
 • Kolejne podsumowanie kadencji samorządowej i symbole kadencji: Światowe Dni Młodzieży, Trasa Łagiewnicka, Karta Krakowska, ale i Forum Przyszłości Dzielnic i Barometr Krakowski.
 • Wybory dzielnicowe i ich termin.

Sprawy Platformerskie:

 • Konwencja Programowa Platformy Obywatelskiej.
 • Sondaże zmienne są.
 • Nasze listy do samorządu Krakowa.

Wersja rozwinięta spraw samorządowych:

 • W środę kolejna sesja Rady Miasta Krakowa, bogata w wydarzenia, sprawy i projekty. Kilkanaście spraw budżetowych, mieniowych, ale i kilkanaście spraw planistycznych: plany Kazimierza Wielkiego, Nowa Huta Centrum, Kobierzyńska, Obszar Łąkowy Tonie, Prądnik Czerwony, ulica Rodzinna, Czyżyny Śliwkowa, Kostrze. Będziemy finalizować połączenie Muzeum PRL z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Przygotowujemy okręgi do wyborów dzielnicowych. Jest cały pakiet uchwał podatkowych, ustalających stawki podatku na przyszły rok. Przy okazji znów okazuje się, że podatek od nieruchomości musi kontynuować rażące niesprawiedliwości. Właściciel garażu-magazynu na obrzeżach Krakowa, mający rocznie z wynajmu z metra kwadratowego 200 zł płaci ponad 22 zł i tyle samo płaci właściciel luksusowego lokalu w centrum miasta, zarabiający rocznie z mkw 2000 zł. Rozwiązaniem jest możliwość strefowania podatku. Ale to się musi zmienić ustawą. Jest ciekawy projekt zmian w zasadach konsultacji społecznych. Obecnie w takich konsultacjach bierze czasem udział ułamek procenta mieszkańców i oni słusznie oczekują realizacji wybranych w konsultacjach opcji, ale potem inni mieszkańcy czują się oszukani. Willa Decjusza staje się krakowską instytucją kultury. Mamy wreszcie projekt uchwały Rady Dzielnicy I o ustaleniu godzin otwarcia sklepów sprzedających alkohol. Słuchamy dzielnic i pewnie tutaj też posłuchamy.
 • Kolejne podsumowanie upływającej kadencji i symbole tej kadencji – Światowe Dni Młodzieży, Trasa Łagiewnicka, Karta Krakowska. Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie, prawie 3 mln młodych ludzi w Krakowie, wspaniale przygotowane miasto, wspaniała atmosfera, wielka energia Młodzieży i Krakowa. To chyba najważniejsze wydarzenie w dziejach Krakowa i symbol kadencji 2014-2018. Trasa Łagiewnicka to kontrowersyjne, ale chyba konieczne rozwiązanie transportowe, jeden z odcinków tzw. 3. obwodnicy Krakowa, umożliwiający odciążenie ATW i zewnętrznej obwodnicy Krakowa. Trzeci symbol kadencji to Karta Krakowska – jeden z największych projektów społecznych Krakowa. To sposób na zaproszenie do współpracy wszystkich mieszkańców i podatników, i obecnych i przyszłych. To też sposób na znaczące zwiększenie dochodów samorządu. Ale mamy też mniejsze sprawy. W tej kadencji zaczęliśmy prowadzić coroczne badania społeczne – Barometr Krakowski. Badamy opinie mieszkańców o działaniach miasta, badamy też opinie specyficznych grup: emerytów, środowisk akademickich, mieszkańców w sprawie dzielnic. Do tych badań angażowaliśmy najlepszych w Krakowie specjalistów. Ale nie tylko badaliśmy – także staraliśmy się brać pod uwagę te badania, wykorzystywać do konkretnych decyzji. W tej kadencji obchodziliśmy też jubileusz 25-lecia dzielnic samorządowych Krakowa. Forum Przyszłości Dzielnic to był konstruktywny sposób na ten jubileusz. Zewnętrzni eksperci porównali krakowskie dzielnice z podobnymi strukturami w innych miastach Polski i Europy. Okazało się, że krakowskie dzielnice są najmocniejsze w Polsce, mają najwięcej kompetencji, najwięcej środków, są najbardziej znane wśród mieszkańców w Polsce, mają największą frekwencję przy wyborach w porównaniu z innymi w Polsce. Ale w porównaniu z dzielnicami w innych rejonach Europie nasze dzielnice mają dużo mniejsze kompetencje, środki finansowe, popularność wśród mieszkańców. Na kilku konferencjach pokazano możliwość rozwoju krakwoskich dzielnic, ale i oczekiwania krakowskich samorządowców wobec dzielnic. Potężny materiał analityczny przygotowuje wielką reformę dzielnic.
 • Wybory dzielnicowe. Jak już pisałem, otrzymaliśmy pismo Państwowej Komisji Wyborczej, że jednak wybory dzielnicowe nie mogą się odbywać w tym samym terminie co inne wybory. Obecnie obowiązujące statuty ustalały termin na 11 listopada, co też jest nieszczęśliwym terminem. Stąd przeprowadzona zmiana w treściach statutów dzielnic, tak aby można było przeprowadzić wybory dzielnicowe w lepszym terminie. Ale statuty, żeby były podstawą projektu uchwały o terminie wyborów – muszą być prawomocne, a to stanie się 17 września. Projekt uchwały z tą podstawą prawną może być przedstawiony po tym terminie. Realnie wchodzi w rachubę termin końca listopada lub początków grudnia. Czekamy na uprawomocnienie nowych statutów i wtedy poddamy konsultacji projekt uchwały o terminie wyborów.

Sprawy Platformerskie:

 • Warszawska konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej to wielki głos za decentralizacją. To nowe strategiczne pomysły dla samorządowej Polski – deklaracja samorządowa, szerzej rozwijąca „programowy sześciopak Koalicji”. Nasze podejście do rozwijania gmin, powiatów i województw opiera się na kilku podstawowych elementach:
  • dokończymy decentralizację państwa, całość władzy w regionie przekażemy samorządom województw, zwiększymy bezpośredni udział obywateli w podejmowaniu decyzji;
  • wzmocnimy finansowo samorządy, zostawiając podatki tam, gdzie żyją obywatele, którzy na nie pracują;
  • stworzymy mechanizmy prawne i finansowe pozwalające samorządom na usprawnienie systemu ochrony zdrowia oraz zwiększymy zaangażowanie samorządów w prowadzenie programów zdrowotnych i profilaktycznych;
  • damy samorządom więcej swobody w obszarze edukacji, by mogły zapewnić uczniom lepszą opiekę i wiedzę dostosowaną do potrzeb lokalnych rynków pracy;
  • wzmocnimy politykę społeczną, zwiększymy wsparcie dla seniorów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów;
  • zwiększymy nakłady na programy modernizacji sieci dróg lokalnych;
  • utworzymy i wdrożymy Krajową Politykę Wiejską i Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi, zwiększymy wsparcie dla rozwoju małych i średnich miast, wdrożymy ambitną politykę miejską, zainwestujemy w odnowę centrów miast, transport publiczny i tereny zielone.
 • Zmienne sondaże wskazują, że albo to są jakieś grubsze błędy albo do końca będziemy czekać na wyniki, tak są niestabilne. Jeden sondaż, robiony na próbie ponad 1200 mieszkańców (to błąd 3%) przez renomowaną firmę wskazuje, że prezydent Majchrowski ma znaczącą przewagę, a drugi, że tej przewagi nie ma. Jeżeli ten drugi, robiony na próbie 500-osobowej (to błąd rzędu 7%) pokazuje dla wyborów do RMK zrównane szanse PiS i Koalicji i dużą pulę dla Łukasza Gibały, a drugi (ten na większej próbie) pokazuje miażdżącą przewagę koalicji i brak szans Komitetu Gibały – to jest to wielka niewiadoma. Pozytywem tej niewiadomej jest mobilizowanie naszej części strony politycznej, jest większe zaangażowanie społeczne, jest większe zaangażowanie nas, naszych rodzin i znajomych. Sondaże to nie wybory, musimy być czujni i waleczni…
 • Finalizuje się sprawa list do Rady Miasta Krakowa. Mimo wielu problemów, mimo rozbieżnych oczekiwań, udaje się dopracować listy, pozbierać podpisy na listy. Jak poprzednio pisałem, jestem na 3. miejscu listy Wielkiej Koalicji w Okręgu Wyborczym nr 4, obejmującym dzielnicę IX (Łagiewniki i Borek Fałęcki), dzielnicę X (Kliny, Swoszowice, Opatkowice), dzielnicę XI (Kurdwanów, Wolę Duchacką i Piaski). Zapraszam do wyborów!

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >