Newsletter – 10 października 2016
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 r.
Witam jak zawsze w tym szczególnym tygodniu i zapraszam do lektury newslettera. Najpierw sprawy samorządowe, potem platformerskie. I jak zawsze najpierw skrót, a potem szerzej.
Zaczynamy skrótowo sprawy samorządowe:
- W środę kolejna sesja Rady Miasta, wiele spraw planistycznych, w tym ponad 50 rozstrzygnięć, 6 spraw budżetowych i kierunkowa ustawa dekomunizacyjna.
- Ciekawy, ale i trudny pomysł na ochronę 215 terenów zielonych, eksperyment z wszystkimi dobrymi i złymi skutkami.
- Już niedługo (2.XI) sesja nadzwyczajna i Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej.
- Do końca roku czas na wnioski o sprzedaż mieszkań komunalnych.
I sprawy platformerskie:
- Sprawy programowe-lokalne i ogólnopolskie.
- Działania mojego 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie.
I rozwinięcie najpierw spraw samorządowych:
- W środę kolejna sesja Rady Miasta, dominują sprawy planistyczne. Na 80 punktów 50 to planowanie przestrzenne, plan Bronowice-Wesele i 4 rozstrzygnięcia, plan Bieńczyce-Szpital i 41 rozstrzygnięć, plan Młynówka Królewska, tak ważny dla ochrony tamtejszych terenów zielonych, ważny plan Park Ruczaj, dotyczący rejonu zielonego przy ul. Kobierzyńskiej, stadniny i terenów działań jeździeckich. Jest też petycja i 6 skomplikowanych uchwał budżetowych. Ważną sprawą jest projekt uchwały kierunkowej ws. dekomunizacji. W Krakowie w latach 1990–1991 zmieniono ponad 150 nazw ulic, placów i szkół. Teraz jest ustawa, która nakazuje samorządom zmiany nazw obiektów, kojarzących się z czasami komunizmu. Miasto przygotowuje się do tego bardzo sensownie. Analizowane są wszystkie nazwy ulic, placów i innych miejsc, ale i szkół, przedszkoli i wszelkich innych instytucji nadane przed 1990 rokiem. Wydaje się, że dzięki działaniom naszych radnych z pierwszych kadencji samorządu zmian będzie bardzo niewiele. Przypomnę, że wtedy, na początku samorządu, obowiązywała zasada, że zmieniane są tylko te nazwy, które zostały nadane tylko jako zasługi dla komunizmu. Jeżeli ktoś miał zasługi nieprzemijające: kulturalne, naukowe, wojenne i wszelkie inne, niekomunistyczne – jego imię zostawało. I tak być powinno.
- Pisałem o ważnym, ale kontrowersyjnym pomyśle ochrony 215 zielonych miejsc w Krakowie, obejmującym prawie 3000 ha. To generalnie dobry pomysł – problem tkwi w szczegółach. Może bowiem okazać się, że konflikt o jedno lub kilka kontrowersyjnych miejsc spośród tych 215, wywróci ochronę całej reszty, a spore środki zostaną na ten plan wydane. I wtedy będziemy oskarżani o rażącą niegospodarność, wydamy bowiem znaczne środki na ten plan, a plan zostanie zaskarżony i unieważniony. I o to chodzi w tej dyskusji. Osobiście uważam, że mimo wszystko warto podjąć takie ryzyko i jednak taki plan przyjąć. Jeżeli będą protesty, to w głównej mierze będą dotyczyć pojedynczych miejsc. Jest małe ryzyko, że całość zostanie unieważniona. Stosując naukowe zasady – wartość oczekiwana tych działań jest pozytywna, więc to róbmy, ale jednocześnie tłumaczmy niejednoznaczność tego.
- Już zapraszamy na uroczystą sesję Rady Miasta 2 listopada poświęconą wręczeniu brązowego medalu Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej w Krakowie. Izba Aptekarska to wieloletnia historia krakowskiego i polskiego aptekarstwa. Ważna i ciekawa historia.
- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa z 15 grudnia 2015 – do końca 2016 roku trzeba złożyć wniosek o sprzedaż komunalnych lokali mieszkalnych. Każdy, kto wynajmuje od Miasta lokal komunalny, otrzymał go przed 1999 rokiem i nie ma innej swojej nieruchomości może złożyć w tej sprawie wniosek. Przy okazji jeszcze raz przedstawiam powody sprzedaży mieszkań komunalnych ze znaczną bonifikatą. Otóż dochody bieżące z mieszkań komunalnych to ok 1-1,5% wartości użytkowej. I są one w większości poniżej kosztów obsługi tych lokali. To oznacza, że mimo dochodów z mieszkalnych lokali komunalnych Miasto jako właściciel do nich dopłaca. Jako właściciel musimy dokładać do bieżącej obsługi, musimy dokładać do inwestycji. Dlatego lepiej te lokale sprzedać i nie ponosić dodatkowych kosztów. Dlatego sprzedaż lokali mieszkalnych z bonifikatą jest dla samorządu opłacalna.
I sprawy platformerskie, dla członków i sympatyków krakowskiej Platformy Obywatelskiej:
- Pisałem już i o ogólnopolskiej konwencji programowej PO i o działaniach krakowskich. W Krakowie powoli zamykany jest pierwszy etap prac zespołów Krakowskiego Centrum Programowego. Powstają raporty poszczególnych zespołów programowych, zawierające ogólne rekomendacje krakowskie i ogólnopolskie w poszczególnych obszarach programowych. Powstanie wstępna deklaracja programowa krakowskiej PO. Biorąc pod uwagę bardzo ciekawe i merytoryczne, ale i wielce rozwojowe pomysły zespołów: finansowego, transportu i infrastruktury, w których uczestniczyłem – mamy kapitalne i wielce atrakcyjne pomysły na Kraków. Jest naprawdę bardzo dobrze i pomysłowo. Mam nadzieję, że i w innych obszarach też. I są pomysły na zmiany ogólnopolskie. Kraków i Małopolska znów może być liderem w pomysłach na przyszłość samorządowej Rzeczpospolitej. Oby tak było. I będzie…
- Po wakacjach spotkało się moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie. W tym, 2016, roku nasze Koło było bardzo aktywne. Uczestniczyliśmy, z najlepszą w krakowskiej PO frekwencją, w wielu działaniach PO: marszach w Warszawie i w Krakowie, spotkaniach Krakowskiego Centrum Programowego, nasi członkowie tworzyli Krakowski Klub Obywatelski, ale i wspierali takie kluby w Małopolsce, uczestniczyli w znacznej ilości w działaniach Komitetu Obrony Demokracji. Byliśmy jednym z najaktywniejszych programowo, politycznie i personalnie kół krakowskiej Platformy Obywatelskiej. To musi mieć odbicie w przyszłych działaniach. Co będziemy robić? Regularne, comiesięczne spotkania koła, najbliższe w czwartek 17 listopada o pomysłach na aktywną obecność w mediach. Zorganizujemy ogólnokrakowskie spotkanie w sprawie jednolitego podatku i pokażemy, jak to chciała zrobić Platforma i jak to zrobi PiS. Zorganizujemy też spotkanie ws. reformy polskiej edukacji, bo tych zmian bardzo się obawiamy. Będą też spotkania towarzyskie, na barce, może bal i jeszcze jakaś niespodzianka. Jedno z najbardziej aktywnych kół krakowskiej PO – moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie wielce Was pozytywnie zaskoczy. Jest moc i energia, będą działania, pomysły i fajne niespodzianki.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Newsletter – 3 października 2016 · Okiem Przewodniczącego – Antysmogowego przyspieszenia ciąg dalszy… »