Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Newsletter – 1 lutego 2016

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 r.

Jak zawsze co tydzień informacje samorządowe i platformerskie. Najpierw skrót, potem szczegóły:

 • Kolejna sesja i sprawa parku kulturowego, Trasy Łagiewnickiej, ale bez spraw edukacyjnych.
 • O Trasie Łagiewnickiej parę wyjaśnień i wsparcia, bo bez tego nie odkorkujemy Krakowa.
 • O sprawach finansowych Miasta – wyjaśnianie faktów i mitów, bo Kraków to jedno z najmniej zadłużonych dużych miast.
 • O działaniach antysmogowych i konieczności ich przyspieszenia.
 • O perspektywach dzielnic na ich 25 lecie, o błędnym rondzie marginalizacji.
 • O realizacji obietnic wyborczych i zadowoleniu z mojej realizacji tychże.
 • O Balu Platformerskim – zaproszenie.

I sprawy szczegółowe:

 • W środę sesja Rady Miasta. Na sesji nie będzie uchwał ws, reformy sieci szkół, co oznaczało zmianę w sprawie 14 szkół, w tym  8 szkół, które nie zrealizowały planu naprawczego i okazały się gorsze niż przed trzema laty, przeniesienia lokalizacji i połączenia pozostałych. Szkoda, że nie możemy o tym rozmawiać, nawet tylko rozmawiać. Na sesji też sprawa Parku Kulturowego Stare Miasto i szansa poradzenia sobie ze zbyt uciążliwymi lokalami rozrywkowymi. Będzie też sprawa Trasy Łagiewnickiej.
 • Trasa Łagiewnicka, czyli połączenie drogowo-tramwajowe między Łagiewnikami a Kurdwanowem, to część 3 obwodnicy, w skład której wchodzi Trasa Zwierzyniecka, Pychowicka i Łagiewnicka i jedyna możliwość odciążenia Alei Trzech Wieszczów, zmniejszenie tam smogu komunikacyjnego, jedyny sposób na awaryjne połączenie Kurdwanowa z miastem, połączenie alternatywne północy Krakowa z południem. Przy zapchanej zewnętrznej obwodnicy, przy ogromnym zanieczyszczeniu smogowym tego rejonu to jedyny sposób na ratowanie ruchu w Krakowie. Szczególnie, kiedy w niedługim czasie w Polsce będzie wielce prawdopodobny kryzys finansów samorządowych, ważne jest robienie inwestycji, szczególnie kiedy mogą być w kryzysie dużo, dużo tańsze. Oczywiście warto rozmawiać o szczegółach, ale o szczegółach merytorycznych powinni mówić specjaliści. A na zarzut omijania w inwestycjach północy Krakowa przypomnę, że już od kilku lat jest na północy Krakowa część 3 obwodnicy, czyli przebudowane ulice Opolska-Lublańska, a na zachodzie Krakowa tego nie ma. Więc ta część Krakowa powinna być tak samo traktowana jak północ. Bez tego Kraków nigdy się nie odkorkuje i to będzie nasza wina !
 • Co jakiś czas pojawiają się głosy na temat finansów Krakowa. Przypomnę więc, że Kraków wg planowanego budżetu ma najwyższy w Polsce poziom ratingu, taki jak Polska i jak Małopolska i nikt w Polsce nie może mieć wyższego. Przypomnę, że Kraków planuje zadłużenie na poziomie 2,218 mln zł co oznacza poziom zadłużenia 48,1%, a to jest zdecydowanie niżej niż Polska, czy inne miasta metropolitalne w kraju. Problem jest zupełnie gdzie indziej, problem jest w potencjalnych działaniach Rządu RP, które spowodują znaczące pogorszenie pozycji wszystkich samorządów, w tym Krakowa. Zniesienie wchodzenia 6 latków do szkoły, ewentualna likwidacja gimnazjów, obsługa kwoty 500 zł na dziecko, zwiększenie kwoty wolnej od podatku to około 300-400 mln zł. I to jest wielki problem, wielki problem samorządów, w tym Krakowa. Dziś jest nieźle, ale idą chude czasy i Państwo może spowodować znaczące obniżenie możliwości finansowych samorządów. Trzeba się na to przygotować !
 • W sprawach antysmogowych konieczne jest zdecydowane przyspieszenie naszych, miejskich działań. Sejmik zdecydował się na wprowadzenie w Krakowie za parę lat zakazu palenia węglem i szkodliwymi i nieekologicznymi paliwami. Potrzebujemy realnego planu działania, pokazującego jak i kiedy zlikwidujemy paleniska i jakie efekty zmniejszenia zanieczyszczenia osiągniemy.
 • W tym roku mija 25 lat od powołania krakowskich dzielnic samorządowych. Chcemy nie tylko rozmawiać o przeszłości i efektach działania dzielnic, ale przede wszystkim porozmawiać o przyszłości, o perspektywach krakowskich dzielnic, będących w Polsce liderami lokalnej samorządności, ale potrzebującymi zmian. I o tych zmianach porozmawiamy. We wtorek o godz 18,30 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbędzie się debata „Dzielnice Krakowa współcześnie – stagnacja czy rozwój?” (czytaj więcej). Zapraszamy też na spotkanie ws. dzielnic w Centrum Obywatelskim, 23 lutego o godz. 11,00. Dużo będzie się działo ws. dzielnic. Zapraszamy !
 • Fundacja Stańczyka w ramach programu Przejrzysty Kraków przeprowadziła analizę realizacji obietnic wyborczych w Krakowie: www.stanczyk.org.pl/przejrzystykrakow/realizacja-obietnic-wyborczych/. Osobiście jestem zadowolony z realizacji swoich obietnic, jest to jedna z największych realizacji wśród krakowskich samorządowców choć zostało wiele do zrobienia.
 • Krakowski Bal Platformerski. W sobotę 06 lutego 2016 organizujemy tradycyjne spotkanie integracyjne w Muzeum Lotnictwa. Koszt 100 PLN członek PO/170 para. Pilnie zbieram liste chętnych. Platność może być pokryta ze składek. Obowiazują stroje z epoki lat 20-30-tych. Zapraszamy !

Pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >