Neswletter – 18 stycznia 2016

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 r.

Informacje z drugiego tygodnia 2016 roku. Co słychać w Krakowskim samorządzie – najpierw skrótowo, potem dla chętnych rozwinięcie. A działo się dużo, zaczynamy:

 • Najważniejszym wydarzeniem drugiego tygodnia 2016 roku było przyjęcie przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały o zakazie palenia węglem i paliwami nie ekologicznymi w Krakowie. To historyczna decyzja i poważne konsekwencje dla Krakowa.
 • Pierwsza sesja Rady Miasta to apele do władz centralnych o wsparcie pomników w Krakowie, to dyskusje o Trasie Łagiewnickiej, to próba ws. punktów przedszkolnych.
 • O Trasie Łagiewnickiej mówiliśmy długo i szczegółowo. Warto, bo to wielka inwestycja i na lata wpłynie na sytuację Krakowa.
 • Nowe inicjatywy: rozpoczęcie rozmowy o perspektywie krakowskich dzielnic i o krakowskim związku metropolitalnym.

Dla Platformersów i sympatyków PO:

 • Gratulacje dla Olka Miszalskiego, ale i wielkie wyzwanie i oczekiwania w związku z wyborem  na szefa Krakowskiej PO. Czekamy co zrobi, ale i sami robimy !

I dla chętnych informacje szczegółowe:

 • W piątek, po paru godzinach debaty Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął 19 za, 15 wstrzymujących, uchwałę o zakazie palenia węglem i paliwami nieekologicznymi w Krakowie. W dyskusji mówiłem i o tym co zrobiliśmy, i o tym co jako Kraków chcemy i musimy zrobić, zbijałem też kontrargumenty. Najważniejsze przeciw to dlaczego zakaz palenia węglem, dlaczego zakaz palenia drewnem, dlaczego nic nie zrobiono dotychczas, czy sobie poradzimy. I główne uzasadnienie: zakaz węglem, bo Kraków jest w niecce i każde toksyczne spalanie jest niebezpieczne, zakaz drewnem, bo jest toksyczne i jeśli oczekujemy zakazu węglem to tym bardziej drewnem, pokazywałem ile zrobiono dotychczas i co to dało (więcej). W sprawie działań przyszłych zdecydowanie uważam, że Kraków musi i powinien przygotować, i było to oczekiwanie Sejmiku, mapę drogową działań antysmogowych, czyli co chcemy zrobić, co to da, rok po roku, ile to będzie kosztować, skąd pieniądze. W ciągu ostatnich lat bardzo dużo zrobiono w Krakowie dla likwidacji smogu ale po decyzji Sejmiku nasze działania muszą być dobrze zaplanowane i skuteczne. O tej skuteczności i o planowanych, ale i dalszych, koniecznych działaniach osobno, w osobnych tekstach i uchwałach.
 • Pierwsza sesja 2016 roku to poważna dyskusja o rozpoczęciu sporządzania miejscowego planu przy Drwince, to dyskusja skąd wziąć środki na budowę w Krakowie pomników zasłużonych dla Krakowa, to przygotowanie uchwały o zwiększeniu środków na dotacje dla punktów przedszkolnych, o czym była mowa w poprzednim newsletterze, to wreszcie dyskusja o Trasie Łagiewnickiej (i nie tylko).
 • Trasa Łagiewnicka to duża część tzw. Trzeciej Obwodnicy Krakowa, pomiędzy ul. Grota Roweckiego a Witosa na Kurdwanowie. Trasa, jak wskazują różne badania, odciąży Aleję Trzech Wieszczów, oś Konopnickiej-Kamieńskiego, zmniejszy znacząco tam ruch i zanieczyszczenie powietrza. Będzie kosztować wg kosztorysu ok 1 mld  zł (z kosztami finansowymi 1,2 mld zł), rozpocznie się w 2017, skończy w 2021, płacona będzie do 2042 roku. Trasa Łagiewnicka będzie kontynuowana Trasą Pychowicką (od Tynieckiej do Grota) i Trasą Zwierzyniecką (od zakrętu na Armii Krajowej do nowego mostu na Wiśle), cały koszt to około 3,5 mld zł, do zrobienia do 2025-2030. Na sesji odbyła się bardzo poważna dyskusja, ja sam pytałem o stan dyskusji o metrze (najpóźniej w kwietniu będzie wstępne studium wykonalności  i wstępne studium strategii transportu publicznego), o konieczność budowy tak szerokiej trasy Łagiewnickiej w sytuacji przewidywanego zmniejszenia ilości samochodów w Krakowie (tak – mamy w Krakowie 700 aut/1000 mieszkańców, przy 300-400 w Monachium, Lyonie czy Mediolanie). Osobiście jestem zwolennikiem tej Trasy, zdaję sobie sprawę z korzyści jakie da dla Krakowa, szczególnie w tej części, ale nie chciałbym, aby coś przepłacono. Decyzja przed nami !

W niedługim czasie będziemy szerzej mówić o kilku inicjatywach, które zainicjowałem:

 • Perspektywy dzielnic samorządowych w Krakowie. Z jednej strony grupa organizacji pozarządowych  myśląca o pozycji dzielnic, z drugiej Miasto myśląc o 25 rocznicy powstania dzielnic, spotkały się w pomyśle szerokiej debaty o perspektywach krakowskich dzielnic. Kraków, jak wskazują badania i opinia samorządowa, jest traktowany w Polsce jako lider działań dzielnicowych. Wiele instytucji i organizacji współpracując z dzielnicami widzi ich sukcesy, ale i porażki. Mieszkańcy też to dostrzegają, widząc w dzielnicach najważniejsze dla siebie instytucje samorządowe. Po 25 latach funkcjonowania dzielnic w Krakowie warto więc porozmawiać o szerszych możliwościach dzielnicowych, o szerszych perspektywach, o możliwych działaniach i zmianach. Przede wszystkim chodzi o kompetencje i możliwości działania dzielnic. Nie chcemy mówić o ilości dzielnic, o ich statutach, o drobnych zmianach, chcemy mówić o kompetencjach, o szerszych funkcjach, o możliwościach. Warto będzie szerzej o tym porozmawiać, warto poprzez badania społeczne Barometr Krakowski dowiedzieć się, co o dzielnicach myślą mieszkańcy, warto, poprzez dialog z dzielnicami, dokonać ewaluacji dzielnic. Widać, że krakowskie dzielnice samorządowe to wartość dodana Krakowskiego samorządu, ale też widać, że potrzeba zmian. I o tym ta dyskusja !
 • Krakowski Związek Metropolitalny. Właśnie weszła w życie ustawa o związkach metropolitalnych. Nie wchodząc w szczegóły jest to szansa na większe środki na wspólne działania Krakowa oraz gmin i powiatów ościennych. Wstępnie szacując mówimy o ok. 150-250 mln zł dodatkowo dla tych samorządów. To poważna kwota, możliwa do spożytkowania na wspólny transport publiczny, infrastrukturę, działania antysmogowe. Warto będzie przygotować i skonsultować z zainteresowanymi propozycję w tym zakresie. To spore możliwości i żal z nich nie skorzystać. To znaczne metropolitalne przyśpieszenie w dziedzinach, w których i tak współpracujemy. Drugą taką możliwością jest, robiony w kilku miastach w Polsce, proces łączenia gmin. Rzecz trudniejsza i mająca plusy i minusy, ale też dająca dodatkowo około 100 mln zł i duże korzyści dla związanych gmin.

To tyle w sprawach samorządowych. Teraz krótka część dla członków i sympatyków PO:

 • Zarząd Krakowskiej PO wybrał Aleksandra Miszalskiego na p.o Przewodniczącego Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. To dobra decyzja. Potrzebujemy szybkich i otwartych działań. Osobiście cieszę się z tej decyzji, gratuluję i deklaruję współpracę. Ale też i oczekuję, oczekuję otwartości, szerokiej otwartości na różne środowiska w Platformie i wokół PO, oczekuję działań, merytorycznych i politycznych i poprawy wizerunku, ale pamiętając, że najpierw działania potem wizerunek. Osobiście, ale i moje środowisko podejmie szersze działania, jednak będziemy patrzeć na działania liderów, patrzeć czy w tej trudnej sytuacji ich działania coś dają i są skuteczne.

Pozdrawiam wszystkich, coraz w większej ilości czytelników tegoż Newslettera.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >