Najdziwniejszy politycznie tydzień od czerwca 1989

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Od 7 tygodni praktycznie codziennie przedstawiam Państwu Kraków w czasach zarazy, piszę o działaniach samorządu, o wspieraniu przedsiębiorców i mieszkańców. Piszę o odmrażaniu gospodarki, odmrażaniu obsługi mieszkańców. Niestety nie możemy jednak uciec od polityki, od wyborów.

Za tydzień, w niedziele 10 maja powinniśmy wybierać Prezydenta RP. W najbliższym tygodniu Sejm RP miałby decydować o sposobie, ale i ewentualnie o nowych terminach. Ja żyje już trochę i nie pamiętam takiej sytuacji, że w sprawach wyborów nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak, nie widać realnych przygotowań, a jak są, to ocierają się o dramat (chodzimy w maskach, ale mamy głosować) i farsę (pokazywana jest w mediach karta do głosowania, dostępna i bez zabezpieczeń). Stan przygotowań i formę głosowania władza usprawiedliwia wyjątkowością sytuacji. Ale jak sytuacja jest taka wyjątkowa to może lepiej poczekać jak sytuacja znormalnienieje.

Prawie wszędzie w świecie wybory są odkładane na spokojniejszy czas, a tam gdzie przeprowadzono wybory mimo pandemii doszło do znacznego wzrostu zachorowań. Są na to dokładne przykłady, omówienia. Nie rozumiem więc władz państwowych prących w czasie pandemii do wyborów, kiedy wprowadzenie stanu nadzwyczajnego (który de facto już jest, biorąc pod uwagę ograniczenia obywatelskie) pozwala przenieść zgodnie z Konstytucją wybory na w miarę spokojniejszy czas.

Najdziwniejszy tydzień to czas politycznego kłusownictwa. Jednak przypadek niesławnego radnego Kałuży, który dał się „skłusować” i osobiście z tego skorzystał, ale w swoim środowisku stracił wszystko – dobre imię, szacunek, realne możliwości na przyszłość, dla wielu jest przestrogą. Ludzie nie zapominają zdrad, a szczególnie pamiętają ci co do zdrady namówili. Podobno „kto raz zdradził może zdradzić zawsze”.

Najdziewniejszy tydzień będzie decydujący dla pozycji i przyszłości wielu polityków, w tym najważniejszych. Jakie mamy scenariusze wydarzeń? Zakładam, że Senat RP odrzuci proponowaną przez Sejm ustawę o wyborach. A wtedy możliwe są następujące warianty:

 • Wariant 1 – Sejm odrzuci weto Senatu i przyjmie ustawę o wyborach, Prezydent podpisze i wybory będą 10 maja. Wariant kompletnie nieprzygotowany do wdrożenia – brak jest komisji, przeszkolenia, wyznaczonych lokali, zawiadomionych mieszkańców. Tryumf obecnych władz państwowych, dowód na możliwość „skłusowania” polityków, przegrana polityki spokojniejszego podejścia do wyborów J. Gowina.
 • Wariant 2 – Sejm odrzuci weto Senatu i przyjmie ustawę o wyborach, Prezydent podpisze, a wybory ogłaszone zostaną na 23 maja. Bardziej możliwe, choć też słabo przygotowane. Ale realne. Może to być wariant awaryjny dla J. Gowina i części jego środowiska.
 • Wariant 3 – Sejm nie będzie głosował ustawy, a Rząd wniesie do Prezydenta o stan nadzwyczajny. Stan zostanie ogłoszony, a wybory będą po stanie nadzwyczajnym, czyli gdzieś sierpień/wrzesień. Wariant realny, pokazujący że działania (skądinąd krakowskiego polityka) Jarosława Gowina przyniosły rezultaty.
 • Wariant 4 – Sejm zagłosuje, ale nie odrzuci weta Senatu. Rząd wniesie do Prezydenta o stan nadzwyczajny, ale taki wariant oznacza dość zasadnicze zmiany strategiczne na polskiej scenie politycznej. Wariant średnio realny. Każdy umie liczyć.

Osobiście uważam, że spełni się wariant 2 (wybory 23 maja po przegłosowaniu ustawy) albo 3 (sejm nie będzie głosował, tylko rząd wystąpi o stan nadzwyczajny i wybory będą po okresie stanu nadzwyczajnego).

Co to oznacza dla Krakowa, co to oznacza dla Krakowian? To samo co dla wszystkich Polek i Polaków. Albo zostaniemy zmuszeni do wyborów w maju, czego efektem może być nawrót pandemii albo pójdziemy głosować w spokojniejszym czasie, w okresie większej normalności. Chciałbym, aby spełnił się ten drugi tryb.

Zaczyna się najdziwniejszy tydzień polityczny od 1989 roku, tydzień który zdecyduje w jakiej Polsce będziemy przez następne lata żyli. Jest takie przekleństwo „obyś żył w ciekawych czasach”. Czasy może i ciekawe, ale mocno niebezpieczne.

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >