Na Światowe Dni Młodzieży – dla utrudzonych Krakowian

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 r.

Przed nami Światowe Dni Młodzieży, to ważne wydarzenia budzi jednak u wielu ludzi obawy, czasem poczucie zagrożenia czy  poczucie ryzyka. Często słyszymy głosy, że tłumy zablokują Kraków, że nie da się  spokojnie dotrzeć  do pracy i w ogóle nie da się żyć w naszym mieście w okresie. Jednak warto zwrócić uwagę na parę faktów, które pozwolą podejść w sposób mniej emocjonalny do samego wydarzenia. Światowe Dni Młodzieży odbywają się w środku wakacji, kiedy w Krakowie nie ma już studentów, większość młodzieży szkolnej również wyjeżdża, znaczna część mieszkańców jest na wakacyjnych urlopach. Prawdopodobnie ze względu na samo wydarzenie zmniejszy się także liczba turystów innych niż pielgrzymkowi. Będzie więc w Krakowie wtedy o około 300 tys. mniej osób niż na co dzień. Również warto zaznaczyć, że najważniejsze uroczystości odbywać się będą w końcu tygodnia tj. w piątek, sobotę i niedzielę. Jest to naturalna pora, kiedy znacznie mnie osób dojeżdża do pracy niż w powszednie dni.

Oznacza to ,że ŚDM  będą odbywać  się w „najlepszym czasie”, kiedy mieszkańców jest najmniej i ich aktywność zawodowa jest ograniczona. Warto o tym mówić i przypominać, aby nie wzbudzać niepotrzebnych negatywnych emocji.  ŚDM to wspaniałe przedsięwzięcie i dla wielu duchowe przeżycie, oczywiście powodujące też różnego rodzaju utrudnienia. 

Mówiąc potocznie – to jednak wcale nie oznacza, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie, że nie ma obaw ani ryzyk, czy żadnych zagrożeń. Wszyscy zdajemy sobie z nich sprawę, wielokrotnie o nich mówiono i analizowano różne scenariusze. Musimy i chcemy wierzyć, że wszystko jest i będzie dobrze przygotowane i zapięte na ostatni guzik. Na pewno Miasto jest dobrze przygotowane na to wydarzenie. Przygotowania zostały poczynione w obszarach: komunikacji publicznej, zarządzania ruchem, sprzątania miasta, remontów dróg, szkół i obiektów publicznych. Zbudowane zostały nowe obiekty jak np. przystanki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zadbano także o szeroką informację, podawaną już dziś, ale także kontynuowaną i przygotowaną na każdy dzień tego podniosłego wydarzenia.

Jesteśmy więc jako Miasto bardzo dobrze przygotowani, zrobiliśmy wszystko co od nas zależało i co było potrzebne, aby móc przyjąć gości. Także władze państwowe, rząd Rzeczpospolitej i Wojewoda Małopolski zapewniają, że jest wszystko co trzeba dopięto na ostatni guzik. Gotowe są tak ważne obszary jak bezpieczeństwo, działania sanitarne,  działania ratunkowe, parkingi, dojazd, zabezpieczenie przejazdu ważnych osób i same miejsca uroczystości. Władze kościelne, główny organizator uroczystości, także zapewniają, że wszystko jest właściwie przygotowane (same uroczystości, działania poprzedzające te uroczystości, aprowizacja pielgrzymów, ich noclegi i sama opieka nad  pielgrzymami). Wszystko jest przygotowane, sprawdzone i przetestowane.

Trudno jednak nie brać pod uwagę, że nawet w tak znakomicie przygotowanym przedsięwzięciu coś może zazgrzytać, jakiś przypadek, głupota czy zła wola mogą coś wywrócić, zmienić, pomylić szyki, doprowadzić do jakichś problemów. Życie jest nieprzewidywalne i przynosi czasem komplikacje czy niechciane niespodzianki. Wtedy w wielu wypadkach, wystarczy uśmiech, pogoda ducha, pokazanie ludziom, że się nie boimy, że panujemy nad sytuacją, że wszystko, mimo trudności, jest jednak pod kontrolą. Przecież podczas wielu tak wielkich i skomplikowanych organizacyjnie uroczystości też zdarzały się problemy, zablokowania, zdarzenia losowe. Mimo tego uroczystości te były wspaniałe, mieliśmy poczucie uczestniczenia w czymś wielkim, nadzwyczajnym, podniosłym, o wielkim znaczeniu dla Polski  i dla każdego z nas.  Wierzę, że poradzimy więc sobie z mogącymi nastąpić problemami.

Jestem nawet pewien, że niezależnie od ewentualnych kłopotów Światowe Dni Młodzieży 2016 przejdą do historii jako wielkie, mające ogromne znaczenie dla Rzeczpospolitej, dla Krakowa i dla każdego z nas wydarzenie. Tak zawsze się działo po takich uroczystościach i wierzę, że tak też będzie teraz. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Kiedyś, rozpoczynając swój pontyfikat wielki Papież Polak Jan Paweł II powiedział prorocze i ogromnie ustawiające współczesną cywilizację słowa – „Nie lękajcie się”. Wtedy, w 1978 roku, w dobie wojen i zagrożeń społecznych i gospodarczych, w dobie wielkich problemów, w sytuacji wielkiego światowego konfliktu, w sytuacji funkcjonowania „imperiów zła” pokazał nam nie tylko optymizm, ale i wiarę, że przyszłość będzie dobra, że nie należy się jej obawiać, że dramatyczne czy wręcz tragiczne sygnały i zjawiska są tylko tymczasowe i przeminą, że Opatrzność wie co robi.

Chciałoby się, z właściwym szacunkiem i poczuciem chwili zacytować słowa Ojca Świętego i zadedykować współczesnemu światu, Polsce, naszemu Krakowowi i jego mieszkańcom, szczególnie przed Światowymi Dniami Młodzieży  – Nie lękajmy się, Opatrzność wie co robi!

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >