Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 r.

Zobacz także: fotogalerię z Muzeum oraz prezentację wystawy.

W piątek  10 lipca odbyło się inauguracyjne spotkanie Zespołu Zadaniowego ds. Muzeum Ruchu Harcerskiego. Celem jest stworzenie najbardziej znaczącego i znanego muzeum skautowego w Europie. Chcemy pokazać nie tylko historię, ale siłę i znaczenie skautingu/harcerstwa dla historii państw, ale i dla ludzi na całym świecie. Skauting/harcerstwo to przede wszystkim wspaniała przygoda i wyczyn dla dzieci, młodych i starszych. Chcemy pokazać siłę skautingu i znaczenie dla ludzi.

Członkami zespołu są przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, są seniorzy i historycy harcerstwa, są przedstawiciele miasta Krakowa, ale i najbardziej atrakcyjnych muzeów Polski: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego i Muzeum Historii Krakowa. Chcemy wspólnie wypracować wizję i plan działania jednostki, aby była wielką atrakcją i dla skautów/harcerzy i dla lokalnych środowisk, i dla mieszkańców Polski i Krakowa.

Przed nami wypracowanie nowoczesnej, atrakcyjnej koncepcji działania muzeum, przed nami wypracowanie koncepcji organizacyjnej muzeum. Przed nami wreszcie maksymalne uspołecznienie działań, aby Fort 52 A Łapianka był najważniejszym miejscem dla polskich harcerzy/skautów, ale i dla młodzieży i lokalnego środowiska.

Przed nami też nadzorowanie wielkiej, nowoczesnej inwestycji na Klinach, inwestycji nowatorskiej i pokazującej jak tradycja może się łączyć z nowoczesnością, czyli jak harcerstwo, bazując na tradycji, tworzyło przyszłość Rzeczpospolitej, kiedyś i obecnie.

Przed nami wreszcie myślenie, aby przyszłe muzeum było ważnym i atrakcyjnym miejscem dla lokalnej społeczności, i mieszkańców Klinów, i mieszkańców Dzielnicy X, i mieszkańców Krakowa. To ma być znaczący punkt na turystycznej mapie Krakowa.

Krakowskie Muzeum Ruchu Harcerskiego to wg naszych planów jedno z najważniejszych miejsc/muzeów działań skautowych w Europie. To ma być miejsce spotkań skautów z całego świata. To ma być miejsce pokazania wspaniałej tradycji polskiego harcerstwa, ale i światowego skautingu. Ma to być miejsce pokazania atrakcyjności skautingu w przeszłości i w przyszłości. Ma to też być miejsce atrakcyjne dla krakowskiej społeczności, ludzi młodych i starszych, mieszkańców Klinów, ale i całego Krakowa.

Takie są nasze plany, takie są nasze wizje i takie jest nasze działanie, którego kolejny etap właśnie zaczęliśmy. Czuwaj !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >