Mój głos na 30-lecie samorządu w Polsce, największego sukcesu współczesnej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 r.

30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu terytorialnego w Polsce. Wtedy mieszkańcy Krakowa wybrali Radę Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. Warto uczcić i uszanować te 30 lat największego sukcesu współczesnej Rzeczpospolitej 

Samorząd to największa zmiana, jaka się w Polsce od przełomu dokonała, to największy sukces Rzeczpospolitej. Miałem ten zaszczyt, że prawie od początku uczestniczyłem w tej zmianie, w tworzeniu tego największego polskiego sukcesu.

Mój Kraków na początku lat 90-tych to zniszczone miasto królów, to miasto zabijające swoim powietrzem, z niesprawną infrastrukturą, miasto brudne, zaniedbane, nienowoczesne, to miasto noblistów i papieża, ale i miasto największego zanieczyszczenia powietrza w Europie. To był Kraków zniszczonych ulic, rozpadających się zabytków, niesprawnej komunikacji i kanalizacji. To był Kraków ponury, ciemny, zniszczony, szary, niespokojny. Tak było w Krakowie, ale i praktycznie w całej Polsce na początku samorządowej zmiany.

Po 30 latach pracy wielkiej rzeszy samorządowców, urzędników, pracowników jednostek Kraków to miasto nowoczesne, z coraz czystszym powietrzem, nowoczesną infrastrukturą. Mamy dziś w naszych gminach jak w Europie, a biorąc pod uwagę nowoczesne inwestycje – nawet lepiej niż w zachodniej Europie. Nasza najnowocześniejsza w Europie ekospalarnia, Centrum Kongresowe ICE, wielka Hala Sportowo-Widowiskowa Tauron Arena, najlepsza w Europie woda z kranu, setki nowoczesnych ekologicznych autobusów i tramwajów, nowoczesne muzea to powody do dumy i zazdrości naszych kolegów z krajów Europy.

Kraków od 750 lat ma samorząd i to w tych ostatnich 30 latach zrobiliśmy największy skok. Doceniają to mieszkańcy, doceniają turyści, doceniają goście korzystający z atrakcji Krakowa, doceniają nowi mieszkańcy szukający i uzyskujący w Krakowie miejsca do życia i perspektywy dla swoich rodzin.

Te 30 lat samorządu to też moje 30 lat życia. Najważniejsze lata mojego życia, bo samorząd to też była moja osobista droga zawodowa i społeczna. Byłem radnym Rady Krakowa przez 7 kadencji, byłem szefem komisji, wiceprzewodniczącym Rady Miasta przez 3 kadencje, Przewodniczącym Rady Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa przez 2 kadencje, wreszcie jestem  Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa. Sukces polskich samorządów, sukces Krakowa, to też moje osobiste powody do radości i sukcesu.

Radnym Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa byłem w latach 1994-2018, czyli 24 lata. To były najlepsze lata mojego życia.

Przewodniczyłem Radzie 2 kadencje, w latach 2010-2018, ale wcześniej przez 3 kadencje byłem Wiceprzewodniczącym. Najważniejszym było wtedy wyprowadzenie Krakowa z trudnego kryzysu finansowego. Nadzwyczajna Komisja ds. reformy finansów miasta ponadpolitycznie opracowała plan działania, wspólnie wdrożony. Mimo politycznych pokus zamiast konfliktu i ostrego sporu była konstruktywna współpraca. To mój największy sukces polityczny w ciągu ponad 20-letniej bytności w Radzie. A były i Krakowski Holding Komunalny z ponad 100 mln zł oszczędności, i nowe instrumenty finansowe, i akcja pozyskiwania płacących w Krakowie podatek, i Karta Krakowska, i nowa polityka mieszkaniowa Krakowa, będąca wzorem dla innych samorządów. Jako Przewodniczący RMK wdrożyłem pierwszą w Polsce transmisję internetową z obrad, nowe zasady nadawania Honorowego Obywatelstwa, działało ogólnopolskie Forum Przyszłości Dzielnic, powołaliśmy Młodzieżową Radę Miasta i Krakowską Radę Seniorów, co roku spotykaliśmy się na Zniczu Pamięci. Wiele naszych innowacyjnych pomysłów było potem wykorzystywanych w innych samorządach. To były piękne dni…

Przed samorządami  w Polsce ogromne wyzwania. Zmienia się świat i oczekiwania mieszkańców. Podobno burmistrzowie rządzą światem i ten świat wygląda już zupełnie inaczej. Większa decentralizacja działań samorządowych, większa partycypacja mieszkańców, więcej środków na potrzeby samorządów, więcej odpowiedzialności i więcej kompetencji – to przyszłość polskiego samorządu na następne 30 lat. Teraz, ze względu na skutki ekonomiczne pandemii, polskie samorządy znalazły się na zakręcie. I choć są najlepiej ocenianą władzą, wspierającą mieszkańców i przedsiębiorców to rodzą się pokusy politycznego wykorzystania tej sytuacji. Samorządy przetrwały trudne czasy, przetrwają i to.

Samorząd zmienił na lepsze Polskę w każdym miejscu, i w wielkich miastach, i najmniejszych wiejskich gminach. Samorząd umożliwił mieszkańcom większe wpływanie na los swój, na los swojej najbliższej okolicy i społeczności. Samorząd stworzył nowoczesną Polskę. Jestem dumny, że mogłem przez te lata brać w tym udział. To były najpiękniejsze lata mojego życia. To były piękne, wspaniałe dni…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >