Moim zdaniem: Podsumowanie 6 miesięcy kadencji Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 r.

Obiecałem, że będę komentował poszczególne okresy funkcjonowania Rady Miasta Krakowa tej kadencji i pokazywał, jak oceniam różne nasze działania. Każdy lubi się chwalić, więc najpierw o sukcesach i pozytywach tych 6 miesięcy.

Niewątpliwie było kilka sukcesów i kilka dobrych zapowiedzi. Takim pozytywem był uchwalony program współpracy Krakowa z seniorami, mamy w efekcie centra aktywności seniorów, mamy radę Krakowskich seniorów. Powołaliśmy i rozpoczyna działalność Zarząd Zieleni. Dzięki możliwościom finansowym możemy więcej płacić za czyszczenie ulic, stąd coraz więcej ulic jest codziennie mytych. Porządkujemy sprawy niepublicznych MDK-ów, wdrożyliśmy, choć z kłopotami, kolejną edycję Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, ruszyliśmy z Krakowskim Barometrem.

Godnie, ale i oszczędnie świętowaliśmy 25-lecie odrodzenia Krakowskiego samorządu, także i 100-lecie połączenia Krakowa i Podgórza, jak również 300 lat opieki św. Józefa nad Krakowem. I jak radni sprzed 300 lat z własnych środków ufundowaliśmy za to podziękowanie. Rozpoczęliśmy bardzo aktywne prace nad Krakowską Kartą Mieszkańca – pomysłem na preferencje dla płacących w Krakowie podatek. Rozpoczęliśmy plany ochronne dla kilku ważnych obszarów Krakowa – Park Drwinki, Tonie, Młynówka.

Podjęliśmy kilkanaście rezolucji, w tym takie, które znalazły dalszy ciąg w postaci działań Rządu i Posłów, jak np. pakiet Arkita w zakresie ekologicznym, ogródki działkowe, kwalifikowanie terenów pod parki. Uchwaliliśmy część pakietu wspierania księgarstwa, uchwaliliśmy też nową dopuszczalną ilość punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie. Niewątpliwie sukcesem jest ustalenie procedury oceny wniosków o niestandardową sprzedaż mieszkań.

Trochę tego więc było, ja szczególnie jestem dumny z Krakowskiej Karty Mieszkańca, krakowskiego barometru, planów dla Drwinki, propozycji zmian przepisów antyalkoholowych, ale i z bezpośredniej transmisji internetowej obrad sesji Rady Miasta. Mogę powiedzieć – Obiecałem – Zrealizowałem !

Ale obok pozytywów były i problemy. Też trzeba je przypomnieć. W tej edycji zagłosowało na projekty Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego mniej osób, bardzo trudno pracowało się w tak krótkim harmonogramie działań, wynikającym z „zaszytych” w statutach dzielnic zapisach. Także i nowe statuty dzielnic przynoszą wiele problemów. Nie udaje się nam znaleźć większych środków na działania związane z zagospodarowywaniem terenów zielonych. Nie skończyliśmy spraw związanych z zasadami sprzedaży alkoholu w Krakowie, nie skończyliśmy spraw wspierania spraw księgarskich, nie wiemy co z metrem, co z monitoringiem. Nie mamy też stanowiska ws. ewentualnego referendum miejskiego przy okazji wyborów parlamentarnych.

W tym okresie było też kilka afer i aferek. Zarzucano niewłaściwość głosowania w bloku głosowań, zarzucano zasadność wynajmowania parkingu na czas sesji. Ale były też większe sprawy – problemy z Halą Sportowo-Widowiskową, problemy z finansowaniem stadionu Wisły, problemy z krakowskimi torowiskami. Sprawy ważne i dokuczliwe !

Co będzie najważniejsze w najbliższym czasie? Musimy kilka spraw dokończyć, jak np. sprawy wspierania księgarń, sprawy doustalenia zasad sprzedaży alkoholu w Krakowie. Musimy dokonać zmian w Krakowskim Budżecie Obywatelskim i związanych z tym zmian statutów dzielnic. Musimy, mając wyniki barometru krakowskiego, przygotować wdrożenie Krakowskiej Karty Mieszkańca i rozliczenie akcji „Płać podatki w Krakowie”. Chcemy przeprowadzić konkursy dla start-upów, wdrożyć szerzej dostęp do danych miejskich dla podmiotów zewnętrznych, podjąć wstępną decyzję ws. metra, monitoringu wizyjnego i ewentualnego jesiennego referendum. Musimy znaleźć środki na zagospodarowywanie terenów zielonych, pokazać się muszą efekty działań parkingowych i ws. Projektu Nowa Huta Przyszłości. Pewnie będą też sprawy edukacyjne, chciałbym też podjąć sprawę wdrożenia tzw. Inicjatywy Lokalnej. Będziemy też dyskutować nad Budżetem na 2016 rok.

Oceniając te pierwsze 6 miesięcy kadencji Rady traktuję je umiarkowanie dobrze. Było kilka ważnych inicjatyw, było kilka ważnych sukcesów i porażek, były zapowiedzi ważnych działań. Coraz więcej radnych angażuje się w działania programowe, coraz więcej jest poważnych dyskusji i sporów. Czas pokaże, ile z tego dobrego dla Miasta Krakowa wyjdzie. Oby jak najwięcej !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >