Mieszkańcy u Wiceprezydenta – trudne sprawy, niełatwe rozwiązania.
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 r.
Zaczynamy nowy cotygodniowy cykl informacyjny – Mieszkańcy u Wiceprezydenta – trudne sprawy, niełatwe rozwiązania.
Spotykam się jako Zastępca Prezydenta co tydzień z mieszkańcami Krakowa. Są to trudne spotkania, trudne sprawy. W części znajdujemy rozwiązania, w części nad rozwiązaniami musimy popracować, w części są to sprawy poza moją czy miejską kompetencją, niezgodne z prawem. Rozpoczynam cotygodniowe opisywanie spraw najbardziej typowych. Może czytając znajdziecie Państwo odpowiedzi na swoje trudne problemy. Zaczynajmy.
Mieszkańcy u Wiceprezydenta – trudne sprawy, niełatwe rozwiązania.
Lokal socjalny tylko dla osób bez umów o mieszkanie.
Co tydzień, jako zastępca prezydenta Majchrowskiego odbywam spotkania z mieszkańcami, którzy przychodzą do mnie z różnymi, najczęściej trudnymi sprawami. Poprzez indywidualne przypadki widzę konieczność szerszego informowania o typowych problemach i rozwiązaniach, czasem trudnych i bolesnych, ale koniecznych. Wierzę, że niniejszy cykl pozwoli wielu mieszkańcom uniknąć problemów, wielu też wskaże rozwiązania.
Najczęściej są to sprawy mieszkaniowe. I najczęściej starania o mieszkanie od Gminy. Miasto Kraków, jak wiele innych, przede wszystkim ma obowiązek zaspokajania w tym zakresie osób z niskimi dochodami, nie mających tytułu do lokalu. Co to oznacza?
Jeżeli przyjdzie do nas samotny ojciec z dwójką dzieci, wynajmujący mieszkanie na podstawie umowy najmu od spółdzielni czy prywatnego właściciela, to nie może on dostać od gminy mieszkania socjalnego. Nawet, jeśli ma niskie dochody. Kierowany jest do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy.
Jeżeli przyjdzie do nas samotna matka z ciężko chorym synem, ale wynajmują oni na podstawie umowy jakieś mieszkanie – to też nie dostaną mieszkania socjalnego. Kierowani są do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy.
Jeżeli przyjdzie do nas ktoś mający jakąś nieruchomość, mogącą być wykorzystaną na cele mieszkaniowe i nawet wynajmujący mieszkanie bezumownie – to najpierw musi zbyć taką nieruchomość, nawet jak jest w innej części Polski.
Jeżeli przyjdzie do nas ktoś, kto ma wypowiedzenie mieszkania w prywatnej kamienicy, ale jeszcze ma czynną umowę – musimy poczekać na zamknięcie się tej umowy tak, aby wynajem był bezumowny. I wtedy taki mieszkaniec moźe się starać o mieszkanie socjalne.
Kluczem i podstawą jest brak tytułu, brak umowy o wynajem lokalu mieszkalnego. To jest podstawa starania się o lokal socjalny. Warto o tym pamiętać !
Widzimy jednak, że przychodzi coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, którzy „resztkami ekonomicznych sił” wynajmują jakieś, jakiekolwiek mieszkanie. Mają więc tytuł prawny, mają często dochody powyżej dopuszczalnej niskiej wysokości, ale ze względu na wynajem nie mają już na nic pieniędzy. Planujemy także dla nich rozwiązania. Ale o tym w przyszłości…