Mieszkańcy potrzebują – urząd obsługuje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Czas epidemii to czas ograniczonej działalności Urzędu i miejskich jednostek organizacyjnych. Cały czas trwa obsługa spraw mieszkańców. Jak wygląda obsługa mieszkańców, gdzie są problemy, ryzyka i możliwości ?

Od 2 tygodni Urząd i miejskie jednostki pracują na ograniczonych zasadach. W Urzędzie pracuje 20-40% pracowników, reszta jest albo na urlopach albo na zdalnej pracy. Tak jest, aby uszanować także bezpieczeństwo pracowników i rodzin pracowników. Praca w samorządzie to służba, czasami trudna i taka właśnie obecnie jest. Ale musimy także chronić pracowników i ich rodziny, dlatego praca jest w ograniczonym zakresie. Tak będzie obecnie i w najbliższym czasie. Nie będzie ograniczeń w udzielaniu ślubów, choć w niewielkiej obecności ludzi.

W Urzędzie Stanu Cywilnego załatwiane są przede wszystkim i jedynie sprawy zgonów, urodzin i ślubów. W tych sprawach można kontaktować się bezpośrednio, papierowo lub elektronicznie zwrotnie dokumenty wydawane są osobiście lub pocztą. Nie obserwujemy jakiegoś zwiększenia ilości w porównaniu z „normalnymi” czasami. Zdarzają się oczekiwania zajęcia się innymi sprawami, ale uznaliśmy, że musi być robione to, co musi. Reszta spraw, mogąca poczekać – czeka. Także zdarzają się sporadyczne interwencje, głównie wynikające z ograniczonych możliwości.

Sprawy meldunkowe, dowody osobiste  i sprawy obywatelskie są obsługiwane poprzez zgłoszenia elektroniczne i papierowe. Bardzo dużo tego jest i stąd czasami więcej się czeka. Odetkaliśmy także zatory informacyjne przy obsłudze przedsiębiorców, a także pomagamy specyficznym przedsiębiorcom. Również ogródki gastronomiczne, dorożki, place targowe muszą i są obsługiwane. Także sprawy wyborcze, ale to zupełnie inna kwestia.

Sprawy komunikacyjne (rejestracja samochodów, zgłoszeń, prawa jazdy) obsługiwane elektronicznie, ale i papierowo –  idą w ograniczony sposób. Idą, bo życie trwa cały czas i potrzebna jest obsługa, ale obserwujemy bardzo znaczący wzrost ilości spraw. Nie możemy zwiększyć obsługi bez zwiększenia ryzyka dla pracowników i ich rodzin, ale także ryzyka braku pracowników w przypadku zarażenia części pracowników. Dlatego  te sprawy komunikacyjne są realizowane swoim trybem i bez znaczącego wzrostu ryzyka nie może to być zwiększane. Musieliśmy także wstrzymać rejestrację używanych pojazdów już zarejestrowanych w Polsce. Na teraz nie ma takiego obowiązku dlatego możemy taki ruch zrobić bez konsekwencji dla użytkowników.

Sprawy rynku pracy obsługiwane są przez Grodzki Urząd Pracy. Obsługa idzie tam elektronicznie i papierowo. Jesteśmy przygotowani na rejestrację bezrobotnych, na utrzymywanie statusu bezrobotnych, a także na udzielanie teraz mikropożyczek dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii. Liczymy się ze znacznym wzrostem ilości pracy i pracownicy urzędu pracy starają się na to mocno przygotować.

Chcę na koniec z jednej strony mocno podziękować wszystkim pracownikom, ciężko i odpowiedzialnie pracującym przy bieżącej obsłudze mieszkańców. Bardzo Wam Państwo dziękuję za wszystko, za trud, ryzyko, cierpliwość. 

Chcę także podziękować mieszkańcom za cierpliwość, wyrozumiałość, zrozumienie dla ograniczeń i trudności w obsłudze. Przepraszam za trudności i ograniczenia, za problemy i zaniechania. 

Naprawdę staramy się dobrze służyć mieszkańcom. Wiem, że wielu mieszkańców to rozumie, docenia i dziękuje. W tym trudnym czasie musimy być dla siebie dobrzy…

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >