Miasto i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny dzień Krakowa w czasach zarazy. Przez miasto jedzie się szybko jak w niedzielną głęboką noc. W Urzędzie pracują tylko nieliczni. Poszczególni dyrektorzy określają, kto i kiedy pracuje na dyżurze w miejscu pracy, obsługując bieżące sprawy. Dyrektorzy delegują też pracowników do pracy w domu. W ten sposób utrzymujemy obsługę mieszkańców, a jednocześnie szanujemy naszych pracowników, którzy też są mocno zaniepokojeni, zdenerwowani, mają dzieci, seniorów.

Wydziały mają służby dyżurne, pracujące bezpośrednio w urzędzie i w jednostkach. To oni bezpośrednio obsługują mieszkańców, którzy telefonicznie, elektronicznie i papierowo zgłaszają swoje sprawy. Jest tego naprawdę sporo. Najtrudniejsza sytuacja jest w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie wydawane są akty zgonu i akty urodzin i to jest robione bezpośrednio z mieszkańcami. Tam pracownicy bezpośrednio stykają się z mieszkańcami, rozmawiają, przedstawiają dokumenty. Jest opracowanych kilka skutecznych procedur, pozwalających chronić i mieszkańców i pracowników. W pozostałych jednostkach i wydziałach dyżurni pracownicy obsługują elektronicznie sprawy mieszkańców, kontaktują się  telefonicznie, opracowują dokumenty papierowe.

Przy okazji prośba do zgłaszających swoje sprawy papierowo – nie zaklejajcie Państwo śliną tych kopert, ktoś to musi otworzyć i ktoś jest narażony dodatkowo.

Urzędnicy proponują też, aby sprawy załatwiać elektronicznie, poprzez profil zaufany – ePUAP. Jeżeli ktoś nie ma – może założyć profil zaufany poprzez swój internetowy rachunek bankowy i realizować prawie wszystkie sprawy (poza zgonami i narodzinami) elektronicznie, wręcz z domu. Ogromne podziękowanie dla ciężko pracujących urzędników UMK i miejskich jednostek organizacyjnych, a także dla wszystkich ciężko pracujących w tych czasach.

Prezydent ogłosił program osłonowy dla krakowskich przedsiębiorców – PAUZA. Zaproponowano zmiany w zakresie płacenia podatku od nieruchomości, płacenia czynszów w miejskich lokalach użytkowych, otwarto strefy postojowe. Będzie można wstrzymać płacenie podatku od nieruchomości, czy wręcz prosić o umorzenie. Będzie można wnosić o zaniechanie pobierania czynszów za użytkowane lokale w czasie wstrzymania działalności gospodarczej. Wstrzymujemy pobieranie opłat za ogródki. Przed nami sprawy przedsiębiorców na placach targowych, sprzedających pamiątki czy obwarzanki. Podobnie jak w przypadku strefy w centrum miasta, zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych.

Jesteśmy pierwszym miastem wdrażającym taki pomocowy pakiet, nie czekając na decyzje władz państwowych. Zdajemy sobie sprawę, że od aktywności przedsiębiorców, od utrzymania miejsc pracy zależy także dobra perspektywa naszego miasta. Dlatego tak działamy. Do władz państwowych wnieśliśmy też prośbę o przedłużenie wszystkich terminów urzędowych, tak aby pozostawić mieszkańcom, ale i urzędowi, możliwość reagowania. Będziemy bardzo aktywnie przyglądać się krakowskiemu życiu gospodarczemu i reagować jak tylko można i trzeba…

Więcej o programie PAUZA na www.krakow.pl

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >