Miasto i przedsiębiorcy o odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 r.

1 września 2019 r. wejdzie w życie krakowskie porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami w sprawie dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Dziś prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowy z pierwszymi kupcami, którzy zdecydowali, że nie będą handlować alkoholem w godzinach od 24.00 do 5.30. 

Dziś w Urzędzie Miasta Krakowa podpisano porozumienie z sześcioma przedsiębiorcami, którzy jako pierwsi zdecydowali się dobrowolnie zaakceptować zasady katalogu dobrych praktyk i spełnić wymogi miasta w zakresie sprzedaży alkoholu.

Najważniejsze z nich to ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach od 24.00 do 5.30 (za wyjątkiem nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2019 r. na 1 stycznia 2020 r.). Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej. Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, a także będą reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

Porozumienie to przejaw wypracowanego konsensusu między oczekiwaniami mieszkańców w kwestii sprzedaży alkoholu a interesem przedsiębiorców, którzy zajmują się jego sprzedażą. To także efekt sytuacji z uchwałą o ograniczeniu nocnym sprzedaży alkoholu w Dzielnicy I w godz. od 22.00 do 6.00, którą uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny, a którą obecnie zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny.

Ponieważ nie wiadomo, jak długo przyjdzie czekać na rozstrzygniecie, wsłuchując się w opinie mieszkańców i mając na uwadze wizerunek Krakowa, miasto sięga po nowe narzędzie. W zamian będzie informować o przedsiębiorcach, którzy stosują dobre praktyki (powstaną materiały promocyjne i strona internetowa), zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty.
Pilotażowy program rozpocznie się 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Dziś porozumienie z miastem podpisali: KOCYK Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, QIUCK HOLDING Sp. z o.o., SHAKE S.C. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, sieć SHOT, NA ZDRÓWKO Sp. z o.o. oraz LEWIATAN MAŁOPOLSKA Sp. z o.o.Podwawelska Spnia Spożywców.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >