Medal „Dziękujemy za wolność”

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 r.

11 listopada 2017 otrzymałem jedno z najważniejszych dla mnie odznaczeń – Medal „Dziękujemy za wolność” . To wielkie dla mnie wyróżnienie i podsumowanie ważnego okresu mojego życia – służby harcerskiej. 

Medal „Dziękujemy za wolność” przyznawany jest przez Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”, grupujące znakomite postacie Solidarności z początków istnienia, stanu wojennego i odzyskiwania niepodległości. To Oni, m.in. Edek Nowak, Staszek Handzlik, Józek Lassota i wielu, wielu innych, odważnych i mądrych w czasach kiedy odwaga i mądrość była bardzo cenna i kosztowna – uznali, że przywrócenie Polsce niepodległości było dziełem tysięcy, często bezimiennych bohaterów, którzy swoją szarą służbą, pracą, zaangażowaniem powodowali, że Polska stała się wolna i niepodległa.

Medal ten dostałem, jak napisano w zawiadomieniu – „Za wybitne zasługi dla wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polskiej”. W szczególności dostałem ten medal za swoją służbę harcerską w latach 80-tych, za udział i organizowanie różnych patriotycznych uroczystości, za organizację „Białej służby”, za walkę o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Także, co było dla mnie sporym zaskoczeniem, za prowadzone wobec mnie działania ówczesnych służb, o czym dowiedziałem się z dokumentów IPN i nie tylko. Kiedyś o tym też napiszę.

Medal ten dostałem w gronie wspaniałych Druhów i Druhen z tamtych czasów, razem z O. Dh HM Dominikiem Orczykowskim i Śp. Dh Hm Gen Adamem Studzińskim, Śp. Dh Hm Ryszardem Wcisło i Śp. Ryszardem Parzyńskim, razem z Andrzejem Wysockim, Wojtkiem Wróblewskim, Zbyszkiem Wilkiem i Teresą Żelazny, a także razem z bohaterskim Dh Władkiem Zawiślakiem i Piotrkiem Bąkiem.

Chcę podziękować Kapitule Medalu za uwzględnienie polskich harcerzy w tej wspólnocie ludzi walczących  o najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Chcę podziękować wszystkim, których jako harcerze spotkaliśmy na swojej drodze, podziękować naszym rodzinom i przyjaciołom, także tym bezimiennym, także tym, którzy już odeszli na wieczną wartę.

Wielu z nas, w tym i ja, możemy dziękować, że mieliśmy taką wielką szansę na dobrą harcerską służbę. Myślę, że tę szansę wykorzystaliśmy! Teraz taka szansa, już pokojowa, musi być dana młodszemu pokoleniu zuchów, harcerzy i instruktorów i jestem pewny, że oni też tę szansę wykorzystają.

Szanowni Druhny i Druhowie, było wielkim zaszczytem razem z Wami pełnić tę harcerską służbę !

Czuwaj !

Hm Bogusław Kośmider HR

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >