Kwiecień – drugi miesiąc w zarazie.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Minął marzec, gdzie od połowy miesiąca wdrożono coraz bardziej restrykcyjne działania antywirusowe, ale też rozpoczęło się wspomaganie mieszkańców Krakowa, w dużo mniejszym stopniu mieszkańców i przedsiębiorców w Polsce. Ruszył kwiecień, gdzie wiele się wyjaśni, ale i zdecydowanie skomplikuje. Podsumujmy co się działo w marcu i co może się dziać w kwietniu.

Na początku marca okazało się, że w Polsce mamy pierwszego zarażonego wirusem. Potem ruszyła fala zarażeń. Niestety w Polsce testy na obecność wirusa realizowane są w bardzo małej, jak na tak wielki kraj, ilości, stąd niska liczba zakażeń jest od tej liczby testów w jakiś sposób zależna. Wprowadzono bardzo szybko działania zabezpieczające, ograniczające kontakty międzyludzkie, ale i powodujące znaczące, bardzo znaczące ograniczenie działalności gospodarczej. Od połowy marca spadły, w większości do zera lub prawie zera, dochody firm usługowych, handlowych, części produkcyjnych. Pracownicy tych firm wiedzieli, że konsekwencją tego będzie ich gorsza albo jeszcze gorzej sytuacja ekonomiczna. Szedł kryzys i trzeba było zareagować.

Jako samorząd Krakowa wiedzieliśmy, że od kondycji finansowej naszych przedsiębiorców i mieszkańców zależy dobrobyt naszego miasta. Dlatego ruszyliśmy z pomocą dla naszych przedsiębiorców. Ogłoszony przez prezydenta Jacka Majchrowskiego program wsparcia dla przedsiębiorców to możliwość pomocy przy podatku od nieruchomości, czynszach w lokalach komunalnych, opłatach za korzystanie z targowisk, ogródków i wiele jeszcze innych.

Wprowadziliśmy bezpieczne sposoby obsługi mieszkańców, poprzez Internet, ePUAP, ale i z wykorzystaniem papieru. Pracownicy UMK i miejskich jednostek ciężko pracują, pomagamy jak możemy. Skutki są widoczne. Prawie 500 lokali użytkowych zostało włączone w ten system pomocy, kilka tysięcy przedsiębiorców korzysta ze wsparcia miasta. Jako jedni z pierwszych zorganizowaliśmy to wsparcie, także dla mieszkańców Krakowa zamieszkujących lokale komunalne i socjalne. Także dla nich daliśmy realne wsparcie.

Władze państwowe też podjęły się wsparcia polskich przedsiębiorców i obywateli. I choć niewątpliwym plusem jest stosunkowo szybkie działanie, zajęcie się płynnością systemu bankowego (a przecież w bankach są środki ludności i przedsiębiorców), to jednak w opinii zdecydowanej większości specjalistów, ale i przedsiębiorców, zakres tzw. tarczy antykryzysowej jest zdecydowanie niewystarczający. Niestety okaże się to dość szybko, kiedy tysiące, jak nie miliony przedsiębiorców ruszą ze swoimi potrzebami, których tarcza nie zaspokoi, a potem zostaną sami. I w tej samotności i dramacie będą musieli coś zrobić. Wtedy albo tarcza zostanie poszerzona, ale wielu zbankrutuje albo dalej władzy będzie się wydawało, że wszystko jest w porządku, a gospodarka będzie tonąć. Obywatele też będą się domagać realnej pomocy i bez tej pomocy ruszy lawina. Tej lawiny nie da się powstrzymać. Mam nadzieję, że rządzący zdają sobie z tego sprawę i zdają sobie sprawę z konsekwencji obecnej sytuacji.

A sytuacja jest bardzo poważna. Już na koniec marca ponad 500 przedsiębiorców nie może korzystać na obecnych warunkach z lokali komunalnych, znacząco rośnie liczba zgłoszeń osób, które staną się bezrobotne a fala, wręcz tsunami, ruszy w kwietniu. W konsekwencji ludzie nie będą płacić podatków, opłat komunalnych, za energię, wodę, ścieki, śmieci. Coraz trudniej będzie finansować swoje bieżące potrzeby. Także samorządy zostaną uderzone spadkami dochodów, spadną nie tylko dochody z mienia czy podatków, ale znacząco wzrosną też koszty opieki społecznej. Musimy redukować wszystkie wydatki, wszystkie. Idzie bardzo trudny czas, dla przedsiębiorców, dla mieszkańców, dla samorządu.

Jeżeli ktoś myśli, że Polacy chcą się zajmować jakimiś innymi sprawami niż ich perspektywa życiowa to popełnia kolosalny błąd. W kwietniu te wszystkie procesy zdecydowanie się nasilą, ogromna fala bezrobotnych i bankrutów, spadek poziomu życia, pesymizm i brak perspektyw. Straszna perspektywa. Czy można to powstrzymać ? Czy można to zmienić? O tym ciąg dalszy już niedługo…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >