Kto sieje wiatr – zbiera burzę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 r.

Wielokrotnie zabierałem głos w sprawach bieżących, także wobec odbywających się wydarzeń. Teraz spróbuję to wszystko podsumować.

Po pierwsze – byłem i jestem zwolennikiem tzw. kompromisu aborcyjnego. Ten kompromis przez kilkadziesiąt lat dawał ludziom możliwość wyboru. Jak widzę zwolennikami tego kompromisu jest zdecydowana większość społeczeństwa. Sam znam osoby, które zdecydowały się na urodzenie dziecka z głęboką niepełnosprawnością i chylę przed nimi głowę. Ale nawet te osoby w większości mówią, że to kobieta powinna mieć wybór. Decyzja trybunału ten wybór odebrała. Wywołano wiatr, który uruchomił burzę. 

Po drugie – o wszystkim można dyskutować i decydować, ale w ramach społecznej dyskusji. Robienie tego przez trybunał, bez możliwości szerszej dyskusji, jest niegodne, choć pewnie zgodne z prawem. Jeszcze bardziej niegodne jest robienie tego w czasie pandemii, kiedy wszyscy drżą o zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych.I w takim momencie serwuje się takie wydarzenie. 

Po trzecie – jesteśmy wszyscy w pandemii, drżymy o przyszłość, widzimy potężne błędy i nieumiejętności, widzimy pomyłki i brak planu, widzimy wielokrotne błędy legislacyjne i brak konsultacji, widzimy nieumiejętność „zaopiekowania się” Polakami. Coraz więcej ludzi widzi chęć przykrywania tych nieumiejętności i społecznych niepokojów nowymi wydarzeniami, jak także wyrok trybunału. Jeżeli tak jest, to jest to niegodne.

Po czwarte – ludzie wierzący są po różnych stronach tego sporu. Dlatego powinniśmy uszanować miejsca kultu. Tak jak nie powinno się niszczyć mienia prywatnego, tak nie powinno się niszczyć, czy też zakłócać życia w kościołach. Po pierwszych incydentach protestujący przestali atakować kościoły i miejsca kultu. I bardzo dobrze, tak powinno pozostać.

Po piąte – zaskakujące jest wzywanie przez przedstawicieli władzy państwowej do angażowania się ludzi do ochrony Kościoła i poszczególnych kościołów. Wzywa się ludzi, dając im przyzwolenie z najwyższego szczebla. I choć kościoły nie są już atakowane, to wezwani ludzie zaczęli atakować osoby protestujące. To są działania bojówkowe do których wezwała władza Państwowa. To się nie godzi żadnej władzy. 

Po szóste – bardzo spokojnie na tym tle wyglądają protesty w Krakowie. Są dziesiątki tysięcy młodych ludzi, ale nie ma niszczenia mienia, nie ma ataków, nie ma negatywnych zjawisk widzianych w innych miastach. Niewątpliwie zasługę ma tu Prezydent Majchrowski, który swoim apelem określił właściwy poziom działań, uspokoił nastroje i do tego wszyscy się zastosowali. Widać, jak ważne jest mieć właściwą osobę na właściwym miejscu.

Po siódme – nie wiem, czym to wszystko się skończy. Czy bojówki, pewne bezkarności, będą atakować protestujących, czy poleje się krew? To najgorszy scenariusz. Ale musimy się też liczyć z szybkim lockdownem, blokującym aktywność ludzi, musimy się liczyć z jakąś formą stanu wyjątkowego. Jeżeli trzeba przeżyjemy i to, ale sprawa i tak wróci. Ciekawostką jest fakt, że jednym z autorów wniosku do TK jest obecna członkini TK, pani Krystyna Pawłowska. Jak to jest możliwe, że sądziła w sprawie własnego wniosku? Ten błąd może w przyszłości spowodować, że ta decyzja będzie nieważna. 

Po ósme  – widać, że konsekwencje dla Polski i polskiego społeczeństwa będą ogromne. Straci Kościół Katolicki, bo odejdzie wiele osób i znacząco spadnie autorytet Kościoła. Traci społeczeństwo, bo pęka jedna z ważniejszych umów społecznych i to pęka w takich warunkach. Straci obecna władza, bo wielu młodych nie poprze już nigdy tak zachowującej się władzy. Widać to już po spadających notowania, ale to będzie proces pogłębiający się. Na naszych oczach kończy się pewna polska epoka…

Po dziewiąte – czego możemy się spodziewać? Skala protestów i emocji zaskoczyła wielu i będzie niewątpliwą cezurą historyczną i pokoleniową. Pewnie ta władza jeszcze jakiś czas porządzi, może wprowadzi stan wyjątkowy, może będzie atakować teraz i w przyszłości, ale wydaje się, że nastąpił punkt przegięcia. To już dalej rozwijać się nie będzie. I o przyszłości – tej najbliższej, ale i dalszej – trzeba będzie pomyśleć już dziś. 

Pozdrawiam wszystkich, życząc zdrowia i prawdziwej solidarności. Będzie nam ona bardzo potrzebna. 

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >