Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski – wielki książe Kościoła odszedł do Pana

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 r.

Chyba większość Krakowian znała tą pochyloną postać, przemykającą w berecie przez Rynek Główny i odpowiadającą z szacunkiem na pozdrowienia nieznanych osób. Taki był Ks. Kardynał Franciszek Macharski – wielki kapłan, prawdziwy książe Kościoła, osoba wielce poważana, także przez osoby inaczej myślące. Szanowaliśmy Go za Jego podejście do ludzi – otwarte, szanujące każdego człowieka, wymagające, ale rozumiejące słabości.

Wielkim tego symbolem była Jego zgarbiona postać wśród modlących się przed budynkiem Kurii na Franciszkańskiej w dzień śmierci Papieża Jana Pawła II Krakowian. Pomagał przejść Krakowianom i Polakom przez trudne chwile, pamiętamy Jego obecność i nauki w czas śmierci Prymasa Wyszyńskiego, pamiętamy spokojne, bardzo pomocne ówczesnej opozycji podejście w czasach Solidarności i ciemnych czasach stanu wojennego, czy też Jego cichy, ale bardzo wymowny udział w pożegnaniu Papieża Jana Pawła II. Pamiętamy radosną postać w czas wizyt papieskich w Krakowie, Jego obecność w słynnym papieskim oknie na Franciszkańskiej 5, Jego wskazówki na czas wolności, także Jego pomoc dla potrzebujących i w czasach stanu wojennego, i potem, także w czasach współczesnych.

Sam osobiście doświadczyłem Jego otwartości, delikatności i prostoty, kiedy w sprawach doczesnych zadzwonił na mój telefon. Ówczesna rozmowa to dowód jak wielcy ludzie potrafią być wspaniali, prości i delikatni. Żałuję, że nie mogłem tej rozmowy utrwalić.

Odchodzą wielcy tego świata – ci, którzy zmienili obraz tej ziemi, spowodowali, że wielkie potęgi musiały uznać racje wolności, demokracji i wiary. Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski – wielki książe Kościoła, wspaniały obywatel  Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa wielce zasłużył się Polsce, wielce zasłużył się Krakowowi. Będziemy o Księdzu Franciszku pamiętać, Kraków będzie pamiętał.

Symboliczny jest czas odejścia Ks Kardynała Franciszka  Macharskiego do Pana – parę dni po chyba jednym z największych wydarzeń w dziejach Polskiego i Krakowskiego Kościoła Katolickiego, po chyba jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa – wielkich, wspaniałych Światowych Dniach Młodzieży. Te Światowe Dni Młodzieży też duchowo zostały przygotowane przez Ks. Kardynała. To przecież Ks. Kardynał Macharski wychował wielkie rzesze ludzi, którzy współtworzyli te wydarzenia. Symboliczne było też pożegnanie Ks. Kardynała przez Ojca Świętego Franciszka.

Cześć Jego pamięci ! Kraków żegna swojego wielkiego, wspaniałego obywatela !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >