Krakowskie samorządowe podsumowanie i ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Podsumowujemy pierwszy tydzień działań samorządowych Krakowa w czasach zarazy. Wprowadzenie wszystkich obowiązków epidemiologicznych przeszło w Krakowie dobrze.

Zamknięte szkoły, przedszkola żłobki z jednej strony, z drugiej pomoc miasta i wielu organizacji dla rodziców, osób samotnych i seniorów. Widać solidarność, dużą solidarność. Miasto utrzymuje obsługę mieszkańców, w tym w szczególności elektroniczną, telefoniczną i papierową, a w niektórych miejscach osobistą. Miasto utrzymuje wszystkie służby, ale i wzmacnia działania sanitarne (kupiliśmy parę tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego i dezynfekujemy najważniejsze miejskie miejsca). Wzmacniamy działania społeczne – pomoc dla starszych, bezdomnych, bezrobotnych.

Miasto uruchomiło pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Na podstawie prostego wniosku można wstrzymać wszelkie miejskie płatności: podatek od nieruchomości, czynsze za lokale użytkowe, czynsze i opłaty za miejskie usługi. Możemy działać tylko na wniosek przedsiębiorcy, nie można jako samorząd zmienić tych zasad wobec wszystkich. Tak też i będziemy stosować wsparcie dla nie-przedsiębiorców, tylko na wniosek, bo przecież kryzys dotknie różne osoby w różny sposób i ważne, aby ci najbardziej dotknięci zostali najbardziej wsparci. Spotkała się w nadzwyczajnych warunkach Rada Miasta Krakowa i podjęła decyzje wspierające działania antykryzysowe Miasta.

Te działania miasta, ale i naturalne ubytki spowodowane kryzysem, spowodują znaczny spadek dochodów miasta, na poziomie ponad 300 mln zł. Ten ubytek (a może i większy) spowodować może redukcję wielu działań miasta, a więc i ograniczenia możliwości dla naszych mieszkańców. Aby temu przeciwdziałać samorządy wszystkich szczebli apelują do władz państwowych o wsparcie dla samorządów. Chodzi o pokrycie przez Państwo ubytków w budżetach samorządów, chodzi o możliwość przejmowania przez władzę wykonawczą decyzji budżetowych, chodzi o zaniechanie pobierania Janosikowego, chodzi 0 nierobienie w czasie epidemii żadnych publicznych głosowań (samorządowych i państwowych), wprowadzenie pakietu osłonowego dla spółek i jednostek komunalnych (musimy się liczyć ze spadkiem dochodów), zawieszenie i przeniesienie terminów urzędowych dla urzędowych spraw. Te postulaty sformułowały i przekazały władzy państwowej: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich i wiele innych samorządowych związków. Jak na razie w tzw Tarczy antykryzysowej niewiele się z tego znalazło. Wicej na ten temat na stronach Portalu Samorządowego.

Co dalej? Samorządy, w tym samorząd Krakowa będzie pilnie przyglądał się sytuacji, będziemy kontynuowali obsługę mieszkańców, ale i obsługę infrastrukturalną Miasta. W miarę swoich możliwości będziemy wdrażali pakiet osłonowy dla krakowskich przedsiębiorców i mieszkańców Krakowa. Rozwiniemy działania wobec najbardziej potrzebujących: seniorów, ludzi samotnych i bezdomnych, będziemy wspierać pozostających w Krakowie cudzoziemców. W miarę możliwości będziemy wdrażali w mieście działania dezynfekcyjne. Wiele zależy od działań władz państwowych. Nie czas aby z tym dyskutować. Będziemy wdrażać wszelkie polecenia władz, liczymy jednak, że władze państwowe uwzględnią w swoich działaniach postulaty i oczekiwania samorządów. To samorządy znalazły się na pierwszej linii walki z epidemią i to samorządy też potrzebują pomocy.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >