Krakowski skok mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 r.

Czas pandemii to czas wykorzystany na przygotowanie wielu zmian i działań mieszkaniowych. W efekcie czeka nas, a raczej już się dzieje, w 2020 roku znaczny skok mieszkaniowy w Krakowie.

Po pierwsze, w wyniku działań samorządu i Prezydenta w ostatnich kilku latach kończymy kilka dużych inwestycji mieszkaniowych, dzięki czemu ponad 500 krakowskich rodzin dostanie nowe mieszkanie socjalne. Już prawie zasiedliliśmy 179 nowowybudowanych mieszkań przy ulicy Przyzby, przed nami zasiedlenie kolejnych nowych 178  mieszkań przy tej ulicy, a jesienią wydamy skierowania do 165 mieszkań na osiedlu przy ulicy Wańkowicza. To razem 522 nowych mieszkań oddanych krakowskim rodzinom. To ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny oraz ogromny sukces Miasta i mieszkańców. Przez ostatnie 30 lat nie było takiego roku z taką ilością nowych mieszkań.

Po drugie, znacząco zwiększyliśmy pozyskiwanie pustostanów. Przez ostatnie kilka lat udało się służbom miejskim odzyskiwać 400-515 mieszkań z zasobu. Odzyskiwaliśmy te pustostany w wyniku naturalnych ruchów, w wyniku eksmisji osób nieuprawnionych, w wyniku starań prawnych Miasta. To ogromny sukces Miasta, bo te odzyskiwane mieszkania trafią do potrzebujących rodzin.

Po trzecie, znacząco zwiększyliśmy zagospodarowywanie pustostanów. W 2019 roku, dzięki decyzji budżetowej i znacznym środkom na remonty wyremontowaliśmy ponad 350 pustostanów. Aby przyspieszyć remonty wprowadziliśmy standardy kosztorysów, co pozwoliło oferentom na szybkie i dokładne kosztorysowanie ofert. Dzięki temu rok 2019 był rekordowy i dał 351 wyremontowanych pustostanów. Na więcej nie starczyło pieniędzy. Właśnie potencjalny brak pieniędzy był powodem zmiany podejścia do remontów pustostanów i wprowadzenia nowych standardów, dzięki czemu przy mniejszych pieniądzach uda się wyremontować więcej takich obiektów. Liczymy, że 2020 rok zamkniemy wyremontowaniem ponad 300 pustostanów.

Więcej o planie dla pustostanów tutaj >>

Po czwarte, rozszerzyliśmy Program Pomocy Lokatorom, czyli program mieszkanie za remont. Do teraz można było przekazywać do remontów lokatorskich tylko lokale z centrum miasta. Zmiana polegała na oferowaniu mieszkań praktycznie z całego miasta, co oznacza możliwość zaoferowania o wiele większej skali mieszkań do lokatorskiego remontu. Przy okazji trzeba przypomnieć, że wyrok sądu mocno ograniczył możliwość wykorzystania tej formy oferowania mieszkań.

Po piąte, wprowadziliśmy nowe zasady wynajmu mieszkań. Wprowadziliśmy czytelne zasady wynajmowania, także dla szczególnych grup społecznych, osób niepełnosprawnych, osób z niskimi dochodami, czytelne zasady weryfikacji dokumentów, ale najważniejsze było rozszerzenie Programu Pomocy Lokatorom na całe miasto i, co jeszcze ważniejsze, wprowadzenie zasady tworzenia list co roku. To ogromna korzyść dla czekających na mieszkanie od gminy i duża odwaga samorządu.

Po szóste, po 12 latach wprowadziliśmy zmianę czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Pierwotnie nowe czynsze miały wejść w życie w maju, pandemia spowodowała przesunięcie terminu na lipiec. Te nowe czynsze to maksymalnie 12,54 zł/mkw w mieszkaniach komunalnych i 2,54 zł/mkw w mieszkaniach socjalnych. Czynsz dla danego mieszkania jest wyliczany na podstawie oceny kilku parametrów i w większości lokali jest niższy niż maksymalny. Mamy też możliwość wprowadzenia bonifikaty od czynszu, uzależnionej od niskich dochodów, w wysokości do 70%, czyli do poziomu 30% wartości. Pieniądze z podwyższonych czynszów mogłyby spowodować wzrost nakładów choćby na remonty pustostanów.

Po siódme przygotowujemy szereg nowych działań i innowacji, w tym:

 • Ustalamy zasady doboru osób do nowobudowanego osiedla na Klinach – powstaje 481 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus/Mieszkanie na Start. Państwowa firma PFRN odkupiła od dewelopera te budowane mieszkania i doprowadzi do zakończenia inwestycji, a my jako samorząd będziemy kierowali tam ludzi spełniających te zasady. To ciekawa oferta dla ludzi, którzy nie mogą już dostać mieszkania socjalnego, a na mieszkanie komercyjne ich nie stać.
 • Wprowadzimy nowe standardy remontów pustostanów, aby móc remontować dużo przy mniejszych środkach.
 • Będziemy kontynuować nowe pomysły na nowe sposoby pozyskiwania mieszkań, takie jak kooperatywy mieszkaniowe i mieszkania subsydiowane, które to pomysły, w tym i nasze, są rozwijane przez państwowe firmy.

Podsumowując, rok 2020 to będzie rok wielkiego skoku mieszkaniowego. Nowe ponad 500 mieszkań, pozyskane około 400 pustostanów, wyremontowane ponad 300 pustostanów to największa w historii krakowskiego samorządu pomoc mieszkaniowa. Tak jeszcze  w historii 30 lat krakowskiego samorządu nie było. To jeden z większych projektów samorządowego mieszkalnictwa w Polsce. Jeżeli do tego dodać przyspieszenie w postaci corocznego tworzenia list mieszkaniowych, ale i rozszerzenia Programu Pomocy Lokatorom na całe miasto, to widać, że nazwanie tego Wielkim Skokiem Mieszkaniowym jest w pełni uzasadnione.

Przed nami jednak okres funkcjonowania samorządowego mieszkalnictwa w gorszej sytuacji ekonomicznej Państwa, samorządu i mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że pieniędzy i samorządu, i mieszkańców będzie mniej, a potrzeb mieszkaniowych więcej. Na ten czas planujemy:

 • Przyspieszyć i zmodyfikować remonty pustostanów, aby przy mniejszych środkach utrzymać skalę remontów.
 • Zasiedlić te 481 mieszkań na Klinach w ramach programu Mieszkanie na Start/Mieszkanie Plus.
 • Wprowadzić nowe regulacje prawne, w tym nową wersję Wieloletniego Programu Zarządzania Miejskim Zasobem mieszkaniowym Krakowa, i zwiększyć rolę samorządu we wspólnotach z udziałem samorządu.
 • Zwiększyć skalę remontów z własnych środków w ramach Programu Pomocy Lokatorom.
 • Obrócić zagrożenie w szansę czyli próbować wykorzystać wolne, nie wynajmowane w wyniku pandemii mieszkania, na potrzeby miejskie. Czekamy tutaj na zmiany ustawowe ale i mamy własne pomysły.

Przed nami trudny czas, bo będzie mniej pieniędzy, a więcej potrzebujących, ale mieszkania to ważna rzecz dla krakowskich rodzin. Zrobimy wszystko, aby krakowski skok mieszkaniowy trwał dłużej niż jeden rok. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >