Krakowska pomoc dla bezrobotnych i zagrożonych przedsiębiorców.
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 r.
Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Najważniejsze to zabezpieczyć ludziom jak najlepsze warunki przeżycia trudnego czasu. Trzeba zabezpieczyć warunki przeżycia dla krakowskich przedsiębiorców, dla krakowskich pracowników i dla krakowskich mieszkańców. Krótko o tym kto, co i jak w Krakowie robi i gdzie się trzeba zgłosić.
Krakowscy przedsiębiorcy będący w trudnej sytuacji mogą i powinni skorzystać z następujących działań:
- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz duże nieruchomości, które ze względu na sytuację nie są wykorzystywane – zgłoś się do Wydziału Podatków i Opłat i poproś o zawieszenie podatku, ewentualne zmniejszenie czy odłożenie w czasie.
- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wynajmujesz od Miasta Krakowa lokale użytkowe, a twoje obroty zmalały bardzo znacznie czy wręcz nie funkcjonujesz gospodarczo – powinieneś zgłosić się do Zarządu Budynków Komunalnych, przedstawić dane o spadku obrotu i podpisać umowę na czas epidemii na niższy czynsz a nawet rozwiązać umowę.
- Jeżeli jesteś samozatrudnionym możesz się zgłosić do Grodzkiego Urzędu Pracy i poprosić o wsparcie dla swojego zatrudnienia.
- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i sprzedajesz coś obwoźnie, prowadzisz działalność dorożką, prowadziłeś gastronomiczne ogródki, dzierżawisz i nie używasz stoiska na targowiska to możesz wnioskować o zawieszenie opłat, rozwiązanie lub obniżenie płatności z tytułu umów z Miastem – zgłoś się do Wydziału Spraw Administracyjnych.
- Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą – możesz zgłosić się do Grodzkiego Urzędu Pracy i zawnioskować o szybką (5 tysięcy zł) pożyczkę, udzielaną w ramach tarczy antykryzysowej Państwa.
- Jeżeli jesteś małym, średnim przedsiębiorcą – możesz zgłosić się do Grodzkiego Urzędu Pracy i zawnioskować o ulgę na wynagrodzenia dla pracowników, udzielaną w ramach tarczy antykryzysowej Państwa.
W tych sprawach można i trzeba zgłaszać się elektronicznie, poprzez ePUAP, poprzez pocztę elektroniczną, pocztą papierową i wreszcie złożyć w urnie – pudełku zainstalowanym przed biurem.
Krakowscy pracownicy, będący w trudnej sytuacji, bezrobotni, zwolnieni z pracy powinni się zgłosić do Grodzkiego Urzędu Pracy i tam złożyć stosowne dokumenty. Te dokumenty mogą być dostarczone do GUP poprzez ePUAP (profil zaufany), zwykłą pocztą elektroniczną, zwykłą pocztą papierową, wreszcie można złożyć dokumenty w kopercie do skrzynki-urny przed Urzędem.
Czekamy na przedsiębiorców, czekamy na bezrobotnych. Nie zostaniecie Państwo sami, samorząd będzie pomagał Państwu w trudniejszych czasach.