Kraków zyskał ponad 32 tysięcy nowych podatników

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 r.

Od ośmiu lat Kraków konsekwentnie – i skutecznie – przekonuje mieszkańców, że warto z fiskusem rozliczać się na terenie miasta. Zachęcają do tego nie tylko coroczne kampanie promocyjne, ale przede wszystkim Karta Krakowska, która osobom płacącym podatek pod Wawelem oferuje zniżki na komunikację miejską, dostęp do tańszej oferty kulturalnej oraz rabaty na usługi u miejskich i komercyjnych partnerów programu. Wiadomo już, że za rok 2019 liczba osób, które zapłaciły PIT w Krakowie, wzrosła o ponad 32 tys., co oznacza, że nowi podatnicy zasilą budżet miasta kwotą około 90 mln zł.

Podatek tam, gdzie Ty. Rozliczaj PIT w Krakowie i korzystaj z Karty Krakowskiej” – tak brzmiało hasło tegorocznej kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania podatku PIT w miejscu, w którym żyją, pracują i studiują. Wciąż nie brakuje bowiem osób, które choć w Krakowie mieszkają, podatek dochodowy odprowadzają w innych gminach, np. miejscach zameldowania. Hasło zeszłorocznej kampanii to „Dołącz do #TeamKraków.Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej”.

Od ośmiu lat Kraków prowadzi intensywne działania na rzecz poszerzenia swojej bazy podatkowej. Za zeszły rok każda osoba odprowadzająca PIT pod Wawelem wnosiła do miejskiego budżetu średnio 2750 zł. To realny zastrzyk finansowy dla miasta, a co za tym idzie – większe środki na jego dalszy, dynamiczny rozwój i inwestycje podnoszące komfort życia mieszkańców. Z podatku jednej osoby można kupić i zamontować 10 stojaków rowerowych, pomalować 30 przejść dla pieszych czy zbudować 14 m kw. chodnika ze ścieżką rowerową.

Przypomnijmy, że udział Krakowa w podatku PIT stanowi aż 30% wszystkich dochodów miasta (na koniec 2019 r. wpływy z PIT wyniosły 1 mld 786 mln zł). Po podsumowaniu danych wiadomo, że za rok 2019 r. podatek PIT w Krakowie zapłaciło 649 365 osób, a więc o 32 705 mieszkańców brutto (z uwzględnieniem zgonów) więcej niż rok wcześniej. To oznacza, że od nowych podatników do budżetu miasta wpłynęło dodatkowe 90 mln zł. Mniej więcej tyle, za ile można zaprojektować i wybudować 3 zespoły szkolno-przedszkolne, 10 parków, czy kupić 9 tramwajów niskopodłogowych.

Co Kraków oferuje podatnikom w zamian? To nie tylko nowe inwestycje i zakupy sfinansowane dzięki większym wpływom do budżetu, ale także system zniżek i preferencji dostępnych w ramach programu Karty Krakowskiej, która działa w mieście od 2018 r. Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby, które spełniają co najmniej jeden z warunków: są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa lub rozliczają tu swój podatek dochodowy. Karta upoważnia do 35-proc. zniżki przy zakupie miesięcznych biletów komunikacji miejskiej oraz do zniżek (od 5 do 30 proc.) lub preferencji w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu – miejskich i komercyjnych. Karta Krakowska ma już dziś ponad 130 partnerów!

Od 1 lipca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. do programu Karty Krakowskiej przystąpiło ponad 258 tys. osób, w tym 32 375 osób korzysta z niej na podstawie formularza potwierdzającego odprowadzanie podatku PIT w Krakowie. Mieszkańcy zapisali Kartę Krakowską na 215 009 nośnikach plastikowych, a 64 820 osób korzysta z aplikacji mobilnej.

Karta Krakowska jest elementem polityki promocyjnej i społecznej miasta i ma na celu: zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej, zwiększenie dostępności dóbr kulturalnych, promocję miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlenia się, zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rozwój miasta i wzmacnianie poczucia dumy z bycia krakowianinem.

Przypomnijmy: aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym, wystarczy tylko mieszkać i dokonać zmiany urzędu skarbowego, czyli podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Powyższe dane dotyczą podatków płaconych za 2019 rok. Jeszcze wtedy nie obowiązywały zmiany ustawowe w ustawie o podatku dochodowym od osób, zmniejszające dochody samorządów. Także ewentualne skutki pandemii dla spadku dochodów pokażą się dopiero w wynikach za 2020 rok. Znaczny wzrost ilości podatników w 2019 na pewno możemy uznać za konsekwencję i sukces Karty Krakowskiej.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >