Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Kraków w trudnych czasach – 213. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

„Kraków w trudnych czasach” po raz 213. Po wyborach, a przynajmniej po pierwszej turze, wiele ciekawych efektów i niespodzianek. Najważniejsze to, co dalej, ale wygląda to w miarę, w miarę. Zaczynamy od spraw ponadkrakowskich w skrócie:

 • Wybory sejmikowe – ciekawie, bo wszyscy coś wygrali i wszyscy coś przegrali.
 • Dyskusja ws. aborcji – można i trzeba kulturalnie.
 • Wybory – druga tura i tu będzie ciekawie.
 • Wojna w Ukrainie to wojna o Europę.
 • Izrael i Palestyna – Hamas i Hagana.

I sprawy krakowskie w skrócie:

 • Krakowskie wybory prezydenckie – wielka niespodzianka i wielka szansa.
 • Krakowskie wybory do Rady Miasta – wielki sukces Koalicji Obywatelskiej (i Nowej Lewicy).
 • Jestem radnym elektem – uniknąłem klątwy prezydenckiej.
 • Kończy się najtrudniejsza kadencja i kończy się moja kadencja.
 • 35 lat Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego.

 

I sprawy ponad krakowskie szerzej:

1. Wybory sejmikowe – ciekawie, bo wszyscy coś wygrali i wszyscy coś przegrali. Jesteśmy po wyborach do sejmików, to najbardziej polityczne wybory i każdy może być zadowolony i niezadowolony. PiS stracił kilka sejmików, ale otrzymał więcej głosów niż Koalicja Obywatelska. Koalicja ma mniej głosów niż PiS, ale ma więcej sejmików. Jednak ma mniej niż oczekiwała. Trzecia Droga sporo dostała, na poziomie wyborów parlamentarnych, ale dużo mniej niż się spodziewała. Lewica ma chyba najgorzej, wręcz słabiutko, dużo gorzej niż było. 

2. Dyskusja ws. aborcji – można i trzeba kulturalnie. Odbyła się dyskusja o kilku projektach zmian ustawy aborcyjnej. I było dziwnie. Z jednej strony merytoryczne głosy i za liberalizacją i przeciw, ale i sporo, bardzo dużo głosów emocjonalnych, Jednak finał tego etapu jest pozytywny: większość sejmowa zgodziła się na kontynuację, choć wiadomo, że może z tego niewiele wyjść. Zobaczymy co dalej.

3. Wybory – druga tura i tu będzie ciekawie. Wybory samorządowe to wybór radnych sejmikowych i rad gmin, miast i powiatów, ale i wybory prezydenckie. I w tych ostatnich jest wiele dogrywek, ale i niespodzianek. Odpadło wielu znanych samorządowców, a w drugiej turze będzie walczyć też wielu znanych samorządowców. Wydaje się, że ludzie potrzebują w jakiś sposób zmiany, część (coraz znaczniejsza część) wyborców uważa, że czas części samorządowców się kończy, ale też wierzą wielu wielokadencyjnym włodarzom gmin. Ciekawe, ciekawe…

4. Wojna w Ukrainie to wojna o Europę. Ukraińcy bronią nie tylko swojego kraju, swojej ojczyzny, Kijowa, Lwowa, Doniecka, Charkowa i wielu innych miast, miasteczek, wsi i chutorów. Ukraińcy bronią Europy, Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, a potem Niemiec, Finlandii, w ogóle Skandynawii, ale i Francji, Beneluksu, także Hiszpanii, Włoch, Austrii, Portugalii i Bałkanów, a także Turcji i Stanów Zjednoczonych. Bo gdyby nie daj Boże to rosyjski mir ruszyłby na któryś z krajów NATO, to wtedy albo wszyscy w NATO bronimy tego kraju albo nie bronimy i następuje domino. Taka jest rzeczywistość i taka jest prawda.

5. Izrael i Palestyna – Hamas i Hagana. Bombardowanie i ataki na Palestynę, a w szczególności na strefę Gazy, robią wrażenie, bo giną niewinne ofiary, dzieci, obywatele innych państw, w tym Polacy. I nie dziwię się Amerykanom, że zaczynają coraz mocniej naciskać na Izraelczyków, ale i coraz częściej widać protesty w Polsce w tej sprawie. Rozumiem to ale… ale nie widziałem tych protestujących, kiedy arabski Hamas zaatakował 7 października niewinnych młodych ludzi zaraz przy granicy Izraela ze Strefą Gazy. Przecież wtedy okrutnie i bestialsko mordowano i gwałcono kobiety, dzieci, mężczyzn w zdecydowanej większości niebędących żołnierzami. I jeżeli ktoś protestuje przeciwko atakom Izraela na strefę Gazy, a nie protestował przeciwko bestialstwu i morderstwom Arabów 7 października, to, z całym szacunkiem, jest to kompletnie nieszczere i niesprawiedliwe.

I sprawy krakowskie szerzej:

1. Krakowskie wybory prezydenckie – wielka niespodzianka i wielka szansa. Wynik I tury wyborów prezydenckich w Krakowie zaskoczył wszystkich. Wielki sukces Aleksandra Miszalskiego i prawie 9% in plus różnicy względem drugiego Łukasza Gibały.

Skąd taki zaskakujący wynik? Myślę, że jest kilka powodów – pierwszy to wizyta Donalda Tuska w środę przed wyborami, gamechanger. Drugi to realne poparcie prof. Mazura. Trzecie to reakcja części elektoratu kandydatów panów Kuliga i Komarewicza, a także Mazura, obawiających się, że w drugiej turze będą panowie Gibała i Kmita. Czwarte to „bańkowatość” sondaży, szczególnie Gibały. To widać po przegranej takich kandydatów jak Małgosia Jantos,  Tomasz Pytko, ale też po stosunkowo słabych wynikach wszystkich jedynek.

Przegrana Gibały spowodowała histeryczne reakcje, ataki i wielkie zdenerwowanie. I to widać, to czuć. A jak ktoś jest w nerwach – popełnia błędy i coraz więcej traci. Takim „pocałunkiem śmierci”  jest poparcie Prawa i Sprawiedliwości dla Łukasza Gibały. Dla wielu, bardzo wielu zwykłych ludzi oznacza to, że trzeba bronić Krakowa przed Gibałą z PiSem, bo choć i jedni i drudzy mówią, że za tym nie idą żadne zobowiązania, to jednak wielu uważa, że jest to „zgniły deal Gibały” i w ten sposób PiS, przegrany w wyborach prezydenckich, wejdzie do władzy w Krakowie. Oby nie, ale trzeba się obawiać, trzeba reagować…

2. Krakowskie wybory do Rady Miasta – wielki sukces Koalicji Obywatelskiej (i Nowej Lewicy). Koalicja Obywatelska/Nowa Lewica dostała w wyborach do Rady Miasta ponad 40% i 24 mandaty. To świetny wynik, najlepszy w historii krakowskiego samorządu. Powodem tego sukcesu była dobra kampania, zaangażowanie większości kandydatów i słabość innych, szczególnie PiS i Koalicji Kraków dla Mieszkańców. Pisałem o wielkich przegranych, bo i p. Jantos i p. Pytko nie zajęli nawet pierwszego niebiorącego miejsca, a to oznacza de facto brak możliwości wejścia w tej kadencji w samorząd. Ciekawe wybory, wiele pokazujące i wiele ustawiające.

3. Jestem radnym elektem – uniknąłem klątwy prezydenckiej. Startowałem do Rady Miasta z drugiego miejsca w 4. Okręgu Wyborczym i zostałem radnym. Wielu uprzedzało mnie o tzw. klątwie prezydenckiej, kiedy startujący wiceprezydenci albo nie dostawali się do Rady albo dostawali się ledwo, ledwo. Mnie się udało bez problemów, mam swój plan i jeszcze wielu, wielu zadziwię i zdziwię. Będzie ciekawie …

4. Kończy się najtrudniejsza kadencja i kończy się moja kadencja. Warto ją podsumować i przedstawić najważniejsze sprawy z mojego zakresu działania i ich efekty:

 1. Przyspieszenie mieszkaniowe – przekazanie mieszkańcom około 3 000 mieszkań (w tym prawie 600 nowowybudowanych, około 1900 wyremontowanych pustostanów, około 500 – TBS), mieszkanie za remont, a także:
  • Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie socjalne z 2 do 5 lat do pół roku – 2 lata.
  • Skrócenie listy czekających z 2800 do 400 osób.
  • Uruchomienie nowych działań: SIM, SAN.
 2. Nowoczesny kontakt mieszkańców z samorządem – Krakowskie Centrum Kontaktu: 
  • 98% połączeń jest odbieranych.
  • 73% połączeń obsługuje pierwsza linia.
  • Działa Call Center i portal internetowy.
  • W planie aplikacja smartfonowa.
 3. Wysoka ocena jakości obsługi mieszkańców :
  • Najwyższa ocena w anonimowych ankietach – 4,57 (w skali 0-5).
  • Wdrożona obsługa przez paczkomaty.
  • Wdrożenie na szeroką skalę obsługi zdalnej.
 4. Wprowadzenie ograniczeń w godzinach sprzedaży alkoholu w sklepach w Krakowie:
  • Społeczny program odpowiedzialnej sprzedaży.
  • Bardzo szerokie konsultacje (12 tys odpowiedzi w ankiecie, badania społeczne).
  • Jednoznaczne poparcie proponowanego projektu.
  • Radykalne zmniejszenie skali interwencji Policji i Straży Miejskiej.
 5. Wsparcie rynku pracy podczas pandemii:
  • Prawie 100 tys pożyczek dla przedsiębiorców.
  • Utrzymanie ponad 80 tys mikroprzedsiębiorców.
  • Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy.
 6. Uporządkowanie spraw fortowych:
  • Remonty generalne 2 dużych fortów (Fort Borek i Dom Kultury oraz Fort Jugowice i Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego).
  • Remonty częściowe kilku fortów.
  • Pozyskanie nowych źródeł finansowania.
  • Pozyskanie nowych najemców.
  • Stworzenie Szlaku Twierdzy Kraków.
 7. Zwiększenie bazy podatkowej podatników PIT w Krakowie:
  • Zwiększenie bezwzględnej liczby podatników o 75 tys osób, co oznacza bezwzględny wzrost o około 220 mln zł.
  • Zwiększenie względnej liczby podatników o 230 tys osób, co oznacza względny wzrost o około 700 mln zł.

Serdecznie dziękuję moim współpracownikom, pracownikom, kierownikom, dyrektorom, dziękuję Panu Prezydentowi, Kolegom i Koleżance Zastępcom Prezydenta, Pani Skarbnik, Dyrektor Magistratu, Panu Sekretarzowi, Prezesom, zarządom, pracownikom, bezpośrednim współpracownikom, wreszcie i przede wszystkim mieszkańcom. Było ogromnym zaszczytem pracować z Państwem i jestem z tego dumny. To był, jak na razie, najważniejszy czas w moim życiu. Liczę jednak, że najważniejsze jeszcze przede mną. Jako urzędujący zastępca prezydenta, a jednocześnie wybrany radny elekt, mam ustawowe obowiązki i w najbliższym czasie te obowiązki wypełnię. Żegnam się z Państwem, ale mówię nie tylko „dziękuję”, mówię także „do zobaczenia”.  

5. 35 lat Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. W sobotę w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się spotkanie Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego w 35. rocznicę powstania Komitetu i startu w wyborach w 1989 roku. Wiele osób, ciekawa dyskusja, ważne wnioski. Jeden z nich to propozycja uznania 4 czerwca za święto państwowe. Drugi to propozycja znalezienia sposobów, aby przekazać młodemu pokoleniu wartości Solidarności i Komitetów Obywatelskich i pokazania tego wielkiego procesu odzyskiwania niepodległości w latach 80-tych XX wieku. To także wielkie podziękowanie dla osób, które wtedy w ten proces się zaangażowały i poświęciły się temu w tamych czasach.

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >