Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Kraków w trudnych czasach – 209. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Witam po raz 209. na blogu „Kraków w trudnych czasach”. Dziś o nierealnych obietnicach, ale i o obietnicach spełnionych. Najpierw jak zawsze o sprawach ponadkrakowskich w skrócie:

  • Ukraina i wizyta Tuska i Dudy w USA.
  • Polityka zagraniczna prowadzona przez ambasadorów nieznających języków.
  • Pegasus i próby dezawuowania poważnej sprawy.
  • Obrona Cywilna to wielkie wyzwanie.

I sprawy krakowskie w skrócie :

  • Powoli podsumowanie działań mieszkaniowych w upływającej kadencji.
  • O „prohibicji”, czyli o ograniczaniu godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w nocy.
  • Barwy kampanii.
  • Obietnice trudne do zrealizowania.
  • Konwencje wyborcze w Krakowie.
  • Marsz Pamięci w Krakowie.

 

I szerzej o sprawach ponad krakowskich:

1. Ukraina i wizyta Tuska i Dudy w USA. Sprawy obrony i polityka zagraniczna powinny być sprawami ponadpolitycznymi i tak chwilowo się stało. Prezydent Duda i Premier Tusk wspólnie odbyli wizytę i rozmawiali z Prezydentem USA. Jednym z najważniejszych elementów było i jest naciskanie na Przewodniczącego Izby Reprezentantów w sprawie odblokowania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Amerykanie, szczególnie ci od Republikanów, jakby nie rozumieli, jak dużo od nich zależy i jaką ponoszą odpowiedzialność. Niestety także część Polonii przyłączyła się do blokowania pomocy i wzywania do zakończenia pomagania i zakończenia wojny. Dziwne to, ale zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę działania Rosjan. 

2. Polityka zagraniczna prowadzona przez ambasadorów nieznających języków. Zaraz po wizycie Panów w USA Minister Spraw Zagranicznych odwołał znaczną liczbę obecnych, a wyznaczonych przez PiS, ambasadorów. Powód był prosty – rząd prowadzi politykę zagraniczną i musi mieć do tego narzędzia w postaci ambasadorów. A przy okazji okazało się, że znaczna część z nich nie znała lokalnych języków, a i z uniwersalnymi językami mieli duże problemy. I w takiej sytuacji byli mocno nieprzydatni, a wręcz byli zagrożeniem dla normalnej polityki zagranicznej. 

3. Pegasus i próby dezawuowania poważnej sprawy. Kiedyś rząd, a raczej minister sprawiedliwości z PiS, kupił od Izraela system kontroli Pegasus. Wygląda na to, że Pegasus stosowany był nie tylko do monitorowania groźnych przestępców, ale i do monitorowania opozycyjnych polityków i w tej sprawie trwa Komisja Nadzwyczajna. Wokół tego jest sporo zamieszania i nadużyć, ale prędzej czy później sprawa zostanie wyjaśniona. 

4. Obrona Cywilna to wielkie wyzwanie. Niby jest ustawa o obronie ojczyzny, ale chyba zapomniano o wyzwaniach, potężnych wyzwaniach w sprawach obrony cywilnej mieszkańców w Polsce. Potrzeba schronów dla mieszkańców, zabezpieczeń fizycznych, brakuje procedur i treningów. I nie chodzi o „wywoływanie wilka z lasu”, ale chodzi o realne bezpieczeństwo Polaków. I trzeba taką ustawę nie tylko uchwalić, ale i wdrożyć i to także na poziomie lokalnym, samorządowym.

I sprawy krakowskie:

1. W upływającej kadencji w sprawach mieszkaniowych sporo się działo. Wstępnie to teraz podsumuję.

Udało się pozyskać i wyremontować ponad 1900 pustostanów. Niektórzy dziwią się, że czasami tyle pustostanów jest na stanie w danym momencie, ale tylko część z nich jest bezpośrednio i natychmiast przeznaczona do remontów. Część to są pustostany „w trakcie” przejmowania, część niestety nie może być na teraz wykorzystana na mieszkania ze względów formalnych czy technicznych, część jest w obiektach do innego wykorzystania (np. do wyburzenia albo w wyniku przegranych procesów do oddania właścicielom). W pojawiających się od lat na BIP  zestawieniach jest to szczegółowo wyjaśnione.

Około 600 mieszkań wybudowano, a w Warszawie, z 3,5 razy większym budżetem i ludnością, wybudowano niecałe 1100 mieszkań, co stawia Kraków zdecydowanie przed Warszawą, jeśli chodzi o nowe mieszkania. Tak więc w upływającej kadencji dostarczono około 2500 mieszkań socjalnych.

Oprócz tego około 300 mieszkań zostało wyremontowanych w trybie „Mieszkanie za remont” i wcześniejszego „Programu pomocy lokatorom”. Około 200 mieszkań pozyskano w wyniku współpracy z działającymi w Krakowie Towarzystwami Budownictwa Społecznego. Tak więc w sumie dostarczono około 3000 mieszkań.

To chyba największa liczba w Polsce, ale „nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”. Na remonty pozyskano znaczne, ale niewystarczające środki z Funduszu Dopłat BGK. W upływającej kadencji powołano Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową i przygotowano inwestycje na około 300 mieszkań. W tej kadencji przygotowano Społeczną Agencję Najmu. Również w tej kadencji przetestowano i określono potrzebne zmiany w działaniach w zakresie programów  „Kooperatywa” i „Mieszkanie za grunt”. Jeżeli to wszystko to mało, to zobaczmy, co będzie realnie, nie w obietnicach, w przyszłości. 

2. O „prohibicji” czyli o ograniczaniu godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w nocy. Ważnym działaniem w upływającej kadencji były działania na rzecz ograniczania negatywnych skutków picia alkoholu. W kadencję wchodziliśmy z uchwałą Rady Miasta o wprowadzeniu na terenie Dzielnicy I ograniczenia w sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach 22.00-6.00 rano. Uchwalono to, ale kilka miesięcy później Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał tę uchwałę za niezgodną z prawem i zawiesił jej wykonanie.

W 2019 roku udało się uzgodnić i wprowadzić społeczny program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu i ponad 150 krakowskich kupców zdecydowało się nie sprzedawać alkoholu w godzinach nocnych (0.00-5.30), ale i wprowadziło szereg innych ograniczeń. Niestety, poza krakowskimi kupcami do programu nie przystąpiły sieci handlowe i sieci stacji benzynowych. Program zakończył się w pandemii i nie był kontynuowany.

Po pandemii, w 2023 roku, mieszkańcy interweniowali u radnych i Komisja Petycji zawnioskowała do Prezydenta Miasta o wprowadzenie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. Bardzo poważnie podeszliśmy do tej sprawy. Została zorganizowana papierowo, telefonicznie i internetowo ankieta w temacie, co na ten temat myślą mieszkańcy. Ponad 12 tys. mieszkańców się wypowiedziało, 55% było za wprowadzeniem zakazu nocnej sprzedaży, a 45% było przeciw. Podobny wynik był otrzymany w badaniach społecznych. Spotkania z mieszkańcami pokazywały ogromne emeocje z jednej i z drugiej strony. Zanim przedstawiono projekt uchwały konsultowano tę sprawę też z krakowskimi kupcami.

W efekcie tych wszystkich działań Prezydent przedstawił projekt uchwały, proponujący ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach 0.00-5.30 na terenie całego miasta i w maju 2023 Rada Miasta zagłosowała: 32 głosy za, 5 wstrzymujących, a wielkim zaskoczeniem był wniosek kupców z Kongregacji Kupieckiej, aby głosować za ograniczeniami.

Niektórzy, najczęściej głośni tylko w mediach społecznościowych, mówili o zgniłym kompromisie, ale po pół roku obowiązywania tych zasad okazało się, że interwencje nocne Policji zmniejszyły się prawie o 50%, a interwencje Straży Miejskiej o 40%. I to jest wymiar sukcesu, który osiągnięto w drodze krakoskiego kompromisu. 

3. Barwy kampanii. Przedziwne sytuacje. Kolejny zastępca Prezydenta startuje, startuje w ostatnim momencie, a Kraków huczy od plotek. Na listach pojawiają się dawno zapomniane persony i bardzo dobrze. Obiecywane są nierealne sprawy i nikt tego nie kwestionuje, nie ma jakiejś kontroli, weryfikacji, monitoringu i to nie jest dobre.

Sam do startu podchodzę bardzo poważnie i za chwilę odsłonię kolejne pomysły i plany, zarówno lokalne, dotyczące spraw w dzielnicach, jak i sprawy ogólnokrakowskie, pokazujące nowe działania mieszkaniowe, finansowe, w zakresie bezpieczeństwa, w zakresie internetu i wreszcie w zakresie szerszego wykorzystania Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Nie tylko powiem co, ale przede wszystkim jak, za co i gdzie to zorganizować. Tak widzę swoją rolę jako kandydata na radnego Miasta Krakowa, bo to naprawdę poważna sprawa. 

4. Obietnice trudne do zrealizowania. Jedni obiecują metro za 36 MLD zł i jak się dowiadują, że w KPO nie będzie na to pieniędzy, to wskazują finansowanie przez partnerstwo publiczno prywatne, jakby nie zdawali sobie sprawy, jak zwiększa to realną cenę tego projektu.

Inni proponują, żeby w celu zmniejszenia korków wprowadzić bezpłatne transportowe piątki. Oczywiście jakiś pomysł to jest, ale to oznacza co najmniej 60 mln zł mniej z biletów, już nie mówiąc o braku kilku/kilkunastu milionów od gmin ościennych.

Jeszcze inny kandydat obiecuje wybudowanie 10 000 mieszkań czynszowych – super pomysł, tylko że… Tylko że jakby nie wiedział, że będzie musiał pozyskać kilkanaście procent środków będących w dyspozycji na cały kraj na ten cel, jakby nie wiedział, że na to potrzeba minimum 50 hektarów terenu przeznaczonego na wysokiej gęstości mieszkalnictwo, których w Krakowie nie ma, jakby zapomniał, że obok mieszkań czynszowych musi jeszcze zabezpieczyć około 2-3 tysiące mieszkań socjalnych i jakby nie wiedział, że ma także inne obowiązki mieszkaniowe.

Ci kandydaci obiecujący takie rzeczy jakby nie wiedzieli, jakie są realne możliwości i ograniczenia, a media jakoś o to nie pytają. Taki czas. A potem się o obietnicach zapomni albo powie, że sytuacja nie pozwoliła…

5. Wyborcze konwencje w Krakowie. W Krakowie w ostatnim czasie odbyło się kilka konwencji wyborczych. Była konwencja wyborcza Stowarzyszenia i Komitetu Wyborczego Lepszy Kraków. Kilka ciekawych pomysłów, kilka pomysłów już wdrażanych, wynikających z nieznajomości działań w Krakowie, sporo nowych ludzi, trochę ludzi już w przeszłości działających w samorządzie. Zobaczymy, jak to publicznie i wyborczo wypadnie. Była konwencja Łukasza Gibały i Stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców” w Teatrze Proxima, w lekkiej ciemności, pokazująca przede wszystkim nowych i mocno, do bólu wyreżyserowana. Zobaczymy.

I była też konwencja Koalicji Obywatelskiej, w Hali Cracovii, wspólnie z pierwszym samorządowcem Rzeczpospolitej – Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, posłem z Krakowa, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz z Panią Marszałek Dorotą Niedzielą. Czytelny sygnał zapowiadającej się wreszcie dobrej współpracy Rządu Rzeczpospolitej i władz Krakowa. 

6. Marsz Pamięci z okazji 81. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Jak zawsze o tej porze, w rocznicę likwidacji w marcu 1943 roku getta w Krakowie, odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca zamordowanie prawie 25% ludności Krakowa pochodzenia żydowskiego. To największa tragedia w historii Krakowa. Jako Kraków musi o tym pamiętać i pamiętamy. Shalom Kroke !

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >