Kraków w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Od jakiegoś czasu wszyscy działamy w wielkim szoku i stresie. Koronawirus zmienił nasze myślenie, nasze działanie. Rosną oczekiwania wobec władzy publicznych, rosną problemy, pojawiają się nowe zaskoczenia. Wiele osób pyta mnie, co w wielu sprawach się dzieje, co robi Miasto, jak się przygotowuje, gdzie są problemy, gdzie jest nadzieja…

Postanowiłem o tym w miarę regularnie pisać, szczególnie że jako osoba publiczna przeszedłem emocje związane z kwarantanną i badaniem testem potencjalnego zarażenia. Na szczęście jestem zdrowy, ale wiem, jak czuje się osoba, czekająca na wyrok.

Widzę wspaniałe działania wielu, służb medycznych, służb publicznych, ale i zwykłych ludzi. Znam, też z własnego doświadczenia, błędy i niedociągnięcia odpowiedzialnych za przygotowanie nas do takich sytuacji. Ale w tej chwili, jak na wojnie, najważniejsze jest zwyciężenie „wroga” jakim jest straszliwy wirus. Zawieszone być powinny wszelkie spory, także polityczne, bo najważniejsze, jak na wojnie, jest zwyciężenie wirusa. Na podsumowania, rozliczenia, odpowiedzialność przyjdzie czas „po wojnie”. Dziś walczymy z wrogiem i go zwyciężymy.

W codziennych informacjach będę pisał o działaniach miasta, o konsultacjach, o rozmowach. Dzieje się w tych sprawach bardzo dużo. Miasto zmieniło zasady obsługi mieszkańców, tylko w USC obsługujemy bezpośrednio, wszędzie indziej mieszkańcy mogą kontaktować się elektronicznie, telefonicznie albo zostawiać swoje dokumenty w skrytkach. Miasto wcześniej wypłaca świadczenia, funkcjonuje w ograniczony sposób komunikacja, zbierane są śmieci, funkcjonuje infrastruktura, dostarczana jest woda, ciepło, prąd, odbierane śmieci i ścieki. Sprzątane są ulice i wszystkie ważne miejsca. Interweniuje Straż Miejska, działają wszelkie zmienne służby. Zdajemy sobie sprawę, że nasi pracownicy są poddani wielkiemu stresowi, pomagamy umożliwiając zdalną pracę, pozwalając działać w domu, ale też i wymagając, żeby nasza samorządowa służba cały czas działała. Dzieci i młodzież nie chodzą do szkół, co niesie konsekwencje. Zmieniliśmy zasady obsługi strefy parkowania, inaczej funkcjonuje komunikacja. Miasto, poprzez swoje służby, pomaga tysiącom mieszkańców, i tym na kwarantannach, i seniorom, i osobom samotnym czy w ogóle potrzebującym. To ogromna praca miejskich służb.

Jako miasto musimy przygotowywać się na jeszcze trudniejsze  czasy – powszechną kwarantannę, nowe miejsca szpitalne, większą ilość potrzebujących, większą ilość osób nieobecnych w pracy. Musimy być przygotowani, że będzie o wiele więcej osób potrzebujących pomocy i ten obowiązek spocznie na samorządzie. Chcemy działać wspólnotowo, wykorzystać wielką energię i zaangażowanie krakowskich społeczników, harcerzy, wolontariuszy, sąsiadów, opiekunów. Jako miasto musimy przygotować wsparcie dla krakowskich przedsiębiorców, których dotkną skutki kryzysu, bo to przecież przedsiębiorcy są wielkimi „dobroczyńcami” Miasta. Musimy też wziąć pod uwagę ogromną rzeszę cudzoziemców pracujących i mieszkających w Krakowie. Przed nami wiele spraw, zadań i problemów, także tych nieznanych.

To wielka próba dla krakowskiego samorządu, dla mieszkańców, dla służb, dla wszystkich. Jestem pewien, że tę próbę uda nam się pozytywnie przejść.

Cdn.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >