Kraków w czasach zarazy – wsparcie Państwa dla przedsiębiorców i obywateli

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jesteśmy, jak mówią znawcy, dopiero przed najważniejszymi problemami związanymi z rozprzestrzenianiem się epidemii w Polsce i w Krakowie. Pewnie będzie także u nas tysiące zarażonych, wstrzymane działania publiczne. To wszystko spowodowało i spowoduje zmniejszenie aktywności gospodarczej, problemy obywateli, przedsiębiorców i samorządowców w czasach zarazy. Warto więc porozmawiać o oczekiwaniach w sprawie wsparcia Państwa i samorządów w czasach zarazy. O działaniach samorządów była już kilkukrotnie mowa. Teraz o wsparciu Państwa.

Władze państwowe pokazały pakiet wsparcia nazwany tarczą Antykryzysową. Wiele osób pyta o ocenę tej propozycji.

Niewątpliwie jako plusy można podać, że jest i to jest dość szybko, że uwzględnia niesłychanie ważną, a niedostrzeganą publicznie, sprawę płynności finansowej w Polsce (wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby banki czy bankomaty nie wypłacały gotówki), że uwzględnia szereg spraw urzędowych, choćby wstrzymanie biegu części spraw urzędowych, czy spraw wobec cudzoziemców. To plusy.

Ale są też poważne, bardzo poważne minusy. Po pierwsze kompletnie w tym pakiecie wsparcia brak działań wspierających dla samorządów. Nie uwzględnia znacznego spadku dochodów (ale i wzrostu wydatków) samorządów. Nie uwzględnia braku możliwości decyzji władz uchwałodawczych samorządów. Nie uwzględnia potrzeby przesunięcia części zobowiązań mieszkańców i przedsiębiorców, o których decyduje Państwo. Nie określa szczegółów tzw. pakietu inwestycji publicznych realizowanych w przyszłości przez samorządy. To są minusy samorządowe tzw. tarczy anykryzysowej.

Także przedsiębiorcy mocno krytykują wsparcie w czasach epidemii. Pomoc bezzwrotna w wysokości 5 tysięcy zł dla przedsiębiorcy, który na same płace musi wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych jest tego symbolem. Nie ma prostego zawieszenia pobierania PIT, CIT, ZUS, nie ma zmiany regulacji wobec poboru VAT. Część działań zaproponowanych przez rząd jest mocno skomplikowanych – pomoc w zakresie tylko odłożenia płacenia ZUS jest bardzo zbiurokratyzowana. Także krakowscy przedsiębiorcy bardzo skrytykowali pakiet wsparcia przedsiębiorczości. W wielu innych krajach ten pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców (ale i samorządów) jest o wiele bardziej odważny. Zaniechanie poboru podatków, ubezpieczeń, wypłata dla wszystkich zatrudnionych „postojowego” przez skarb państwa, wsparcie subwencyjne samorządów wszystkich szczebli – to działania, których wielu polskich przedsiębiorców i samorządowców oczekuje.

Osobną kwestią jest realność działań pomocowych, rozumiana jako realne źródła finansowania wsparcia. W wielu krajach tymi źródłami są oszczędności pozyskane przez państwa w czasach prosperity. U nas tych oszczędności praktycznie nie ma. Drugim źródłem są zmiany w zakresie wydatków Państwa i rezygnacja ze znacznej części tych wydatków. Tego też nie podano. Dlatego polska Tarcza antykryzysowa wymaga zasadniczych zmian. I o tym mówią i przedsiębiorcy, i samorządowcy.

Podsumowując, proponowane przez Państwo wsparcie dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w ocenie i przedsiębiorców i samorządów wydają się być zdecydowanie niewystarczające i wymagające zdecydowanego rozszerzenia. Samorządy i przedsiębiorcy oczekują  szerokiego, odważnego wsparcia, takiego jak w wielu europejskich krajach. Jeżeli coś jest  możliwe choćby na Węgrzech, czemu nie jest możliwe w Polsce ? Czas zarazy to czas trudnej próby dla wszystkich !

Polecam dwa artykuły na ten temat na stronach biznes.lovekrakow.pl oraz portalsamorzadowy.pl

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >