Kraków w czasach zarazy – Podsumowanie trzeciego tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Mija trzeci tydzień Krakowa w czasach zarazy. Krótka informacja o tym, co ważnego działo się w Polsce i w Krakowie w tym czasie, co będzie się działo w następnym okresie. To krótkie podsumowanie jasno pokazuje zakres i sposób reagowania władzy lokalnej i centralnej i podstawowe różnice między nimi.

W Polsce ruszyła bardzo dziurawa tarcza antykryzysowa. Dziurawa bo obejmująca tylko część przedsiębiorców i to w stosunkowo małym zakresie. Do urzędów pracy dostarczane są, niestety dość skomplikowane dokumenty w sprawie poszczególnych instrumentów wsparcia. W urzędach pracy rusza fala zwolnień grupowych i zwolnień w ogóle. Także widać jak to się dzieje z przedsiębiorcami, którzy w coraz większej liczbie zawieszają lub wyrejestrowywują działalność gospodarczą. Za tym bardzo szybko przyjdą spadki dochodów Państwa i samorządów, ale i wzrost nakładów przede wszystkim samorządów na pomoc społeczną. Wchodzimy w głęboką recesję gospodarczą i społeczną.

W tej atmosferze jak z innego świata wyglądają dyskusje o terminie i sposobie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju. Naprawdę mieszkańcy i obywatele tym się w obecnej dramatycznej sytuacji nie interesują, o czym też świadczy znikome zainteresowanie płatnym udziałem w komisjach wyborczych. Pomysł, że to ma robić poczta albo jakieś wydzielone służby mundurowe, wygląda na jakiś komediodramat, a pomysł, że dla przesunięcia terminu wyborów trzeba zmieniać konstytucje, to jakaś antyczna tragedia. Przecież już mamy stan nadzwyczajny i obostrzenia stanu nadzwyczajnego bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Coraz głośniej słychać, że taki stan to łamanie konstytucji.

W Krakowie wdrażamy założenia programu wsparcia mieszkańców i przedsiębiorców – PAUZA. Już ponad 500 przedsiębiorców zgłosiło się w sprawie ulg i zwolnień w zakresie lokali użytkowych, już ponad 300 przedsiębiorców otrzymało ulgi i zwolnienia w zakresie innych płatności wobec gminy. Za chwilę podobne działania będą stosowane wobec przedsiębiorców mających wobec miasta zobowiązania podatkowe. Zawiesiliśmy dla ponad 15 tysięcy rodzin zmiany czynszowe. Daliśmy wsparcie finansowe i organizacyjne służbie zdrowia, uruchomiliśmy odrębne linie autobusowe tylko dla służby zdrowia, w miarę możliwości finansujemy różne działania wspierające służbę zdrowia. Dezynfekujemy, jako pierwsi w Polsce przystanki, przymierzamy się do programu wsparcia instytucji i twórców kultury. Obsługujemy, ale z poszanowaniem zdrowia naszych pracowników, tysiące spraw naszych mieszkańców.

To krótkie podsumowanie jasno pokazuje zakres i sposób reagowania władzy lokalnej i centralnej i podstawowe różnice między nimi.

Co dalej, co w następnym, już świątecznym, czwartym  tygodniu zarazy w Krakowie ?

Na pewno świąteczny tydzień będzie wyglądał inaczej niż wszystkie świąteczne tygodnie. Siedzimy w domach, wychodząc tylko w najważniejszych sprawach. Samorząd Krakowa będzie wdrażał swoje obowiązki, zajmując się także wzmożoną obsługą przedsiębiorców i osób bezrobotnych. Będziemy wdrażać postanowienia tarczy antykryzysowej i przygotowywać wsparcie dla różnych obszarów działalności. I wszyscy będziemy się zastanawiać i programować swoje działanie po Świętach Wielkiej Nocy.

Chcę ogromnie podziękować tysiącom Krakowian, którzy mimo ograniczeń pomagają swoim sąsiadom, ale i krakowskiej służbie zdrowia. Przedsiębiorcy i mieszkańcy szyją maseczki, robią przyłbice i inne możliwe elementy wsparcia służby zdrowia, finansują zakupy i pomoc. Widzialna ręka, harcerze ZHR i ZHP, sąsiedzi i różne organizacje wspomagają jak największą liczbę potrzebujących. Kraków, samorząd, organizacje pozarządowe, sami mieszkańcy i przedsiębiorcy robią wiele, bardzo wiele dobrego. Dobro na pewno wraca i wróci do nas, gdy najbardziej tego będziemy potrzebowali…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >