Kraków w czasach zarazy i wojny – 140. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków w czasach zarazy i w czasach wojny, po raz 140. Dziś trochę o rocznicach, trochę o „czarnych łabędziach”, trochę o oczywistościach, które dla wielu nie są oczywistościami.

 

Najpierw sprawy ogólnopolskie:

1. Tydzień zdominowany został przez tragiczne wydarzenie na wschodzie Polski, śmierci 2 osób i ewidentny dowód, że Polska jest krajem przyfrontowym, narażonym na wszelkie tego niebezpieczeństwa. Dobrze, że czekano z ostatecznym stanowiskiem w sprawie czyja to była rakieta i skąd przyleciała oraz czy to było zamierzone czy przypadkowe. Bardzo źle, że o wszelkich informacjach, także tych podstawowych, dowiadywaliśmy się z komunikatów agencji zagranicznych i władz zagranicznych. Widać, że władze polskie były i chyba są kompletnie nieprzygotowane do reagowania na takie nieprzewidziane, a jednak przewidywalne wydarzenia. Chaos i brak informacji nie jest dobrą polityką informacyjną. 

2. Wygląda, że władze Rzeczpospolitej zdają sobie sprawę, iż bez środków z Krajowego Planu Odbudowy czeka Rzeczpospolitą totalny regres i zapaść ekonomiczna i wielka przegrana Zjednoczonej Prawicy. Aby temu zapobiec z jednej strony Prawica chce wymusić na Unii zgodę na przekazanie środków, mimo niezrealizowania tzw. kamieni milowych, ale z drugiej strony próbuje się dogadać z UE. Na przeszkodzie stoi Ziobro i coś się stanie. Jeśli się nie stanie, to Prawica zdjęła tzw. kotwice budżetowe, czyli istniejące od lat zabezpieczenia przeciwko nadmiernemu zadłużaniu i ma w rezerwie opcję zadłużania za wszelką cenę. A ceną są wygrane wybory. Jednak to się nie uda. 

3. Idzie zima, idą oszczędności, wszelkie oszczędności i ograniczenia. Odbywa się to w całej Polsce, ale szczególnie interesują nas ograniczenia lokalne. Pracujemy nad tym, aby ograniczenia nie odbywały się z uszczerbkiem dla bezpieczeństwa i możliwości obsługi mieszkańców. Musimy się liczyć jednak z konsekwencjami, z problemami, z dalszymi ograniczeniami. Będzie krócej, zimniej, czasami wolniej. Ale każdy będzie obsłużony, każdy będzie zaopiekowany, każdy będzie zabezpieczony.

I sprawy krakowskie:

1. Zeszły tydzień to prezentacja projektu  budżetu Krakowa na 2023 rok. W tym czasie wszystkie samorządy przedstawiły swoje projekty i co było wspólne, niezależnie od lokalizacji samorządu, wielkości, politycznych barw władzy, to narzekanie, że to najtrudniejszy budżet od lat. Wszędzie było, że jest zdecydowanie mniej pieniędzy, bo mamy mniejszy PIT i część innych dochodów, a jednocześnie mamy zdecydowanie większe koszty, bo paliwa, bo energia, bo płace, bo inwestycje związane z umowami. Wszędzie jest wielkie sygnalizowanie braków i problemów.

Nie inaczej jest w Krakowie, choć i tak w wielu sprawach jesteśmy w lepszej sytuacji niż większość innych samorządów. Kiedy wzrastają koszty transportu, to albo zwiększymy ceny biletów albo dopłacimy z innych dochodów. Ale już teraz bardzo dużo dopłacamy z innych dochodów i nie ma już skąd dopłacić, więc albo czeka nas wzrost cen biletów (ale i tak jeden z najniższych w Polsce) albo redukcja przejazdów, czego też nikt nie chce. Mówimy tu o setkach milionów zł, a nie o kilkunastu milionach, które można znaleźć w oszczędnościach.

O tym, że Kraków jest i tak w lepszej sytuacji niż inni, świadczą opinie specjalistów z RIO, firm finansowych finansujących miasto, firm ratingowych. Ich opinie mówią o problemach finansowych, ale pochodzących spoza samych działań Krakowa. I, co ciekawe, nie wskazują zadłużenia Krakowa jako istotnego problemu miasta. Spadek dochodów spowodowany polityką finansową Państwa przy równoległym ogromnym wzroście kosztów spowodowanych inflacją to nasz, ale i wszystkich samorządów, największy problem. Ciekawe co na ten temat powiedzą lokalni specjaliści od finansów? Podzielą zdanie specjalistów, czy pokażą nowatorskie, innowacyjne podejście oderwane od ekonomicznych analiz specjalistów i realiów ekonomii?

2. Obecny tydzień to Jubileusz 20-lecia Prezydenta Majchrowskiego na stanowisku Prezydenta Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. To najdłużej działający Prezydent Krakowa od czasów XIX wieku, dłużej niż Leo, czy ktokolwiek inny. Wielu zastanawia się nad przyczyną tego fenomenu. Bo rzeczywiście profesor Jacek Majchrowski jest najlepiej funkcjonującym i dającym sobie radę na krakowskim, niełatwym rynku politycznym politykiem. Nie ma JMR, nie ma nikogo z Lewicy, Prawica ma swoich liderów, ale nie krakowskich. Symbolem siły Prezydenta Majchrowskiego jest przegrana w 1. turze samorządowych wyborów prezydenckich Andrzeja Dudy, potem Prezydenta RP. Można powiedzieć, że łatwiej zostać prezydentem RP niż wygrać z Prezydentem Majchrowskim.

Skąd ten fenomen? Prezydent Majchrowski ma ogromny dar i umiejętność lojalnego rozmawiania z każdym, niezależnie od wieku, poglądów, pozycji. Ta umiejętność rozmawiania to nie tylko szacunek dla rozmówcy, ale i pamiętanie o efektach. Jeżeli Prezydent Majchrowski coś komuś obiecał – jest to realizowane, czasem szybciej, czasem wolniej w zależności od okoliczności, ale jest realizowane. To powoduje, że w opinii wielu Prezydent Majchrowski jest szanowany przez ludzi z różnych stron politycznej sceny. A ci, co nie umieją się porozumieć, winy powinni poszukać u siebie. I drugi dar – dobre podejście w doborze kluczowych współpracowników. Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel, Skarbnik Lesław Fijał, dyrektorzy (śp) Stanisław Dziedzic, spraw budżetowych, prezesi spółek niezmieniani po przejęciu władzy, mający ogromne kompetencje. To ogromna umiejętność Prezydenta Majchrowskiego, bardzo rzadka i bardzo skuteczna, patrząc na minimalną fluktuację kluczowych kadr. Prezydent ma wiele zalet, ale te dla krakowskiego samorządu są wg mnie kluczowe.

I drugi aspekt sprawy – czy te 20 lat to jakiś specyficzny sukces, czy też każdy na miejscu Prezydenta Majchrowskiego zrobiłby to samo? Otóż nie przypuszczam, żeby ktoś inny zrobił to samo. Zwrócę uwagę na ogromny rozwój infrastruktury technicznej Krakowa: system zagospodarowania odpadów, bezpieczny system ciepłowniczy, najnowocześniejszy w Polsce tabor transportu publicznego, bardzo sprawny system wod-kan. Czy inni też tak mają? Mają, ale nie aż tak. Najlepiej widoczne jest to przy systemie zagospodarowania odpadów i ekospalarnii. Nie bez powodów do Krakowa przyjeżdżają przedstawiciele innych miast i uczą się krakowskiego systemu. Podobnie jest z ekospalarnią, prawie wszyscy takie mają, ale praktycznie nikt na tym poziomie, co my. Hala Sportowo Widowiskowa, ale i Centrum Kongresowe są w  kilku metropoliach, ale skala ich wykorzystania i efekty są w Krakowie najlepsze. I drugi przykład – kultura. Kraków jako miasto wielce kulturalne ma samoistnie swoje ogromne możliwości, ale jestem pewien, że bez Prezydenta Majchrowskiego nie byłoby muzeum w podziemiach Rynku Głównego, nie byłoby MOCAKu, nie byłoby spokoju w krakowskich instytucjach kultury.

Z jednej strony determinacja w celu tworzenia ważnych instytucji, ale z drugiej spokój i możliwość działania dla wszystkich. Prezydent Majchrowski nie wybudował metra, nie stworzył „wielkiego Krakowa”, ale ani jedno ani drugie nie było jego celem. W przypadku metra ze względów ekonomicznych, ale i transportowych idziemy w kierunku premetra, a w kwestii „wielkiego Krakowa” funkcjonuje bardzo sprawne Stowarzyszenie Metropolia, a i związek metropolitalny widać na horyzoncie.

W tak krótkim tekście trudno spuentować 20 lat rządzenia Krakowem, ale chciałem zwrócić uwagę na ten fenomen i specyfikę. Mamy bowiem do czynienie z najmocniejszym politykiem Krakowa od 1989 roku i warto znać nie tylko różne punkty widzenia, ale i przyczyny tego fenomenu. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >