Kraków w czasach zarazy i wojny – 132. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

132. raz bloga „Kraków w czasach zarazy” i 32. raz Polski, Europy i świata w czasach wojny. Dziś o nowościach informacyjnych, wojennych i mieszkaniowych. Dużo ciekawych tematów. Zaczynamy skrótem spraw ogólnopolskich:

 1. Tematem tygodnia jest niewątpliwie straszne, ale i histeryczne oświadczenie prezydenta Rosji o nowym etapie wojny na Ukrainie. Musimy się spodziewać najgorszego.
 2. Wojna powoduje zawirowania na rynkach gospodarczych i w efekcie skok kursów dewiz. Jedyny sposób na kursy, stopy procentowe i ogromną drożyznę, to tylko pieniądze z KPO.
 3. Badanie opinii ws. traktowania Ukraińców w Polsce i dobre perspektywy.
 4. Zgoda buduje, także wyborczo.

I skrót spraw krakowskich:

 1. Trudne dylematy samorządów, w tym Krakowa.
 2. Alkohol w Krakowie pod hasłem: „Tak/Nie – zdecyduj o nocnym handlu alkoholem w sklepach”.
 3. Ważne informacje o sprzedawaniu i nabywaniu gruntów w Krakowie.
 4. Ważne informacje o sprzedawaniu i nabywaniu mieszkań w Krakowie.
 5. Lekka sensacja w podsumowaniu akcji „Płac podatki w Krakowie”.

 

A teraz szerzej sprawy ogólnopolskie:

1. Środowe oświadczenie prezydenta Republiki Rosji Władimira Putina było znaczące, straszne, ale i histeryczne. Praktycznie mobilizacja armii, 300 tys. lekko przeszkolonych żołnierzy, referenda na zajętych terenach i traktowanie ich jak tereny Rosji, łącznie z zagrożeniem ataku jądrowego. To histeryczne, ale bardzo niebezpieczne. Musimy się liczyć z ograniczoną wojną atomową u granic Rzeczpospolitej, musimy się liczyć z kolejną falą uchodźców, musimy się liczyć z ogromnymi wydatkami wojennymi świata, Europy i Polski. Kolejny czas próby.

2. Eskalacja wojny powoduje oczywiste perturbacje gospodarcze. Rosną kursy walut, w szczególności dolara i franka. Zaraz za tym pójdą w górę stopy procentowe. A za tym wzrost kosztów kredytów i bankructwa, bezrobocie i drożyzna. Wzrasta zadłużenie Państwa, a za tym pójdą zatkania płatności. Jedyny sposób na to, to wielkie środki z Krajowego Programu Odbudowy. Setki miliardów Euro włączone w polską gospodarkę dałoby znaczące zmniejszenie kursów dewiz, a potem spadek stóp procentowych, a za tym spadek kosztów kredytowych, zmniejszenie drożyzny, zmniejszenie ryzyka upadłości, bankructw, utraty pracy. Popatrzmy na Słowację czy Czechy, ze stabilniejszymi kursami, z niższymi niż w Polsce kursami dewiz, mniejszą drożyzną. Oni mogą, choć gospodarki mają słabsze. Oni mogą, a w Polsce drożyzna, koszty…

3. Bardzo ciekawe wyniki badań opinii Polaków o pozostających u nas Ukraińcach. Oczywiście coraz więcej chce, aby się usamodzielniali, ale też coraz więcej Polaków widzi w tym szansę i nadzieję. Spada ilość mieszkańców Rzeczpospolitej, a emigranci, w tym z Ukrainy, stanowią coraz większą rezerwę. I, co zresztą nie dziwne, najlepsze zdanie w tej sprawie mają wyborcy PO.

4. Zgoda buduje. Jak obecna opozycja przegra wybory, to ich wyborców czeka utrata nadziei i kompletny marazm. To odbije się na ocenie liderów i spowoduje dość szybko ponowne wybory, z dużo lepszym wynikiem rządzących i praktycznym wyeliminowaniem opozycji. Najpewniejszym sposobem przeciwdziałania jest jedna lista. Mimo różnic, znaczących różnic, wobec niektórych ważnych spraw, więcej nas łączy. Łączy nas chęć odstawienia obecnej władzy, łączy nas współpraca, a nie walka z Unią Europejską, łączy nas chęć pozyskania ogromnych środków z KPO. To powinno wystarczyć.

I sprawy ogólnokrakowskie:

1. Ogromne zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów, w tym Krakowa. Wzrost kosztów obsługi zadłużenia, wzrost kosztów inwestycji, wzrost kosztów bieżących transportu publicznego, wzrost kosztów energii i paliw i widoczny nacisk na płace, to wystarczające powody nie tylko do zaniepokojenia, ale wręcz głośne sygnały ostrzegawcze. Tego nie uda się załatwić małymi oszczędnościami. Musimy się mentalnie, politycznie i merytorycznie przygotować na ostre, ciężkie cięcia.

2. W połowie października ruszy możliwość wyrażania przez mieszkańców Krakowa swojego zdania w sprawie nocnej sprzedaży alkoholu w Krakowie. Każdy zainteresowany będzie mógł zdecydować czy jest za czy przeciw ograniczeniom. A jeśli tak, to dalej będzie można zdecydować w jakich godzinach nocnych to ograniczenie, czy na terenie całego miasta, czy tylko w wybranych dzielnicach. A równolegle w badaniach społecznych dowiemy się co myśli ogół mieszkańców.

3. Wiele się mówi obecnie, głównie medialnie, o nadmiernym zbywaniu mienia, w szczególności gruntów, przez Gminę Kraków i braku terenów pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. A fakty są następujące:

 • W latach 2015-2022 Gmina Kraków sprzedała 19 ha gruntów za kwotę 102 mln zł, a jednocześnie nabyła 254 ha gruntów za kwotę 611 mln zł. Zdecydowanie nie można więc mówić, że sprzedając grunty robimy to dla celów budżetowych.
 • W tych 19 ha tylko 0,73 ha sprzedanych terenów to tereny pod zabudowę wielorodzinną mieszkaniową. Trudno więc mówić, że nie mamy terenów, bo sprzedaliśmy developerom.
 • Jednocześnie zamieniliśmy 6,1 ha terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną na cele zieleni.
 • W tym czasie nie sprzedaliśmy, choć mieliśmy przygotowane przetargi, 8,9 ha terenów przeznaczonych na usługi i wielorodzinną budowę mieszkaniową i przeznaczyliśmy w części na zieleń.
 • Obecna rezerwa terenów Gminy Kraków przeznaczonych pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe wynosi 8,33 ha i zabezpiecza co najmniej 400-500 mieszkań.

4. Wiele się też mówi o zbywaniu komercyjnym mieszkań i niezabezpieczaniu mieszkań na potrzeby pomocy mieszkaniowej Gminy. A fakty są następujące:

 • W latach 2015-2022 sprzedaliśmy 226 mieszkań za 102,7 mln zł.
 • W tych latach zakupiliśmy 100 mieszkań za 15,2 mln zł oraz wybudowaliśmy 616 nowych mieszkań za 94,2 mln zł, wykorzystaliśmy na budowy ponad 5 ha terenów z rezerwy.
 • Razem pozyskaliśmy 716 mieszkań za 107,4 mln zł.
 • Równolegle przygotowywaliśmy budowę około 500 mieszkań na 4,2 ha terenów. Niestety okazało się, że zdecydowana większość tych terenów z różnych względów nie nadawała się na zabudowę. Musieliśmy z tej zabudowy zrezygnować.
 • Odzyskaliśmy i odremontowaliśmy 2468 pustostanów. Wydaliśmy na to 64,1 mln zł. Biorąc pod uwagę realne możliwości odzysku i fakt, że w okresie pandemii odzysk lokali był mocno ograniczony, przewidujemy utrzymanie takiej skali odzysku i remontów przez następne kilka lat.
 • Równolegle jako Gmina sprawdzamy zapotrzebowanie na inne niż socjalne mieszkania w Krakowie, w tym tzw. mieszkania z umiarkowanym czynszem (realizowane wcześniej w ramach TBS, obecnie w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych – SIM).

5. Kolejne podsumowanie kolejnej akcji „Płac podatki w Krakowie”, tym razem za 2021 rok – trudny przedwojenny rok pandemii. Akcje robimy już od 2011 roku, a wyniki roku 2021 obejmują trudny czas pandemii i czas jeszcze sprzed wojny i sprzed wielkiego eksodusu wojennego Ukraińców. Wyniki są zaskakujące. Przypomnę z ostatniego roku, że osiągnęliśmy już 655 tysięcy podatników w Krakowie, a plan na całą kadencję był 660 tysięcy. Przypomnę, że po wprowadzeniu w 2018 Karty Krakowskiej skoczyła liczba podatników, ale już za 2020 rok tempo wzrostu wyhamowało. Jak było za 2021 pokażemy we wtorek, a będzie ciekawie!

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >