Kraków w czasach zarazy i wojny – 131. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

131. raz blog „Kraków w czasach zarazy”, ale i 31. raz świat i Europa w czasach wojny. Dziś o przygotowaniach, a w szczególności – najpierw krótko o sprawach ogólnych:

 • Ukraiński fortel i zmęczenie.
 • COVID wzrasta.
 • Świat przygotowuje się do zimy.
 • Czekamy na pieniądze.
 • Fala ograniczeń alkoholowych.

I sprawy krakowskie w skrócie:

 • Pytamy Krakowian o ograniczenia w sprzedaży alkoholu w sklepach w nocy.
 • Ważne sprawy mieszkaniowe: Mieszkanie za remont, lista mieszkaniowa, zaskoczenie mieszkaniowe.
 • Trochę śmiesznie, trochę straszno.

 

I sprawy ogólne szerzej:

1. Ukraiński fortel. Ukraińcy, po trosze z pomocą aliantów, zarówno w uzbrojeniu jak i w wiedzy wywiadowczej, ale przede wszystkim dzięki swemu męstwu i poświęceniu i zmysłowi dowódczemu, najpierw zaatakowali wojsko rosyjskie w okolicach Chersonia, co spowodowało przerzucenie mocnych jednostek z obszaru Donbasu, a potem okazało się, że główne uderzenie ukraińskie poszło na Donbas. A Rosjanie zostawili tam słabe jednostki, które uciekły. Także w okolicach Chersonia Ukraińcy zablokowali część przepraw i pozbawili rosyjskie wojska zaopatrzenia i wsparcia. Ciekawie jest, oby nie straszno…

2. COVID niestety wzrasta, wokół nas coraz więcej chorych. Na szczęście ta wersja Covid jest jednak lekka i rzadko śmiertelna. Zostaje nam normalnie działać, być ostrożnym, szczepić się i nie narażać. Niestety takich „zaraz” może być w przyszłości trochę i musimy do tego podchodzić z rozsądkiem. 

3. Świat i Europa przygotowują się do zimy. To będzie zima dziwna, bo najprawdopodobniej trudna, będzie mniej opału, mniej prądu. Świat i Europa przygotowują się do tego wprowadzając programy oszczędnościowe i solidarnościowe. Oszczędnościowe, bo nakazywane jest utrzymywanie niższych temperatur w pomieszczeniach, bo wprowadzane są planowe ograniczenie dla firm i wszyscy się do tego przygotowują. Solidarnościowe, bo wprowadzany jest mechanizm międzynarodowego wsparcia, ale i wsparcia wewnętrznego. Gdzie jest w tym Polska? Władze na razie udają spokojnych, ściągają węgiel z końca świata, jak słychać mniej kaloryczny, i wprowadzają sztuczne preferencje, np. że do 2 tys. kWh rocznego zużycia cena będzie niska. Tylko, że rzadko kto zużywał rocznie tylko 2 tys. kWh. A jakie inne działania podejmuje Państwo? 

4. Cała Polska, przedsiębiorcy, samorządowcy, organizacje pozarządowe, zwykli ludzie czekają na środki z Krajowego Programu Odbudowy. Mamy wykonać kilkanaście kamieni milowych, m.in. wypełniając zobowiązania w zakresie praworządności i pieniądze są nasze. Władza państwowa zgodziła się na kamienie milowe, a teraz nie chce tych kamieni milowych wykonać. Nasze Państwo zachowuje się jak człowiek, który zobowiązał się do wykonania pewnych spraw, a teraz mówi, że środki należą mu się nawet, jak tego nie wykona. A wielkie środki z KPO to ogromna pomoc dla przedsiębiorców i samorządowców, to nowe ważne inwestycje w trudnych czasach, to wreszcie znaczący spadek cen walut i spadek stóp procentowych. Kto blokuje KPO jest gospodarczym sabotażystą.

5. Przez Polskę idzie fala zmian w oczekiwaniach w sprawie zasad sprzedaży alkoholu. Mamy coraz więcej miast, w których wprowadza się ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w nocy. Mamy duże miasta jak Gdańsk, Wrocław, Poznań, Katowice, Bydgoszcz,  gdzie w całości lub w części miast wprowadzone jest ograniczenie sprzedaży w godzinach nocnych. Ostatnio nawet, podkreślam, nawet w Zakopanem nie będzie się sprzedawało alkoholu w godzinach nocnych. A wiele kolejnych samorządów sygnalizuje chęć zajęcia się tą sprawą. 

I sprawy krakowskie:

1. Fala ograniczeń sprzedaży alkoholu w sklepach w Polsce narasta i wielu pyta, co z nocną prohibicją w Krakowie? A w Krakowie wiele się w tej sprawie działo i dzieje. W Krakowie mieliśmy uchwałę wprowadzającą takie ograniczenie w I Dzielnicy, zaskarżoną i zawieszoną przez WSA. Teraz wyrok WSA został uchylony i czekamy na ciąg dalszy. Mieliśmy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, gdzie ponad 150 krakowskich przedsiębiorców zdecydowało się nie sprzedawać alkoholu w godzinach nocnych. Mieliśmy bardzo pozytywne wyniki tego programu, bo okazało się, że spadła wokół tych sklepów skala interwencji Policji i Straży Miejskiej. Mamy sporo skarg mieszkańców w tych sprawach, mamy wreszcie postulat Komisji Skarg i Wniosków Rady Miasta Krakowa w tej sprawie. No i mamy falę zmian w innych miastach.

Chcemy między 17 października a 11 grudnia zapytać o to chętnych mieszkańców. Na stronie internetowej Miasta, poprzez ankiety w miejskich jednostkach, wreszcie przez dedykowany numer telefonu będzie można powiedzieć, czy jest się za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych, potem wybrać wariant godzin ograniczenia i skalę ograniczenia. Zapytamy też w badaniach społecznych ogół mieszkańców o opinię w tej sprawie. Równolegle będziemy mieli warsztaty ekspertów i wielką otwartą debatę mieszkańców w tej sprawie. Wydaje się, że także zainteresowanie mediów będzie w tej sprawie jak zawsze wysokie. W grudniu będziemy mieli wyniki zarówno ankiety, jak i badań społecznych i przedstawimy to Radzie Miasta Krakowa. To radni w tej sprawie zadecydują.

2. Finalizuje się kilka spraw mieszkaniowych.

Zakończył się pierwszy etap Programu „Mieszkanie za remont” i w ciągu kilku dni zostanie podana lista 50 rodzin, którym zostanie przedstawiona propozycja remontu wybranego mieszkania. To pilotaż w nowym, istotnie zmienionym programie. Kiedyś był Program Pomocy Lokatorom, ale po pierwszym okresie zainteresowania okazało się, że wiele rodzin „przeszarżowało” ze swoimi możliwościami i dlatego zmieniliśmy zasady i pojawił się program „Mieszkanie za remont”. Wystartowało 717 rodzin, 350 rodzin spełniło warunki, 50 rodzin uzyskało największą ilość punktów. Zobaczymy jak będzie dalej, z remontami mieszkań w trudnym czasie wielkiego inflacyjnego zamieszania.

Zakończyliśmy też tworzenie listy mieszkaniowej, czyli listy rodzin którym zaproponujemy mieszkania socjalne. Na liście jest 231 rodzin. Takie listy od 2019 roku robimy corocznie i w ciągu 1-2 lat te rodziny dostają mieszkanie socjalne. Oczywiście listy będą wywieszone, możliwe są odwołania i oferowanie mieszkań zacznie się dopiero po uprawomocnieniu się list. Przy okazji od jakiegoś czasu mówimy i piszemy, że po pozyskaniu prawie 600 nowych mieszkań i ogromnym przyśpieszeniu w zakresie odzyskiwania i remontu pustostanów (w tej kadencji wyremontowaliśmy już ponad 1400 pustostanów) znacznie skrócił się czas oczekiwania na mieszkanie socjalne i skróciła kolejka czekających na mieszkanie socjalne.

Biorąc pod uwagę skalę odzyskiwanych i remontowanych mieszkań i skalę potrzeb, obecnie nie potrzebujemy budować nowych mieszkań socjalnych tylko wystarczy nam wyremontowanych pustostanów, aby zaspokoić listę oczekujących w ciągu najbliższych lat. Średni remont pustostanu to 30-35 tys zł, średni koszt wybudowania jest o wiele, wiele większy.

Ta sytuacja (znaczące skrócenie listy oczekujących i skrócenie czasu oczekiwania) pozwala zająć się szerzej także inną, poza osobami bez mieszkań, grupą społeczną. Dlatego analizujemy realne możliwości zaangażowania się Gminy Kraków w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM) i Społeczną Agencję Najmu (SAN). W przypadku SIM będziemy badać zainteresowanie mieszkańców Krakowa tą formą wcale nie taniego budownictwa czynszowego. W przypadku SAN będziemy badać zainteresowanie właścicieli mieszkań tą formą współpracy z Gminą. Czas pokaże…

3. Znowu sondaż prezydencki w Krakowie  i znowu zwycięstwo jedynie słusznego kandydata. Co prawda nieznana firma badawcza, co prawda tylko 500 osób, co prawda kandydaci na prezydenta dostają mniej niż ich ugrupowania, co prawda na liście startujących jest prezydent Majchrowski i wieloletni szef jego klubu, co prawda PO wg kilku innych sondaży bierze w Krakowie sporo ponad 30%, a tutaj tylko 11%, ale zwycięzca jest jeden, zawsze ten sam, zawsze ponad głowami innych. Rozumiem, choć to ośmiesza jedynie słusznego kandydata. Jest to jakaś forma promocji, co prawda rozpaczliwej, ale jednak promocji, ale nie rozumiem tych, którzy pokazują to ośmieszenie, ten jednak blamaż. W poważnym medium można się pośmiać, ale w poważnych sprawach powinno się być poważnym. No chyba, że to miało być jako niepoważne…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >