Kraków w czasach zarazy i wojny – 130. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

130. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 30. tydzień świata w czasach wojny. Dziś o końcu epoki, ale i o ważnych miejskich sprawach. Zaczynamy jak zawsze od skrótu spraw ogólnopolskich:

 • Śmierć Królowej Elżbiety i emocje z tym związane.
 • Wojna w Ukrainie – raz lepiej, raz gorzej.
 • Ekonomiczne zmiany i przewidywane skutki tych zmian.
 • Samorządowe ekonomiczne dramaty i problemy.
 • Forum Ekonomiczne, kiedyś w Krynicy, teraz w Karpaczu, i Europa w obliczu nowych wyzwań.

Sprawy krakowskie w skrócie:

 • Samorządowe ekonomiczne dramaty i problemy w Krakowie.
 • Dobre wieści ws. bazy podatników, ale i tak to niewiele da.
 • Przejęliśmy od Arcelor Mittal ciekawą nieruchomość.
 • Niewielkie problemy z taxi w Krakowie, ale trzeba być czujnym i przygotowanym.

 

I wersja szersza ogólnopolska:

1. Śmierć Królowej Elżbiety II zrobiła w świecie ogromne wrażenie. Królowa panowała 70 lat i wielu, zdecydowana większość z nas, nie pamiętała świata sprzed tego panowania. Dla Brytyjczyków Królowa była opoką spokoju, dobrych manier i czymś ponad polityką. Dla świata była symbolem Wielkiej Brytanii, a dla wszystkich symbolem epoki, która odchodziła w przeszłość, ale z wielką godnością i otoczona szacunkiem. Tak też odchodziła z tego świata Królowa Elżbieta II – symbol dobrych czasów dla Europy i świata.

2. Wojna w Ukrainie to ciągłe zmiany. Z jednej strony słyszymy o sporych sukcesach Ukraińców, zdobywaniu wokół Charkowa coraz większych i strategicznie ważnych obszarów, z drugiej strony ofensywa wokół Chersonia raczej utknęła. W Europie gdzieniegdzie słychać głosy polityków, głównie lewicy, o przerwaniu wojny, dogadaniu się i powrotu do czasów importu tanich paliw. Na szczęście zdecydowana większość polityków, w tym także lewicy europejskiej, odżegnuje się od takich poglądów, zdając sobie sprawę, że powrotu do „tanich czasów” nie ma, a danie oddechu Rosji spowodować może powrót do wojny także w innych rejonach Europy i świata. 

3. Ten tydzień to zmiany poziomu stóp bankowych ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopy oczywiście poszły w górę, za nimi kredyty i koszty. To było oczywiste i spodziewane. Nieoczywiste są działania wspierające zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mające te kredyty. Brak środków Krajowego Programu Odbudowy niesie skutki w postaci wysokich kursów walut i wysokich stóp. I odwrotnie, znalezienie sposobu na środki z KPO (a to oznacza albo spełnienie warunków albo zmianę władzy i dogadanie się nowej władzy z władzami UE) spowodowałoby znaczące zmniejszenie kursów kluczowych walut, obniżenie stóp kredytów. To powinien być główny plan ekonomiczny opozycji idącej do wyborów. Tego oczekuje klasa średnia, a to jest w Polsce podobno 70% Polaków.

4. Znaczące zwiększenie kosztów kredytów, rażące zwiększenie kosztów energii, paliw, ale i usług wobec samorządów, w tym inwestycji – to wszystko staje się niebezpieczną rzeczywistością. Do tego narastające oczekiwania wzrostu płac w administracji samorządowej, ale i wśród pracowników samorządowych firm i podmiotów, jak choćby wśród nauczycieli. Te napięcia, wręcz śmiertelne problemy samorządów widać w całej Polsce. Ale na to nakładają się problemy dochodowe – zmniejszenie realnych dochodów z PIT, gdzie władza państwowa zmniejszyła najniższe stopy podatkowe, nie zrównoważone innymi stałymi dochodami. Tylko inflacja powoduje, że nominalnie nie jest gorzej, realnie jest gorzej o 10-20%.

To wszystko powoduje że samorządy w całej Polsce szukają rozwiązań. Są rozwiązania lokalne: obniżanie kosztów, szczególnie w obszarze zużycia energii, wyłączania różnych obiektów, redukcja usług samorządowych, szczególnie tych nieobligatoryjnych, ale to wszystko nie ma szans wystarczyć. Drugim kierunkiem jest przygotowywanie ustawowych regulacji ratunkowych. Niestety władza państwowa nie chce z tego korzystać. Powiedzieć, że w samorządach idą chude lata, to nic nie powiedzieć. Idą lata najtrudniejsze w polskich samorządach.

5. W Karpaczu po raz trzeci (a nie jak przez 25 razy w Krynicy) odbyło się kolejne Forum Ekonomiczne. Hasło: „Europa wobec nowych wyzwań”. Jednym z najciekawszych momentów było przedstawienie przez IBRIS prezentacji o nastrojach i oczekiwaniach Polaków. Rok temu wrażenie zrobiła teza, że w Polsce ponad 70% obywateli czuje się klasą średnią i oczekuje spełnienia coraz wyższych aspiracji. Dziś, po pandemii, w czasie wojny i w czasie kryzysu widać, że klasy średniej jest już nieco mniej, a główne oczekiwanie Polaków to, aby nie było gorzej. Polacy zdają sobie sprawę, że bez środków KPO będzie bardzo źle i liczą, że te środki do Polski spłyną. Polacy coraz mniej oczekują populistycznych obietnic, a raczej realnych rozwiązań. Tego chcą Polacy, a politycy?

I sprawy lokalne, krakowskie:

1. Samorządowe problemy i dramaty dotyczą wszystkich samorządów, w tym Krakowa. Ogromny wzrost kosztów kredytów, spowodowany wzrostem stóp kredytowych, mocno zwiększa koszty obsługi kredytów i obniża możliwości finansowe Miasta. Ogromnie rosną koszty inwestycji i znacznej części wydatków bieżących. W tle ogromne zwiększenie kosztów energii, ale i kosztów usług publicznych zlecanych przez Miasto. Rosną koszty energii, komunikacji, innych usług. Przed nami wzrost kosztów płac pracowników w różnych miejscach samorządowej aktywności. Konsekwencje tego są ogromne.

Przeszedłem jako samorządowy polityk kilka kryzysów finansowych, w tym kryzys z lat 2010-2013, ale tak źle jak może być w samorządach, w tym w Krakowie, jeszcze nie było. Trzeba się ratować, ale środki ratunkowe nie są łatwe, wręcz wymagają wielu poświęceń i odpowiedzialności. Kiedyś, kilkukrotnie krakowski samorząd dawał wyrazy swojej odpowiedzialności i podejmował bardzo niepopularne, ale ratunkowe decyzje. Teraz też jest taki czas. Czas na niepopularne, trudne, ale odpowiedzialne decyzje. To czas próby dla samorządowych polityków także w Krakowie. Wierzę, że wszyscy tę próbę przejdziemy pozytywnie i będziemy dumni, że wdrożyliśmy rozwiązania, które pomogły stać się Krakowowi mocniejszym i lepszym miastem. To wielkie wyzwanie. 

2. W tych trudnych ekonomicznie czasach są i dobre wieści ekonomiczne, choć nie mające już takiego znaczenia wobec ekonomicznych  problemów. Dzięki Krakowskiej Izbie Administracji Skarbowej wiemy, że baza podatkowa, czyli liczba podatników PIT w Krakowie w 2021 roku wzrosła. Czekamy na dane szczegółowe, ale widać, że wzrost bazy podatkowej jest w Krakowie nierównomierny. Wydaje się, i to jest kolejne potwierdzenie tej tezy, że Kraków po pandemii nie tylko wrócił do stanu sprzed pandemii, ale gospodarczo, w zakresie bazy podatkowej, w zakresie bezrobotnych, w zakresie aktywności gospodarczej, ilości i dochodowości gospodarki jest dużo mocniejszy niż przed pandemią. Kiedyś pisałem, że kryzysy, a takim była pandemia, dla jednych są wielkim zagrożeniem i źródłem spadku znaczenia, a dla drugich (a wśród nich jest i Kraków) są szansą. I Kraków po pandemii tę szansę wykorzystał. Przyszła jednak wojna i światowy kryzys. To jest wielka próba i ta próba jest przed nami.

3. Jako Miasto Kraków przejęliśmy od Arcellor Mittal działkę na której m.in. zlokalizowany jest Grodzki Urząd Pracy. Prawie 3 ha gruntów, gdzie obok budowany jest węzeł kocmyrzowski, terminal autobusowy, sieć tramwajowa i nowa sieć dróg i ulic i będzie to bardzo atrakcyjny w przyszłości rejon, dobrze dostępny komunikacyjnie i z dużymi możliwościami. Będziemy chcieli te możliwości wykorzystać i to jest kolejna szansa dla Nowej Huty. 

4. W niektórych miastach w Polsce, w tym w szczególności w Warszawie, dochodziło do różnych prób przestępczych molestowania i atakowania kobiet w taksówkach, głownie obsługiwanych poprzez aplikacje internetowe. W Krakowie  mieliśmy tylko jeden taki przypadek, a sprawca został zatrzymany i czeka na wyrok. Jednak lepiej zapobiegać niż reagować po fakcie i dlatego podejmiemy w Krakowie akcję informacyjną w sprawie bezpieczeństwa przewozów. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >