Kraków w czasach zarazy i wojny – 121. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

To już 121. raz bloga „Kraków w czasach zarazy”, a także 21. tydzień świata w czasach wojny w Ukrainie i na świecie. Niby wakacje, ale emocje, niby spokój, a wojna i pandemia, niby troska, a agresja. Taki świat. Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Pandemia wzrasta, setki tysięcy zachorowań w Europie i setki w Polsce. Wielkie przygotowania w Europie, a u nas nic nie słychać.
 • Wchodzi Polski Ład i ogromne obciążenie znaczącej części polskich przedsiębiorców, ale i samorządów.
 • Wojna w Ukrainie – większa pomoc świata, ale i większe ataki Rosjan.
 • Emocje są potrzebne, ale emocje bez wartości to droga do populizmu, agresji i strat.

I sprawy krakowskie:

 • Idą wakacje, ale w lokalnej polityce nie ma wakacji.
 • Zmiany taksówkarskie.
 • Ciąg dalszy dla Holdingu.
 • Z raportu o stanie miasta, z wykonania budżetu.

 

I szerszy opis spraw ogólnopolskich:

1. Pandemia wzrasta, niestety. We Francji i Niemczech, w Hiszpanii, rośnie skala zachorowań, państwa przygotowują się na najgorsze. A jak w Polsce? Mało zleceń badania zachorowań, to i mało „formalnie” zachorowań. A czy idą przygotowania do najgorszego? Niestety wątpię. Na pewno ewentualna nowa fala nie będzie taka jednoznaczna choć może, miejmy nadzieję, nie śmiertelna. Oby tak było, ale jak zawsze trzeba się przygotować na najgorsze. I oby tak było…

2. Coraz więcej podmiotów gospodarczych rozpoznaje skutki Polskiego Ładu dla ich funkcjonowania, rozpoznaje i się przeraża. Wzrost obciążeń, zmniejszenie elastyczności systemu podatkowego i systemu obsługi przedsiębiorstw powoduje przerażenie i, w sporej części, wycofywanie się przedsiębiorców. A do tego dochodzi wzrost obciążeń gospodarczych – ogromny wzrost kosztów energii, wzrost kosztów zatrudnienia i w ogóle brak chętnych do pracy. A to z kolei przekłada się na całą gospodarkę. Przekłada się też na samorządy, które żyją także z aktywności ludzi i przedsiębiorców. Idą trudne czasy…

3. Wojna w Ukrainie to kolejne tygodnie oporu, ale i ataku Ukraińców, teraz coraz bardziej zaopatrywanych przez cały świat. Nowoczesne uzbrojenie, nowoczesne wyposażenie, nowoczesne wyszkolenie powoli daje efekty. Te efekty to ataki na magazyny uzbrojenia i centra dowodzenia. Czy to da efekty? Prędzej czy później da. Ale też powoli stabilizuje się sytuacja Ukraińców w Polsce, choć pomocy Państwa jest coraz mniej. 

4. Emocje są potrzebne, ale emocje bez wartości to prosta droga do populizmu. Ostatnio podał się do dymisji Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, człowiek, który z emocji i z kłamstwa zrobił swoją drogę kariery. I pośliznął się na amen, zakończył karierę. Ostatnio zginął były premier Japonii, zamordowany przez człowieka, który wszędzie widział spiski i zagrożenia. A mamy też zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, spowodowane emocjami i napięciami skutkującymi tym, że ludzie nie wytrzymują napięcia i atakują. Populizm jest straszny, ale zawsze na populistów są kolejni populiści.

I sprawy lokalne, krakowskie szerzej:

1. Idą wakacje, ludzie idą na urlopy, ale życie polityczne nie zamiera. Słychać w wielu miejscach echa ostatnich lokalnych wydarzeń politycznych w Krakowie, wiele spraw jest w trakcie przygotowania i realizowania. Najbardziej widoczna jest likwidacja wielkich tablic i reklam, nie widać już wielkich bilbordów i ekranów elektronicznych, zostały jeszcze stelaże i instalacje, ale i one zostaną zlikwidowane. Jednak najważniejsze są sprawy polityczne, widać ogromne poruszenie w tej sprawie. I bardzo dobrze…

2. Rada Miasta Krakowa zadecydowała, i tutaj podziękowania, o podwyższeniu maksymalnych cen za usługi taksówkarskie. Ostatnia zmiana była w 2009 roku, od tego czasu bardzo wzrosły koszty, mające wpływ na ceny taksówkarskie. To była próba, udana, znalezienia równowagi, kompromisu, między potrzebami taksówkarzy a możliwościami mieszkańców. Ceny za wysokie to rezygnacja przez większą ilość mieszkańców z usług taksówkarskich i uderzenie w taksówkarzy, a ceny za niskie to wycofywanie się znacznej części taksówkarzy z tych usług. Szukanie w polityce kompromisu jest obecnie mało popularne, ale nam się to w Krakowie jakoś udaje. I oby jak najdłużej… W coraz większej ilości miast w Polsce następuje zjawisko coraz dłuższego czekania na przyjazd taksówki i trzeba wiele zrobić, aby tak nie było w Krakowie. 

3. Krakowski Holding Komunalny to jedna z najważniejszych miejskich instytucji, wielki innowacyjny konglomerat przedsiębiorstw komunalnych. Mamy wielkie szczęście do dobrych władz holdingu, które z jednej strony pilnują bieżących działań finansowych i operacyjnych, a z drugiej pilnują spraw strategicznych, inwestycyjnych, finansowych. Dzięki Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu Krakowianie mają najtańsze śmieci w tej części Polski, dzięki Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu jednostki komunalne kupują w ramach grupy zakupowej najtańszy prąd i gaz, dzięki Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu ruszyliśmy z poważnymi działaniami w zakresie mobilności. Na dziś to jest bardzo dużo. Ale przyglądając się podobnym jednostkom w innych krajach (w Polsce KHK jest jedyną taką instytucją) widać nowe kierunki i możliwości. Na razie jest to u nas niemożliwe. W przyszłości warto będzie się dobrze przyjrzeć tym możliwościom i wykorzystać dla dobra mieszkańców i Miasta Krakowa.

4. Przy okazji wotum zaufania pokazano raport o stanie Miasta Krakowa. Pisałem już o najważniejszym zintegrowanym wskaźniku – bardzo niskiej, najniższej w Polsce, śmiertelności spowodowanej COVID-19. Oczywiście powody takiej sytuacji są różne, bardzo ważna jest aktywność i starania samych obywateli, sprawność systemu służby zdrowia, ale przecież taki sprawny system jest i w innych dużych miastach metropolitalnych w Polsce. Kolejnymi ważnymi wskaźnikami jest spadek bezrobocia w Krakowie, dość znaczny jak na te czasy. Równolegle wzrosła liczba podmiotów gospodarczych w Krakowie, wzrosła i to znacznie. To ewidentne wskaźniki aktywności gospodarczej krakowskiego biznesu, jedne z najlepszych, czy nawet najlepsze, w Polsce. I znów bierze się to przede wszystkim z aktywności krakowskich przedsiębiorców, ale i też ze zmiany specyfiki gospodarczej Krakowa. Już nie turystyka jest najważniejszym sektorem gospodarki Krakowa, a przemysł wsparcia biznesu. Widać to po ilości zatrudnionych, widać po wpływie na dochody krakowskiego budżetu. To ważna transformacja. Turystyka jest dalej bardzo ważna dla Krakowa, ale liderem jest przemysł wsparcia. Wydaje się, że ważnym powodem w miarę dobrej kondycji krakowskiej przedsiębiorczości jest pomoc finansowa i wszelakie ulgi udzielane przez władze publiczne, w tym przez Miasto Kraków. To kolejny ważny wskaźnik Raportu, pokazujący jak Kraków przeszedł pandemię. Ale po pandemii przyszedł czas wojny… 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >