Kraków w czasach zarazy i wojny – 120. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Witam Państwa 120. raz na blogu „Kraków w czasach zarazy” i 20. raz Europa i świat w czasach wojny w Ukrainie. Dziś o sprawach symbolicznych, bo od symboli wszystko się zaczyna. Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Symbolicznie w Ukrainie – flaga UE w ukraińskim parlamencie i melodia z „Czterech pancernych” jako podkład muzyczny w ukraińskim filmie szkoleniowym.
 • Pandemia AD 2022 – to już koniec, czy koniec udawany?
 • Polski Ład – taniej znaczy drożej, a i chaotyczniej.
 • Konwencja Przyszłości Platformy Obywatelskiej.

I sprawy Krakowskie:

 • Wotum zaufania – fakty i mity.
 • Moje argumenty za wotum.
 • Rozmowy i udawane rozmowy.
 • Inwestycje i zadłużenie – problemy wszystkich, nie tylko samorządów, nie tylko Krakowa.

 

I sprawy ogólnopolskie szerzej:

1. Wielki symbol perspektywy państwa Ukraińskiego – wniesienie flagi Unii Europejskiej przez ukraińskich żołnierzy na salę ukraińskiego parlamentu, w obecności prezydenta Ukrainy, ukraińskich parlamentarzystów i przedstawicieli Unii Europejskiej. Tak to jest, że jedni chcą za wszelką cenę do UE, a w Polsce są tacy, co widzą w UE problemy i zagrożenia. 

2. W Niemczech ponad 100 tys. zachorowań na COVID dziennie, we Francji 35 tys. zachorowań dziennie, a w Polsce 200-500 (słownie dwieście-pięćset) zachorowań dziennie. Więc albo u nich jest tak źle, a u nas tak dobrze, albo u nich jest jak jest, a u nas jest udawanie, że nie ma problemu. Tylko że u nich prowadzone są działania przygotowujące do nowej fali, a u nas „jest dobrze”. Oby nie było kolejnej fali pandemii, ale lepiej przygotować się na trudne czasy. Tylko czy nasi władający Państwem o tym myślą?

3. Do ekonomicznej rzeczywistości wszedł Polski Ład. Miało być taniej, bo pierwszy próg podatkowy to tylko 12%, ale przecież inaczej odlicza się ubezpieczenie zdrowotne (9%), więc w sumie jest drożej niż w ubiegłym roku. Na dodatek jest wielki chaos i znów nieprzygotowanie szczegółów. Kiedyś w Polsce powinna być zrobiona prawdziwa reforma podatków, ale po takich działaniach jak Polski Ład będzie ogromnie trudno wdrożyć prawdziwą reformę, nawet jeśli będzie korzystna dla podatników.

4. Odbyła się wielka konwencja Platformy Obywatelskiej. Wielka, bo największa od 2007 roku kiedy Platforma szła do zwycięstwa, wielka, bo bardzo emocjonalna, merytoryczna i wzbudzająca do ważnych wydarzeń. Donald Tusk pokazał swoją siłę emocji i znajomości ludzkich problemów. Mówił o drożyźnie, o ochronie najsłabszych, w tym dzieci. Potem inni przedstawiciele PO mówili o wspólnocie, edukacji, współpracy. To nie była konwencja programowa tylko polityczna, więc emocjonalnie mówiono o największych bolączkach Polaków. O rozwiązaniach też będzie, ale we właściwym miejscu i czasie. Zaczyna się ważny czas – przygotowanie do wielkich wyborów parlamentarnych, które oby zmieniły Polskę na lepsze. 

I sprawy krakowskie, lokalne:

1. W Krakowie Prezydent Jacek Majchrowski dostał od Rady Miasta absolutorium z wykonania budżetu, ale nie dostał wotum zaufania. W sprawie pierwszej sytuacja była oczywista. Dobre wykonanie budżetu, znaczące zwiększenie nadwyżki operacyjnej, bardzo dobre wskaźniki szczegółowe stanowiły o absolutorium.

W przypadku wotum zaufania podstawą jest ocena Raportu o stanie Miasta Krakowa. Ten raport wzorował się na raportach z lat ubiegłych, kiedy wotum zaufania w oparciu o raport zostało przyjęte. Zdecydowana większość (ponad 90%) wskaźników jest lepszych niż w latach ubiegłych, kilka mniej znaczących gorszych, a kilka w ogóle zostało zmienionych. A więc nie Raport o Stanie Miasta był przyczyną braku wotum.

Raport pokazał też stan Miasta Krakowa po drugim, bardzo ciężkim roku pandemii. I okazało się, że Kraków był miastem, w którym śmiertelność w związku z COVID była najmniejsza w regionie i w Polsce. Kraków był w 2021 roku jednym z niewielu miast w którym bezrobocie nie wzrosło, a zmalało. Był jednym z niewielu miast, w którym wzrosła liczba firm i podmiotów gospodarczych. Można powiedzieć, że to żadna zasługa Prezydenta czy samorządu, ale wyobraźmy sobie, że jest odwrotnie – te wskaźniki spadają i wtedy na pewno odpowiedzialny byłby Prezydent.

Można powiedzieć, że rok 2021 był jednym z najtrudniejszych w krakowskiej samorządowej historii i można powiedzieć, że jako samorząd, biorąc pod uwagę najważniejsze sprawy (niską śmiertelność, niskie bezrobocie, większą aktywność gospodarczą), zdaliśmy egzamin. Wygląda, że wotum zostało nieprzyznane jedynie z powodów politycznych.

2. Osobiście byłem zwolennikiem udzielenia wotum zaufania, głosowałem za i namawiałem do takiego głosowania z kilku powodów. Wcześniej również o tym pisałem, a dwa powody podałem powyżej, ale dla mnie najważniejsze było głosowanie zgodnie z poglądem większości elektoratu Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Według jedynego dostępnego sondażu szczegółowego, z maja 2022, w którym pytano o stosunek do Prezydenta Jacka Majchrowskiego, zapytano także jak oceniany jest Prezydent przez elektoraty poszczególnych partii i ugrupowań politycznych. I okazało się, że ponad 58% elektoratu PO w Krakowie ocenia Prezydenta dobrze i bardzo dobrze, a jedynie około 14% źle i bardzo źle. Oznacza to, że zdecydowana większość elektoratu PO dobrze ocenia Prezydenta, a to oznacza że przy takiej ocenie raczej ufa się tak dobrze ocenianemu Prezydentowi. Zawsze wydawało mi się, że należy słuchać elektoratu, bo niesłuchanie prędzej czy później kończy się źle dla niesłuchających polityków. Niestety, ja i podobnie jak ja głosujący zostaliśmy przegłosowani i pozostało złożenie wotum separatum. 

3. Mając inne zdanie niż większa część polityków z mojego grona starałem się motywować swoje stanowisko merytorycznie i politycznie, natomiast nie personalnie. I, mimo zasadniczych różnic w tych stanowiskach, nikt – ani ja, ani mający inne zdanie – nie atakował personalnie czy osobiście. To była trudna, ale dobra, merytoryczna i polityczna dyskusja, bez ataków osobistych, bez obrażania się. Taka nowa jakość. Ale chwilę później pokazał się artykulik w pewnym portalu, pokazujący tę dyskusję w zupełnie innym, także personalnym świetle. Taki zgrzyt noża o szkło. Oczywiście, mogłem mieć spaczone podejście do tej dyskusji, więc zapytałem wielu wtedy obecnych, czy było tak, jak ja uważałem, czy tak jak w tym artykule. Otrzymałem potwierdzenie, że było tak, jak ja uważałem. Oczywiście, niektórzy mogli kluczyć, ale mam wrażenie, że wielu ten personalny i osobisty ton artykułu zaskoczył i zniesmaczył. Idąc za zdaniem mądrych ludzi nie idę dalej, ale wiem, że prędzej czy później  kłamca i konfabulator poniesie odpowiedzialność. 

4. Jednymi z głównych argumentów za nieudzieleniem wotum zaufania były dwie kwestie: kłopoty z inwestycjami oraz wzrost zadłużenia. To są duże sprawy, wymagające odrębnego omówienia. Teraz zajmę się nimi tylko skrótowo.

W zakresie inwestycji powszechne są opóźnienia i wzrost kosztów. Opóźnienia są spowodowane w zdecydowanej większości zewnętrznymi czynnikami: koniecznymi decyzjami zewnętrznych podmiotów, odchodzeniem (czy w ogóle brakiem) pracowników, zmianami w projektach spowodowanymi zewnętrznymi okolicznościami. Takich opóźnień jest wiele, bardzo wiele, nie tylko przy inwestycjach krakowskich, nie tylko przy inwestycjach  samorządowych w całej Polsce, nie tylko przy inwestycjach prowadzonych przez Państwo, ale też praktycznie we wszystkich inwestycjach komercyjnych.

W zakresie wzrostu zadłużenia nikt lub prawie nikt nie kwestionuje zapisów w uchwale budżetowej w zakresie długu, a potem następuje zaskoczenie przy realizacji tych zapisów. Kluczowym problemem finansowym nie tylko samorządów jest płynność, to jest najważniejsze i najpilniejsze do zabezpieczenia. Oczywiście, jest ryzyko związane ze stopą procentową, bo nie biorąc zadłużenia w walutach obcych zabezpieczyliśmy się od ryzyka walutowego. Stopy procentowe rosną i są potrzebne racjonalne działania zabezpieczające. Niestety, wchodzimy w czas coraz większej inflacji i to będzie druga strona tego zabezpieczenia. Więcej o realnym zadłużeniu, ryzykach i efektach już niedługo i racjonalne, a nie emocjonalnie. Pieniądze lubią spokój, a nie nerwy i emocje. I trochę wiedzy też potrzebują…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >