Kraków w czasach zarazy i wojny – 119. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

119. raz bloga „Kraków w czasach zarazy” i 19. raz Polski i świata w czasach wojny. Dla jednych wakacje i urlopy, dla innych trudne czasy. Podoba mi się mądra rada na działanie w trudnych, beznadziejnych czasach: „Wtedy działaj dobrze i jeszcze więcej dobrze”. O dobrych zachowaniach w trudnych czasach dziś najwięcej. A na początek skrót spraw ogólnopolskich:

 • Ukraina (i Mołdawia) zdecydowanie bliżej Unii Europejskiej – wielka nadzieja i perspektywa dla walczących z najeźdźcą i niespodziewany pozytywny efekt wojny w Ukrainie.
 • Wojna w Ukrainie dziwnie się zakręca, możliwe różne perspektywy.
 • Wraca temat aborcji, w świecie i w Polsce, a to sprawa sumienia przede wszystkim. I tu o niemieckim fortelu aborcyjnym.

I sprawy krakowskie w skrócie:

 • Było o absolutorium dla Prezydenta, teraz o wotum zaufania. Jeszcze trudniej, jeszcze poważniej i bez częstego u niektórych relatywizowania. A najważniejszy jest i tak suweren, w tym elektorat.
 • Poważnie czy sensacyjnie? Czyli o krakowskim zadłużeniu i obligacjach.
 • Podsumowanie trudnego 2021 roku.

 

Szerzej sprawy ogólnopolskie:

1. Unia Europejska jednomyślnie zdecydowała otworzyć dla Ukrainy i Mołdawii proces włączenia tych krajów do Unii Europejskiej. Po latach starań i walk (bo przecież kijowski majdan był symbolem walki o Ukrainę w Unii) pierwszy ważny krok został zrobiony. I choć przed nami i nimi jeszcze wiele działań, wiele egzaminów i prób – zrobiono wyraźny krok w tę stronę. Walczący ukraińscy żołnierze i ludność cywilna widzą perspektywę dla siebie i następnych pokoleń w Europie. To niespodziewana, pozytywna konsekwencja wojny w Ukrainie. Witamy we wspólnej, także ukraińskiej Europie. Już nie ruski mir tylko europejska wspólnota, już nie rubel tylko euro.

2. Wojna w Ukrainie dziwnie się zakręca. Z jednej strony miażdżenie Mariupola, rejonu Ługańska, blokowanie portów a z drugiej uderzanie Ukraińców w Chersoń, szukanie wyrw i możliwości. Świat i Europa wiedzą, że ukraińskie zboże musi wyjechać z Ukrainy, sposobią się na granicach, aby je odbierać i gromadzić. Europa i świat wiedzą, że bez dostaw uzbrojenia Ukraina może nie dać rady. Świat i Europa wiedzą, że Rosjanie nie liczą się z ofiarami własnymi i cudzymi. Europa i świat zaczyna rozumieć, że może to być długa, wyniszczająca wojna.

3. Wraca w świecie i w Polsce temat aborcji. W Polsce, bo środowiska progresywne przedstawiły liberalny projekt prawa aborcyjnego, odrzucony w Sejmie. Osobiście wolałbym, aby każdy projekt był dyskutowany, bo to pokazuje różne sposoby myślenia i na tym etapie jest tylko dopuszczeniem do dyskusji, a nie pokazywaniem swojego stanowiska. Ale są tacy, także w moim politycznym otoczeniu, którym sumienie nie pozwala na akceptowanie nawet dyskusji o sprzecznych z ich światopoglądem, ich wartościami, decyzjami. Ja to rozumiem, choć sam bym dyskutował. Jest to też widoczne po głosowaniach, kiedy niektórych parlamentarzystów naszej strony próbuje się negatywnie oceniać. Ale w PO, pewnie także w Klubie Parlamentarnym, nie ma w tej sprawie, jako sprawie światopoglądowej, dyscypliny i jednego poglądu. Nie jesteśmy lewicą, mamy w tej sprawie różnice i te różnice są zrozumiałe. Dlatego nie rozumiem ataków na posłów którzy nie poparli dalszego ciągu.

Do czego prowadzi zapamiętanie w swoich poglądach i nie liczenie się z innymi pokazuje sytuacja w Stanach Zjednoczonych, które za chwilę staną się miejscem wielkich sporów aborcyjnych. Zresztą w Polsce jest podobnie, uderzenie prawicy w kompromis aborcyjny spowodował polaryzację i przesunięcie się poglądów w stronę progresywną. I tak będzie od bandy do bandy. Ewenementem jest tutaj pragmatyczne podejście Niemców. Według moich danych sprzed kilku lat mamy tam taką oto sytuację, że co prawda aborcja jest zakazana, ale po spełnieniu kilku warunków, w tym spotkania przed aborcją z psychologiem i lekarzem – nie karana. Efekt – proporcjonalne zmniejszenie liczby aborcji, utrzymywanie aborcji pod kontrolą i brak niebezpiecznego podziemia aborcyjnego. Taki niemiecki pragmatyczny fortel!

Sprawy krakowskie:

1. Tydzień temu pisałem o zasadach przyznawania absolutorium z wykonania budżetu. Przypomnę, że wykonanie zdecydowanej większości wskaźników budżetowych jest dobre i bardzo dobre, a te które są słabiej wykonane, w opinii Komisji Rewizyjnej i RIO są niezależne od działań samorządu. Oczywiście znaleźli się sensacjoniści, widzący tutaj niestworzone rzeczy, ale i relatywiści, odnoszący budżet głównie do swoich działań. Porównując wykonanie krakowskiego budżetu do wykonania w innych dużych miastach to nasze wykonanie należy do jednego z najlepszych. Tam prezydenci dostali absolutorium, więc i w Krakowie tak być powinno.

Podobnie albo i jeszcze ważniej jest w przypadku wotum zaufania. Jeszcze ciekawiej, bo nie przyjęcie uchwały o wotum zaufania jest jednoznaczne z przyjęcie uchwały o braku zaufania, a taką uchwałę prezydent może zaskarżyć w WSA. W tej sprawie mamy już kilkanaście wyroków WSA i praktycznie wszędzie wyrok był unieważniający uchwałę Rady. W uzasadnieniach WSA wskazywały, że wotum zaufania nie ma charakteru politycznego, a musi być uzasadnione przesłankami merytorycznymi. Inaczej, jak w poprzednich kwestiach, WSA unieważni uchwałę, podważy decyzję Rady, pokaże, że przyjmując wotum nieufności kierowała się przesłankami politycznymi. A to będzie kompromitacja.

I jeszcze jedna ważna, wręcz kluczowa sprawa. Jedyny dostępny sondaż polityczny, z maja 2022, a więc z ostatniego czasu, zaprezentowany zresztą przez Gazetę Wyborczą pokazuje, że wśród elektoratu PO/KO 58,41% tego elektoratu ocenia Prezydenta dobrze i bardzo dobrze, a tylko niecałe 14% źle i bardzo źle. Wotum nieufności oznacza złą i bardzo złą ocenę, a tak ocenia Prezydenta tylko 14% naszego elektoratu. W polityce najważniejsze jest, było i będzie, właściwe odczytywanie potrzeb i oczekiwań elektoratu. Nasz, Platformy Obywatelskiej elektorat, według jedynego dostępnego sondażu w zdecydowanej większości dobrze i bardzo dobrze ocenia Prezydenta Majchrowskiego. Jeżeli chcemy reprezentować większość tego elektoratu mamy oczywiste wyjście. Wierzę w rozsądek i mądrość wszystkich, którym zależy na przyszłych efektach. Jestem pewien, że wybierzemy rozsądne wyjście. 

2. W ubiegającym tygodniu Miasto ogłosiło projekt uchwały o kolejnej emisji obligacji, mającej sfinansować deficyt budżetowy, ale i wcześniejsze zobowiązania. I znów sensacja, szukanie złych intencji, pokazywanie zagrożeń, wręcz niewypłacalności. Po pierwsze zapisy o emisji były w przyjętej uchwale budżetowej i Prezydent ma obowiązek to realizować, a jeżeli ktoś tego nie rozumie i to kwestionuje, to wzywa do łamania prawa. Pieknie. Po drugie żyjemy w czasach wielkiego zamieszania finansowego, nie tylko wzrostu inflacji, co na finanse publiczne ma dwoisty wpływ. Z jednej strony mamy znaczące zwiększanie kosztów, ale i zwiększanie dochodów, z grubsza proporcjonalnie do inflacji, ale przede wszystkim na ryzyko budżetowe wpływ ma odebranie samorządom części dochodów (PIT) lub narzucenie wydatków bez wskazania źródeł finansowania.

Mamy dwa wyjścia – nie zwiększać deficytu i nie zwiększać zadłużenia, ale to oznacza marazm inwestycyjny i w ogóle marazm gospodarczy (Czy do tego wzywają krytycy? Wygląda że tak!), albo postawa bardziej aktywna, minimalizująca zagrożenia, a maksymalizująca szanse. I to wybiera Miasto Kraków. Tak zresztą wybieraliśmy wcześniej w podobnych czasach, zadłużaliśmy się na wielkie inwestycje i efekty były. Ten dylemat jest w Krakowie widoczny od czasów wielkiego prezydenta Dietla, który wtedy powiedział, że „wielkie wydatki ponosi się raz, a efekty trwają długo”. O krytykach prezydenta Dietla nie zostały żadne wspomnienia, a o efektach mówimy do dzisiaj. I tak będzie z obecnymi działaniami. 

3. Rok 2021 to jeden z trudniejszych lat krakowskiego i polskiego samorządu. Wzmagająca pandemia, wzrost skali umierających i chorych to pierwszy aspekt. Drugi to konieczna i udzielana pomoc samorządu. Pomoc finansowa, czynszowa, zleceniowa – to wszystko spowodowało, że stosunkowo niewiele firm i podmiotów gospodarczych przestało funkcjonować, spowodowało, że stosunkowo niewiele osób straciło pracę.

To rok w którym udało się utrzymać sprawność samorządu, bieżącą obsługę mieszkańców i podmiotów gospodarczych. To dlatego wielu mieszkańców spoza Krakowa tu chciało być w wielu sprawach obsługiwanych. To także ważny aspekt mieszkaniowy. To w 2021 udało się kolejny raz znacząco zmniejszyć kolejkę oczekujących na mieszkanie socjalne i na koniec 2021 czekało na swoje mieszkanie socjalne tylko 349 rodzin.

Oczywiście były też zjawiska niedobre czy niepokojące. Spadek tempa inwestycji był oczywisty i widoczny wszędzie, także w inwestycjach komercyjnych, a powody też były oczywiste – pandemia znacząco spowolniła inwestycje, a inflacja spowodowała zwiększenie kosztów. Czy samorząd miał na to wpływ? A jaki miał wpływ samorząd na brak ludzi do pracy spowodowany chorobami i ich konsekwencjami? A jaki wpływ miał samorząd na wzrost kosztów? Zresztą widać te problemy wszędzie, we wszystkich samorządach, ale i przy inwestycjach komercyjnych.

Do tego dochodzi wzrastający chaos przy finansach. Polski Ład na początku był obiecywany jako wielki zryw finansowy, a potem okazał się tylko wielkim chaosem finansowym, szczególnie dla samorządów. Rok 2021 przechodzi do historii i w Krakowie udało nam się zachować jak najwięcej zasobów, udało się wiele, często więcej niż gdzie indziej, zrobić. I nadszedł rok 2022, jeszcze trudniejszy, bo wojenny. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >